Ücretsiz Amazon Programları

Ücretsiz Amazon Programları


 

 

Bir Amazon.com satıcısı olarak her türlü yazılımdan faylanmanız gerek pratiklik açısından gerekse analiz gücünüzü arttırmanız için oldukça önemlidir. Aşağıda inceleyeceğimiz programların bir kısmının sunduğu özellikler analizlerinize bir hayli hız katarken, diğerleri sizin eliniz ile yapmanız mümkün olmayan hesaplamaları ve ürünlerle ilgili geçmiş bilgileri sunmaktadır.

Ücretli yazılımların bir çoğu bu özellikleri kullanıcılarına sunar, fakat bu yazılımların tümünün Dolar cinsinden satıldığını düşündüğümüzde, ücretsiz yazılımlardan mümkün olduğunca faydalanmak ekonomik olarak yardımcınız olacaktır.

.

1. Camelcamelcamel

Daniel Green tarafından geliştirilen CamelCamelCamel Amazon FBA satıcıları için hazine niteliğindedir. Kısa bir üyelik sürecinin ardından programı kullanmak tamamen ücretsizdir. CamelCamelCamel web sitesinde Daniel Green tarafından hazırlanmış bir blok, Amazon’daki popüler ürünlerin gösterildiği bir alan ve ücretsiz chrome uzantıları ile rehberlerin bulunduğu kısımlar mevcuttur. Ürünlerin fiyat geçmişi ve BSR’larını (Best Sellers Rank – Amazon Ürün Sıralaması) tutan CamelCamelCamel bir çok satıcının sıklıkla kullandığı Amazon programlarının başında gelir.

CamelCamelCamel web sitesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.


 

2. Keepa

Almanya’lı Sascha Arthur tarafından hazırlanan Keepa basit ve kullanışlı bir araçtır. Hemen hemen her deneyimli Amazon satıcısının kullandığı Keepa’yı Chrome uzantısı şeklinde bilgisayarınıza yükleyebilir ya da kapsamlı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Keepa sayesinde ürünlerin geçmişe dönük, fiyat, sıralama ve buybox değişimlerini görüntüleyebilir hatta ürünlerin geçmişinde ne zaman ve kaç kere Lightning Deal olduğu gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Keepa ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

3. AMZBase

Chrome eklentilerinden ücretsiz olarak edinebileceğiniz AMZBase Amazon’da ürün arama sürecini hızlandırmak için dizayn edilmiştir. Bu uygulama sayesinde farenizi Amazon’daki ürünlerin üzerine getirdiğinizde ürünlerin ASIN’lerini, başlık ve tanımlarını görebilir, geçmişe yönelik fiyat değişimlerine ulaşabilir, ürünleri arattırabilir, Alibaba’da benzer ürünlerine otomatik yönlendirilebilir ve FBA ücretlerini görüntüleyebilirsiniz. AmzBase uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

4. Unicorn Smasher

Hemen hemen Jungle Scout kadar eski olan Unicorn Smasher, her ne kadar çok doğru sonuçlar vermese de ürünlerin Amazon’da ne kadar sattığını öğrenmenize yardımcı olur. Geçtiğimiz yıllarda çok daha büyük olan eBay analiz programı Terapeak çalışanları tarafından geliştirilen Unicorn Smasher, çıktığı ilk günden itibaren ücretsiz olarak Amazon ürünlerin satış miktarlarını tahminlemede kullanıcılarına yardımcı olmaktadır. Bütçeniz Jungle Scout tarzı analiz programlarına el vermiyorsa Unicorn Smasher’ı bir alternative olarak düşünebilirsiniz.Unicorn Smasher'ı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

