Shopify eBay'i Geçiyor

Shopify eBay'i Geçiyor


 

Shopify eBay’i geçiyor!

29 Dolar aylık ödeme ile platformlarını kullanabileceğiniz Shopify 41.1 Milyar dolar ciro yaparak 2017 yılına göre %56’lık büyüme gerçekleştirdi.

eBay’in rakamlarına baktığımızda ise, geçtiğimiz sene içerisinde 89.83 milyar dolar satış hacmi gerçekleştirerek 2017’ye göre sadece %7’lik büyüme gerçekleştirdiğiniz görüyoruz. 2018 yılında Shopify’ın satış hacmi eBay’in %45’iydi, bu oran 2017 yılında %31, 2016 ylında %19, 2015 ylında ise sadece %9’du.

Marketpulse’un yaptığı araştırmalara göre Shopify 2021 yılında eBay’i yakalamış olacak. Her ne kadar haciminin büyümesi ile yüzdesel büyümesi nispeten yavaşlasa da, eBay geçmesi için sadece bir kaç sene yeterli olacak gibi görünüyor.

 

Shopify vs eBay Gross Merchandise Volume (GMV)

Resim: marketpulse

Satıcılar Shopify'da Daha Mutlu

Shopify, bir pazaryeri olmadığı için eBay ve Amazon’un direkt rakibi değil ancak gene de e-ticaret alışveriş hacmini paylaşıyor ve müşteri kitlesi için yarışıyorlar. Shopify market ortalamasının üzerinde büyürken, eBay’in büyüme hızı market ortalamasının altında.

Satıcıların yaşadığı sorunlar ele alındığında Shopify Amazon’a göre satıcılara çok daha fazla değer veren bir şirket olarak öne çıkıyor. 2009’dan beri satıcılar için uygulamalar geliştiren Shopify’ın tutumu Amazon kadar katı değil.

Amazon’a sadece 2018 içerisinde 1.2 milyon yeni satıcı katılmış olmasına rağmen Shopify’da henüz sadece 820.000 aktif hesap bulunuyor. Bu satıcıların çoğu sadece direkt olarak müşteriye satış yapan firmalar. Aynı zaman Shopify Facebook üzerinden entegre reklam sistemi ile Alibaba platformu ve benzer platformlardaki satıcılar için uygun platform halinde.

Stratechery’den Ben Thompson’ın yazdığı gibi ‘’ortada agresif bir pazar liderinin olduğu internet satışında (Amazon’dan bahsediyor), başarılı bir şirket kurmanın tek yolu, onların yoluna çıkmadan etrafından dolaşmaktır, Shopify bunun için oluşturulmuş bir platform’’.

Shopify’da COO (şef operasyon yetkilisi - chief operating officer) pozisyonunda olan Harley Finkelstein ‘’Pazaryerlerinin müthiş olduğunu düşünüyoruz ancak aynı zamanda bu pazaryerlerinde satış yapan satıcıların müşteriler ile direkt temas ve iletişim kurmak istediğini düşünerek buna olanak sağlıyoruz’’ diyor. Bilindiği üzere müşteri ile satıcı ilişkisinde çok katı olan Amazon, bu düşüncenin tam tersinde hareket ediyor.


Popüler Yazılar