Yeni Ürün Lansmanında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni Ürün Lansmanında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Müşterilerin satın alma deneyimlerini iyi takip edin

Yeni ürün lansman sürecinde tüketicilerin satın alma deneyimlerini iyi anlamanız ve takip etmeniz gerekiyor.

Almak istedikleri ürünü hangi kelime üzerinden aldıkları, nasıl buldukları, satın alma sürecinde üründeki hangi detaylara dikkat ettiklerini inceleyerek, lansman sürecinde tüketicileri satın almaya teşvik edecek adımları atmanız gerekiyor.

Özellikle lansman sürecinde ürün ile ilgili göz alıcı içerikler - infograflar hazırlamak, ürüne yönlerdirmek için oldukça önemlidir.

Bunun için ürün lansmanı yapacağınız pazar yerinin algoritmasını iyi tanımalı ve bu doğrultuda lansmana başlamanız gerekmektedir.

Hedef kitlenizi iyi ölçün

Yeni ürün lansmanı yapmadan önce planlama aşamasında hedef kitlenizi belirlemeniz ve bu hedef kitleye yönelik aksiyon almanız gerekiyor.

Bunun için de ürünün özelliklerini, ürünün hangi yaş grubuna hitap ettiğini,tüketicilerin hangi sorunlarına çözüm olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor.

Ürünün kimlere hitap ettiğini belirlediğinizde, lansman sürecinde de vereceğiniz reklamları optimize edebilirsiniz.

Bu hedef kitleye hangi kanallar üzerinden ulaşmanız daha efektif olacaktır belirleyin. ''Doğru kanallar üzerinden lansmanınızı yapmanız, lansmanı başarılı kılar.''

Hedef kitlenizin yer aldığı mecraları belirleyerek, onlara nasıl en iyi şekilde ulaşacağınızı da belirleyerek lansman planınıza dahil etmeniz gerekir. Adwords, sosyal medya pazarlama, sponsorlu içerikler, influencer pazarlama gibi birçok farklı pazarlama ve reklam yönteminden yararlanabilirsiniz.

A/B testi yapın

Yeni ürün tanıtımınızı öncelikle küçük ölçekli bir grup üzerinde de yaparak geri bildirimler toplayabilirsiniz.

Özellikle ürününüzün ana fotoğraflarını belirlemede test oldukça yardımcı olacaktır.

Gruptan alacağınız bildirimler üzerinden hem lansman ile ilgili stratejilerinizi hem de ürününüzü geliştirebilirsiniz.

Bu süreçte ürününüzü beğeneceğini bileceğiniz kişilerden değil, ürününüzü tenkit edecek ve gerçekçi geri bildirimli kişilere ulaşmanız önemlidir.

Doğru veriler toplayabilmek, ürün ve lansmanla ilgili doğru analizler yapabilmek için gerçekçi yorumlara ihtiyacınız vardır.

Önceliklerinizi belirleyin

Lansman sürecinde başarmayı planladığınız hedeflerinizi de belirlemeniz gerekir.

Bu hedeflere ulaşmak için ne tür çalışmalar yapacağınızı, ne kadarlık bir pazarlama ve reklam bütçesi ayırmanız gerektiğini, lansman sürecinde tahmini olarak kaç kişiye ulaşmak istediğinizi belirlemeniz oldukça önemlidir.

Ulaşmak istediğiniz hedefleriniz, yapacağınız tanıtım çalışmalarının stratejilerini de yakından etkileyecektir.

Lansman tarihini ve kaç gün süreceğini iyi belirleyin

Lansman tarihiniz de bu süreçte oldukça önemli. Tarihi seçerken, bu tarihte herhangi önemli bir olay, tatil, özel gün olup olmadığını da önceden kontrol etmeniz gerekiyor.

Lansmanınızı Amazon Prime Day ya da Special Day gibi günlere denk getirmeniz daha başlamadan lansmanınızı sekteye uğratabilir çünkü bu gibi özel indirimlerin olduğu günlerde satışlar normalin 3-4 katına çıkabildiği için yükselen satışları yakalayabilecek miktarda giveaway yapmanız gerekir. Bu da haliyle lansman masraflarınızı ikiye katlayabilir.

Lansmanla ilgili Youtube kanalımızdaki videomuzu izleyebilirsiniz;

 


Popüler Yazılar