Tam Zamanlı Amazon Satıcısı Olmanın 3 Adımı

Tam Zamanlı Amazon Satıcısı Olmanın 3 Adımı


Girişimci ruh güçlü bir şeydir. Milenyum kuşağı girişimciliğe yönelik son zamanlardaki yoğun ilginin başlıca mimarıdır. Onlar için başarının tanımı büyük şirketlerden ve takım elbiseden uzak durma olarak görülüyor. İstediğin yerde olma, klasik iş kıyafetlerinden kurtulmuş olmak özenilen bir durum. 

Peki bizler için girişimci sahnesinde yer var mı? Kesinlikle var. Aslında, saygın ticari yayınlar (Forbes, NY Times), Amerikan işgücünün % 50'sinin 2020'de serbest girişimci veya girişimci olacağını öngören başyazılar yayınladı! Internet her şeyi değiştirdi ve değiştirmeye devam edecek. Mobil cihazlar, dünyanın her yerinden, her zaman, her yerde, en büyük pazara erişmemizi sağlıyor. 

Birçoğunuz Amazon'da havalı şeyler satarak bu geniş pazardan faydalanıyorsunuz. Ve birçoğunuz tam zamanlı satışa odaklanmak için 9:00 - 17:00 arası işinden ayrılmayı düşünüyor. Tam zamanlı Amazon satıcıları kendilerini girişimci olarak düşünürler. 

Ve tam zamanlı Amazon satıcısı olmaya geçmek korkutucu bir adımdır, ama korkmayın, yalnız değilsiniz ve ilk siz değilsiniz. Başarılı Amazon girişimcilerinden öğrendiğim üç dersi sizinle paylaşmak istiyorum.

1-Kısa Vadeli ve Uzun Vadeli Hedefleri Düşünün

Çoğu insan tüm mesleki kariyerlerini çalışan olarak geçirir. Yakın zamana kadar ben de farklı değildim. Bir çalışan olarak zamanımı, üstlerimden gelen görevleri tamamlayarak geçirdim. Bu görevlerin çoğu, hızlı çözüm gerektiren kısa vadeli problemler olma eğilimindeydi.

Fakat serbest meslek sahibi, yalnızca kısa vadeye odaklanma lüksüne sahip değildir. Kısa vadeye çok yoğun bir şekilde odaklanırsanız, rekabet avantajınızı kaybetme riski veya vizyon eksikliği nedeniyle durgunluk riski taşırsınız. Hareketlerinizin (ve rakiplerinizin eylemlerinin) önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca pazarınızı nasıl şekillendireceğini düşünmeye başlamak gerekir.

Uzun vadeli iş yaklaşımı ilk başta doğal olarak gelmeyebilir, ancak zamanla zihniniz uzun vadeli öncelikleri ve sorunları öngörmeye başlayacaktır. Uzun süreli düşünebilmek için beyninizi eğitebilirsiniz. 

General Electric'in eski CEO'su tarafından tavsiye edilen basit bir alıştırma size yardımcı olacaktır. Her iş gününün başında, işletmeniz için en önemli 3 uzun vadeli önceliği yazmak için bir günlük kullanın. Bu işlem 10 dakikayı aşmamalıdır.  Aklınıza gelen ilk düşünceleri not edin. Her 3 ayda bir, hangi önceliklerin devam ettiğini görmek için önceki notlarınıza geri dönün. Tekrarlanan uzun vadeli öncelikler, işinizin geleceği için odaklanmanız gereken konulardır

2- Kalıpları Kırmaktan Korkmayın

Çoğu şirket çalışanlarını evrensel bir prensiple eğitiyor: “kuralları çiğnersen kovulursun”. Bu, daha büyük kuruluşlar için zorunlu bir kuraldır. C-seviyesi yöneticileri şirket için bir vizyona sahiptir ve bu vizyona uygun olmayan bir çalışan bu evrensel prensiple sınanacaktır.

Bir girişimci olarak işiniz, kuralları ihlal etmek için yeni ve karlı yollar bulmaktır. Elbette “Kurallar” derken, iş yapmanın geleneksel yöntemlerini kastediyorum. Geleneksel bilgelikteki sorun, inovasyonu ve yaratıcılığı zorlaştırmasıdır. Zaman zaman statükoyu göz ardı etmeyi göze alın ve radikal alternatif çözümler düşünün ve onları deneyerek kalıpların dışına çıkın.

3-Hayatınızı Düzenleyin

Günlük rutininiz artık yok. Saat 17:00’ı gösterdiğinde, girişimci için hiçbir şey değişmez. Baretinizi her gün saat 17: 00'de çıkarırsanız işinizi geliştiremezsiniz. Girişimciliğin 7/24 doğası, yeni serbest çalışanlar için en büyük zorluklardan biri olabilir. “Çalışan”dan “Girişimci”ye sıçramayı tercih eden kişi olduğunuz için, saatlerce çalışmanın ve çok yönlü bir hayatın (aile, arkadaşlar, vb.) diğer önemli unsurlarını feda etme riskini üstlenirsiniz. 

Sektörünüzdeki en son gelişmelerden haberdar olacak, rakiplerinizin neler yaptığını göz önünde bulunduracak ve gecenin ortasında patlayan sorunlarınızı çözmeye çalışacaksınız. Bu yaşam tarzına direnmek yerine, onu kabul etmeyi öğrenin, sağlıklı sınırlar inşa edin ve işinizin dışındaki hayatınız için mutlaka zaman ayırın. En başarılı işletme sahipleri sınırlarını çizer ve kişisel yaşamlarının profesyonel hayatlarının bir parçası olmasını sağlarlar. 

Sağlıklı bir yaklaşım için tüm iş faaliyetlerini çalışma odanızla sınırlandırarak ailenize karşı sorumluluk gösterebilirsiniz (örneğin: dizüstü bilgisayarınızdaki yemek masası üzerinde ürün envanter düzeylerini kontrol etmemeli ve  yatak odanızda iphone'unuzla tedarikçinize email atmamalısınız.)

Hayatınızı düzene sokmanın bir başka yolu ise gerektiğinde “HAYIR” diyebilmektir. Girişimcilerin günlük sorumlulukları çoktur ve dikkat dağınıklığı nedeniyle bu sorumluluklarda başarısız olmanın sonuçları ağır olabilir. Dikkat dağınıklığı size para kazandırmıyorsa ya da genel mutluluğunuza katkıda bulunmuyorsa, hayatınızda yeri yoktur. Öncelikleri belirlemelisiniz. Düzene koyamıyorsanız, güçten düşme ve yolunuzu kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır ve bu koşullarda işletmenize liderlik edemezsiniz. Enerjinizi, işiniz için en kritik öncelikler üzerine odaklamanız çok önemlidir.

Hiç kimse tam zamanlı Amazon satıcısı olmanın kolay olacağını söylemedi, ancak bu prensiplerden bazılarını değerlendirirseniz iyi durumda olacaksınız. Kendinize “patron” demenin yolunda size iyi şanslar diliyorum. Bu harika bir duygu!

Kaynak: https://fetcher.com/blog/3-lessons-for-employees-making-the-jump-to-full-time-amazon-seller/


Popüler Yazılar