Yaz Aylarında Satışlarımızı Nasıl Arttırabiliriz?

Yaz Aylarında Satışlarımızı Nasıl Arttırabiliriz?


Yaz aylarında insanların satışların genel olarak bir düşüş yaşadığı bir gerçek. 
Tatil modunda olan kullanıcıların çoğunlukta olmasıyla ticaretin her alanında bu etkiyi gözlemleyebiliyoruz. 

Sadece yazlık ürünler satan fiziki mağazalar ve markalar, yapısı gereği tatil aylarından etkilenmezken genel olarak her markanın satış potansiyelinde bir durgunluk oluyor. 

Bu durumda özellikle e-ticaret yapanların yaz aylarına yönelik strateji geliştirerek tatil döneminde işlerini sekteye uğratmaması başarıyı devam ettirmenin ön koşulu.

Bu durumu kabullenmek yerine satışları arttırmak için çalışmalar yapılması yaz aylarının getirdiği durgunluğu kırmayı sağlayabiliyor.

Yaz Tüketimine Odaklanın

Mayıs ayının son günleriyle birlikte yaz ruhu da her alanda kendini göstermeye başlıyor. Tatil odaklı deniz, kum, yaz sembolleri markaların söylemlerinden görsellerine kadar her detayda karşımıza çıkmaya başlıyor.

Her ne satılıyor olursa olsun, yaz mevsimi ile bağlantılı bir nokta bulunması ve bu noktalarla yaz ruhunun yansıtılması satışları arttırmanın odak noktası.

Özellikle tanıtım ve markanızı yansıtmak için kullanılan sosyal medyada yaz ruhuna uygun temalar, ikonlar ve renkler, markanız için verebileceğiniz doğru bir karar olacaktır.

Anneler günü gibi özel bir gün için yapılan kampanyalar gibi yaz ayları için de yapılan kampanyalar ve özel içerikler, bu aylarda satışları arttırmak için yapılmalıdır.
 

Bunun yanı sıra kendi ürün gamınızın dışına çıkarak kısa süreli, yaza yönelik ürünler de satabilirsiniz.

Tabii ki aylar öncesinden hazırlığını yaparak, lansmana hazır hale getirerek.. 

Örneğin geçtiğimiz yaz havuz ve deniz için üretilen büyük deniz yatakları farklı tasarımlarla hem bloglarda hem de sosyal medyada sıkça önümüze çıkmıştı.

Aynı zamanda denizde telefonunuzu ya da içeceğinizi koyabileceğiniz küçük tutucular, Amazon’da bir anda trend olan ve yüksek satışların gerçekleştiği yaz ürünleri arasına adını yazdırmıştı.

Gerekli hazırlığı yaptıktan sonra bu gibi kısa süreli yüksek cirolu satışlar için sezonsal ürün satmak oldukça avantajlı olabilmektedir.

Ürün araştıma aşamasında online pazaryerlerinin bu aylardaki popüler ürünlerinden faydalanmanız ürününüzle ilgili satış projeksiyonu çizmenize olanak verir.

Ürünlerinizin lansmanını yaparken, tüketicilerde ürünlerinizin bu döneme yönelik ihtiyaç listesine ekleme yapabilecek parçalar olduğu fikrini uyandırmak, satışlarınızı olumlu anlamda etkileyebilir.

Mobil Alışverişe Önem Verin

Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla kullanıcıların alışveriş alışkannlıkları değişiyor ve gelişiyor. Alışverişlerin mobile kaymasıyla kullanıcılar daha çok mobilde vakit geçirir ve telefondan alışveriş yapmaya yönelir oldu.

Özellikle yaz aylarında da mobil alışveriş oranı artıyor. Bu durum da haliyle, markaları ve e-ticaret sitelerini mobile uygun hale gelmeye zorladı.

Mobile uygun hale getirilmemiş e-ticaret siteleri gelen trafiğinin epey büyük kısmını kullanamıyor, mobilden gelecek satışları engellemiş oluyor. 

Satışlarınızı mobile kanalize etmek yaz aylarında satışlarınızı arttırabilir bu sebeple pazar yerlerindeki ürünlerinizi ve e-ticaret sitenizi mobile uygun hale getirdikten sonra hedef kitlenize sosyal medya reklamlarıyla hedefleme yapmanız yararınıza olacaktır.
 


Popüler Yazılar