Yeni Amazon Algoritması

Yeni Amazon Algoritması


Amazon, dünyanın en büyük ve en başarılı e-ticaret platformu olmasının yanı sıra bir arama motoru geliştiricisidir. Alışılagelen arama motorlarından farklı olarak müşteri ile ürünü buluşturmayı amaçlayan bu arama motoru oldukça yüksek bir itibara sahip. Kesin rakamları bilmek mümkün olmasa da Amerika özelinde ürün aramalarının yarısından fazlasının Amazon’da başladığı öngörülüyor.

Resmi olarak yeni bir sürüme geçildiği açıklanmadı fakat yeni gelen tüm Amazon güncellemeleri, satıcıların sıklıkla "A9" olarak adlandırdığı algoritmaya eklemeler geldiğine işaret ediyor. Şimdiye kadar tüm bilinenleri bir kenara atmanız gerektiğini düşünmeyin fakat bazı pazarlama stratejilerinin gelişmelere ayak uydurabilmek adına güncellenmesi gerekecektir. “Buy box” , Arama terimleri ve PPC kampanyaları yeniliklerin en çok etki edeceği alanlar olduğu düşünülüyor.

 

Yenilenen Algoritmanın Getireceği Değişiklikler Neler?

Yeni algoritma güncellemeleri eski sürüm ile benzerlikler göstermekte fakat özellikle bazı alanlarda derin değişiklikler söz konusu.

 

Buy Box

Güncel sürüm eskisine nazaran “Buy Box” kazanılması konusunda çok daha satıcı bazlı bir değerlendirme yapıyor. Satıcının kendi markası altındaki ürünleri satıp satmadığı, satılan ürünler, satıcının geçmişi yalnızca arama sorgularının sonuçlarını değil, ürün listesinin “Buy Box” sahibi olmasında da büyük bir rol oynuyor. 

 

Bu ölçüme veri sağlayan faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

Satış Geçmişi: Siparişlerin sıklığı ve hacmi.

Satıcı Geçmişi: İşletmenin Amazon’da ne süredir var olduğu.

Satıcı Hesap Sağlığı: Satıcının sahip olduğu yorumlar.

İadeler: Yapılan iade hacmi ve iade sürecinde müşterilere verilen hizmet.

Ürün Yelpazesi: Satıcının ne kadar geniş bir ürün gamına sahip olduğu. (Şaşırtıcı biçimde Amazon kataloglarında farklı ürünler sunan satıcılara öncelik veriyor.)

Bahsedilen bu alanlarda performansın yükseltilmesi, arama sonuçlarında müşterilerle buluşabilme ve bir listenin “Buy Box” kazanma şansında dramatik rol oynayacaktır.


Bilindiği üzere arama sonuçlarında rakiplerinden daha yüksek sıralarda yer almak her satıcının temel hedeflerinden biridir. Değişimleri incelediğimizde, ürün sayfasının görüntülenmesi veya bu görüntülenmelerin satışa dönüşme oranları gibi verilere eskisinden de fazla önem verildiği görülüyor. Yeni algoritmanın dikkat ettiği tüm bu noktalardaki performansınızı takip edebilmeniz için bilmeniz gereken temel kavramlara beraber göz atalım.

“Impressions”: Müşterilerin bir ürün listesine girme sayısını temsil eder. Bu, görüntülenmenin hangi kaynak üzerinden sağlandığı gözetilmeksizin hesaplanır. Yani Amazon’da yapılan bir arama sonucu ile veya harici bir bağlantı kullanılarak ürün listesine ulaşılmış olması bir fark yaratmaz ve bu sayıyı yükseltir.

“Conversion”: Ürün listesini ziyaret eden kaç kişinin bu sayfadan bir satın alımla ayrıldığını, yani bir dönüşüm oranını temsil eder. İşleri çok basitleştirerek anlatmak gerekirse, sadece bir kez görüntülenmiş fakat o görüntülenmeden satış sağlamış bir ürün listesi, yüzlerce kez görücüye çıkan fakat satış yapamayan bir listeden başarılıdır.