5. Keyword Tool

Hem Google Seo hem de Amazon ile ilgilenenlerin yakından tanıdığı Keyword Tool, kelimelerin arama hacimlerini raporlar. Ücretli ve ücretsiz şekilde kullanılabilecek olan Keyword Tool, gerek ürünlerle ilgili kelimeleri ararken gerekirse ileride Amazon listelerinizi optimize ederken çok işinize yaracaktır. Kelime hacimlerini Google, YouTube, Bing, Amazon, Ebay ve App store’daki aranmalarına göre tarayabilir ve  ülkelere göre filtreleyebilirsiniz. Keyword Tool’a buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

6. Sonar-tool

Sonar-tool Amazon kelime hacimlerini bulabilmeniz için dizayn edilmiş bir Chrome eklentisidir. Ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunan Sonar-tool sayesinde Amazon bir kelimenin kaç kullanıcı tarafından arandığını öğrenebilir ve araması çok olan ancak rekabetin az olduğu kelimeleri (keywordleri) tespit edebilirsiniz. Sonar-tool’a buradan ulaşabilirsiniz.

.

 

7. AMZFinder

AmzFinder sayesinde satış yaptığınız müşterilerinize otomatik olarak Amazon içerisinden mesaj atabilir ve müşteri memnuniyeti arttırabilir hatta edindiğiniz yorum sayısında iyileştirme sağlayabilirsiniz. AMZFinder ile 500 adet mesaj aylık olarak ücretsizdir, 500 satışın üzerine çıktığınız durumlarda tüm müşterilerinize mesaj atabilmeniz için ücretli sürüme geçmeniz gerekecektir. Ayrıca AmzFinder’ın review yönetimi aracı ile ürünlerinize gelen pozitif ve negative yorumları takip ederek müşteriler ile iletişime geçebilirsiniz.

AmzFinder’a buradan ulaşabilirsiniz.  

 

8. DS Amazon Quick View

Chrome Store’dan edinebileceğiniz DS Amazon Quick iew sayesinde aramalarınızın sonucunda çıkan ürünlerde otomatik olarak ürünlerin Amazon’daki sıralamalarını ve satıcı bilgilerini görebilirsiniz. Ürün arama işlemlerinize hız katacak olan DS Amazon Quick View uygulamasın buradan ulaşabilirsiniz.

.

 

9. FBA Calculator For Amazon

FBA Calculator For Amazon sayesinde incelediğiniz ürünleri Amazon’a göndermeniz ve satış olması halinde ne kadar kesinti olacağını hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Bu uygulama Amazon’un bulunduğu bir çok ülkeyi destekler ve ücretsizdir. Giderleri hesaplamanın yanında FBA Calculator For Amazon sayesinde incelediğiniz ürünün tahmini satışını da görebilirsiniz.  Chrome eklentisine buradan ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.


 

10. Google Keyword Planner

Google Keyword Planner sayesinde kelimelerin Google üzerindeki popülerliğini görebilir ve ilgilendiğiniz kelime ya da kelime öbeklerini benzer veya o kelimeleri arayan kişilerin arama yaptığı diğer kelimeleri görebilir, kelimeleri birbiri ile karşılaştırabilirsiniz. 2018 Temmuz yılında güncellenen Google Keyword Planner, kelime hacimlerinin yanında size kelimelerin geçtiği kaynakları ve poppüler site/blogları da gösterecektir.

Google Keyword Planner aynı zamanda Amazon’daki ürün listelemenizi optimize etmeniz ve Google’daki popüler kelimeleri listenizde geçirerek orta – uzun vadede Google’dan Amazon listenize trafik aktarmanızda size yardımcı olacaktır. Google Keyword Planner’a buradan ulaşabilirsiniz.


 

11. Google Trends

Google Trends kelime aramalarının trendlerini takip edebilmeniz ücretsiz, basit ancak efektif bir uygulamadır. Amazon satıcıları için çok önemli olan Google Trends sayesinde ürünleri tanımlayan kelimelerin ve buna bağlı olarak ürünlerin çıkış grafiğinde ya da sezonsal olup olmadığını görebilirsiniz.

Google Trends uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

 


Popüler Yazılar