Son kullanım tarihli FBA envanteri

Son kullanım tarihli FBA envanteri


Ürünleri listelenmeden önce, Amazon FBA süreci için neyin uygun olup olmadığını bilmek önemlidir. Ek ürün gereksinimleri ve kısıtlamaları için aşağıdaki linklerle erişeceğiniz bölümleri incelediğinizden emin olun:

Eriyebilen FBA envanteri

Kategori onayı

Amazon ürün kısıtlamaları

Önemli: FBA ürün hazırlama gerekliliklerine, güvenlik gerekliliklerine ve ürün kısıtlamalarına uyulmaması, Amazon'un FBA merkezlerinde envanterin reddedilmesine, stokların elden çıkarılmasına veya iade edilmesine, gelecekteki gönderilerin teslim edilmesinin engellenmesine neden olabilir.

Son kullanma tarihli stok gereksinimleri

İster insan ister hayvan tüketimi olsun, tüm tüketilebilir ürünler (besin takviyeleri de dahil), ambalaj üzerinde bir son kullanma tarihi belirtilmemiş olsa bile FBA tarafından belirlenen son kullanma tarihine tabidir. Sağlık ve Güzellik kategorisindeki Envanterin son kullanım tarihi, Açıldıktan Sonraki Periyod (Period After Opening  - PAO) sembolü ile (örnek aşağıda) işaretlenmiş olsa da Amazon depolarına girdiği tarihten 900 gün sonra sona erer.

Amazon, son kullanma tarihine eşdeğer bir tarihi veya aynı kategorideki ürünlerin en iyi satış tarihini dikkate alır.

Yiyecek ve içecek ürünleri ile yiyecek veya içeceklerle birlikte verilen ürünler FBA'e uygun olması için, çok kontrollü ve en az 105 günden daha uzun bir raf ömrüne sahip olmalıdır. Amazon depolarına vardığı tarihte son kullanma süresine 50 günden az kalmış ürünler, Amazon tarafından imha edilmesi için işaretlenecektir. İmha konusu stoklar satıcıya iade edilemez.

Önemli: Düzenli uygulama veya tüketime yönelik son kullanma tarihli ürünler, tüketim süresine ek olarak fazladan 105 gün raf ömrüne sahip olmalıdır. Örneğin, içinde 240 hap bulunan günlük vitamin takviyesinin Amazon depolarına ulaştığında ulaştığında 240 gün, buna ek olarak Amazon depolarında yapılacak kontrolleri için +105 gün raf ömrü süresine sahip olması gerekir.

Tüm son kullanma tarihli ürünler, 36 punto veya daha büyük bir fontta basılmış son kullanma tarihine sahip olmalıdır. Tüm kutu paketleri, çoklu paketler ve ekran kutuları, kutu veya paketin yanı sıra kutunun veya paketin içindeki her bir öğe son kullanma tarihine sahip olmalıdır.

Son kullanma tarihli bir envanteri Amazon depolarına teslim ettiğinizde, aynı nakliye kutusunda ASIN başına sadece 1 son kullanma tarihine izin verilir. Birden fazla ASIN, yalnızca kutudaki tüm ASIN'lerin aynı son kullanma tarihine sahip olması durumunda aynı kutuya gönderilebilir.

 

Son kullanma tarihleri ​​MM-DD-YYYY veya MM-YYYY biçiminde gösterilmelidir. Son kullanma tarihi farklı bir formatta ise, mevcut tarihi, son kullanma tarihi olan bir basılı etiketle doğru biçimde örtmeniz gerekir. Tek başına lot numaraları yetersizdir.

Not: Sistemimiz son kullanma tarihi bilgilerini Koordineli Evrensel Zaman (Coordinated Universal Time - UTC) içinde saklar. Zaman dilimi dönüşümü nedeniyle kutu etiketindeki tarih, orijinal olarak girdiğinizden farklı olabilir.

Sayısal tarih formatları tercih edilir. Ancak, ay için alfabetik bir kısaltma ile belirtilen son kullanma tarihleri de ​​(örneğin, DD-JAN-YYYY) kabul edilebilir.

Yazdırılan herhangi bir tarih, son kullanma tarihi doğru olan bir etiketle kaplanmalıdır. Ürünlerin bir son kullanım tarihine veya uygun formata sahip olmaması, ürünlerinizin Amazon depolarına alınmasında gecikmelere neden olabilir veya ürünlerinizin süresi dolduğunda alınmasına neden olabilir.

Bazı satış kategorileri, yukarıda açıklananlardan farklı son kullanma tarihi şartlarına sahiptir. Daha fazla bilgi için Satıcı Desteği ile iletişim kurun.

 

Son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin hazırlanması

Son kullanma tarihi geçmiş ürünler, nakliye için uygun ambalajlarda tamamen kapatılmalı ve mühürlenmelidir.

Poli torbalama veya kabarcık sargısı gibi ek hazırlık gerektiren son kullanma tarihli ürünler, 36 puntolu yazı tipinde son kullanma tarihine sahip veya ambalajının dışına uygulanan daha büyük etiketlere sahip olmalıdır.

Önemli: Son kullanma tarihinin paketlenmiş/doldurulmuş öğenin dışına eklenmemesi, öğenin ek maliyetle yeniden etiketlenmesini sağlayabilir.

Son kullanma tarihli ürünlerin etiketlenmesi

Son kullanma tarihli tüm envanter bir Amazon ürün etiketine sahip olmasını gerektirir. Daha fazla bilgi için bkz. Amazon ürün etiketi kullanma.

 

Son kullanma tarihli stoğun Amazon’a gönderimi

Son kullanma tarihi geçmiş envanteri Amazon'a gönderirken, her kutuda yalnızca bir son kullanma tarihi olan ASIN'ler bulunmalıdır. Birden fazla ASIN, yalnızca kutudaki tüm ASIN'lerin aynı son kullanma tarihine sahip olması durumunda aynı kutuya gönderilebilir.

Kaynak : https://sellercentral.amazon.com/gp/help/help.html?itemID=G201003420&language=en_US


Popüler Yazılar