“Internal Sales”: Organik arama sonuçlarının dışından elde edilen tüm satışların sayısıdır. Örneğin Amazon bir ürünü, satılan diğer bir ürünün yanında sıkça beraber satın alındığını belirterek müşteriyle buluşturabilir. Burdan elde edilen satış “Internal Sales” olarak adlandırılır.

“Click-Through-Rate (CTR)”: Arama sonuçlarında ürünü gören müşterilerin, ürün listesine girme oranını ifade eder. Bu metrik, satılmak istenen ürünlerin bir arama sonucunda görülmek isteneni ne denli karşıladığını ölçer. Yüksek “CTR” oranına sahip bir liste müşterilerin o arama sonucunda ilgisini çekmiş ve arama teriminde derece kazanmış olur. Arama sonuçlarından elde edilecek tıklanmaları arttırmanın en doğrudan yolu, doğru oluşturulmuş bir ürün ana görselidir. Fakat unutulmamalıdır ki sadece CTR tek başına başarıyı getirmez. Ürün listesi çok kez görüntülenmiş olsa da, satın alım yapmadan ayrılan her müşteride dönüşüm oranı yani “CTR” düşecektir. Bu, Amazon algoritmasını ürün listesinin yeterince iyi olmadığı bilgisiyle besler.

Sıkça “SEO” olarak karşınıza çıkacak arama terimi optimizasyonunda da bazı püf noktalar bulunur. Örneğin satılmak istenen ürünün alakasız anahtar kelimelerde gözükmesi tıklama getirmeyeceğinden listeye “CTR” bazında zarar verecektir. Bu durum, ürün listesinin anahtar kelimelerinin revize edilmesi gerektiğine işaret eder.

Bahsettiğimiz tüm bu alanların sıkı takibi ve sorunların tespit edilmesiyle hızlıca harekete geçmek başarının anahtarıdır.

 

Amazon Dışından Sağlanan Trafik

Satıcılar kadar ürün listesinin görüntülenmesinden memnun olan bir diğer kişi de Amazon’un kendisidir. Ne kadar cazip bir ürün varsa ve liste ne denli görüntüleniyorsa, bu Amazon ekosistemine dahil edilen bir kullanıcı daha anlamına gelir. Dolayısıyla Amazon, her geçen gün satıcıları Amazon dışından yeni müşteri çekmeye daha fazla teşvik ediyor.

Amazon’un algoritması, harici trafik sağlayan ürün sayfalarına ekstra öncelik sağlar.

Güncellenen bu algoritmayı doğru anlayarak avantaj sağlamak adına tüm platformlarda ürünlerinizin bağlantılarını paylaşmaya özen gösterin. Sosyal medya platformları, sahip olduğunuz web siteleri gibi kaynaklardan elde edeceğiniz görüntülenme sayıları ürün listesinin Amazon gözündeki değerini katlayacaktır. Fakat dönüşüm oranını tekrar hatırlatma fayda var. Satışa ulaşmayan binlerce tıklamanın algoritmaya ürün listesi ile alakalı doğru mesajlar vermeyeceği aşikar. 

 

PPC Kampanyalarının Önemi Azaldı

Tıklama başına ödeme yaparak oluşturulan PPC kampanyaları hala kayda değer ve doğru kullanıldığında başarılı bir işletme yürütülmesine katkı sağlayan bir enstrüman. Ancak deneyimlerimize göre Amazon'un tartısında ağırlığı biraz azalmış gözüküyor. 

Önceden PPC kaynaklı satışlar ürün listesi değerinde düzenli bir yükselticiydi. Lansman sürecinde bu reklamlar hala destek sağlar fakat elde edilen fayda düşüşe geçmeye meyillidir.

Satış stratejilerinde PPC kampanyaları büyük yer tutan satıcılar, yeni algoritma ile gelen bu değişime ayak uydurmak adına reklam bütçelerinin bir kısmını ürün kalitesini artırmaya, ürün listesini iyileştirmeye veya dış kaynaklarda oluşturulacak reklamlara ayırmak isteyebilirler.
 


Popüler Yazılar