Doğru Tedarikçiyi Seçmenin Püf Noktaları

Doğru Tedarikçiyi Seçmenin Püf Noktaları


Potansiyel tedarikçilerinizi ararken, Alibaba ilk önce bakmanız gereken yer. Çin'deki en büyük çevrimiçi pazar olarak en fazla sayıda tedarikçiye sahip olmasına rağmen, maalesef Alibaba’daki çoğu tedarikçi ve bu tedarikçilerin ürün listelemeleri yüksek kalitede değil. Platform üzerinden kolaylıkla pek çok satıcıya Teklif Talebi (RFP) gönderebilirsiniz, ancak cevapların kalitesi beklediğiniz gibi olmayabilir. Tüm talep/teklif platformlarında olduğu gibi aslında bu bir sorun değil, beklenen sonuçtur.

Tedarikçi bulmak için bir diğer seçeneğiniz ise Global Sources. Daha az sayıda tedarikçi olmakla birlikte her tedarikçinin ön yeterlilik kazanması gerektiğinden, Alibaba’ya kıyasla kaliteli tedarikçi bulma ihtimaliniz daha fazla. Bunların dışında, daha lokal ve küçük platformlar da mevcut fakat, Alibaba ve Global Sources ilk etapta fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bu online pazarlara ek olarak ticaret fuarlarına gitmek de, doğru tedarikçileri bulmak, yüz yüze görüşerek güçlü ilişkiler kurmak adına sayısız fırsat yaratabilir. Bunlardan en çok ziyaretçi ve tedarikçi çeken Kanton Fuarı, Çin’de yılda iki kez düzenlenir ve oluşturduğu ticaret hacmi anlamında en büyük fuardır. 

Aracı firmalar ile üreticileri nasıl ayırt edersiniz?

Bu, cevabı hileli olabilecek bir soru. Cevap? Direkt onlara sorun! Karşınızdaki tedarikçi fabrika ise evet gibi doğru bir cevap alırsanız. Eğer size “bu fabrika ile bir ortaklığımız var” ya da buna benzer komik bir cevap veriyorlarsa, muhtemelen bir aracı şirkettir.

“Ortak konu” testi: Bir firmanın ürün kataloğuna bakarak bir ticaret şirketi olup olmadığını da tahmin edebilirsiniz. En önemli nokta, ürünler arasında ortak bir tema olması. Örneğin, Alibaba'daki bu tedarikçi “X Y Silikon Ürünleri Fabrikası” adını taşıyor ve ürünlerini kontrol ettiğimizde, (sadece) silikonla ilgili ürünleri listelediğini görüyoruz.

“Adres” testi: Bir başka teknik de adres kontrolüdür. Aracı firmalar genellikle bir iş merkezinin vesaire katında yer alırken, üretici firmalar/fabrikaların genellikle cadde üzerindeki bir numara içeren (XY caddesi No:3 gibi) bir adresleri vardır.

Bir firma birbiriyle alakasız çeşitli ürünler satıyorsa, ortak bir niş ya da malzeme paylaşmıyorsa, bunun bir aracı olduğunu varsayabilirsiniz. Hiçbir tedarikçi birçok farklı malzeme ile çok çeşitli ürünler üretme kabiliyetine sahip değildir.

Ayrıca, aracı şirketler bir ürünün teknik detayları hakkında daha az bilgiye sahiptir. Örneğin, bir elektronik ürün için pil ömrü ve şarj süresi hakkında sorular sorduğunda, cevap veremeyebilirler. Cevap verememelerinin sebebi, sattıkları ürünü kendileri üretmiyor olmalarıdır!

Bir aracı şirketin artıları ve eksileri nelerdir?

Aracı şirketler daha iyi hizmet sunabilir, hatta daha iyi İngilizce bilgisine ve şehirde güzel bir showroom'a sahip olabilir. İlgilendiğiniz ürünle birlikte satmayı düşündüğünüz farklı bir ürünü (bundle) sizin için kolaylıkla bir araya getirirler. Ancak bunun karşılığında, aracı firmaya üretici firmaya ödeyeceğinizden daha yüksek bir fiyat ödüyor olursunuz. Ve herhangi bir aşamada bir sorunla karşılaşırsanız, aracı şirketin hangi tarafta yer alacağını tahmin ediyorsunuz? Sizin tarafınız da mı yoksa gerçek üreticinin tarafında mı? Üstelik aracı şirketler, bir gecede yok olabilecekleri için de güvenilirlikleri şüphelidir. 

Öte yandan, fabrikalar uzun vadeli ilişkiler kurmaya odaklandıklarından ve daha ucuz fiyatlar sundukları için tercih edilebilirler ancak, aracı firmaların sundukları düşük sipariş sayısını çoğunlukla sağlamazlar. Diğer bir deyişle eğer 200-500 adet ürün sipariş etmek isterseniz bu miktar fabrikalara çekici gelmeyecek ve sizinle ilgilenmeyeceklerdir.


Popüler Yazılar