Satılmayan Üründen Kurtulmanın 10 Yolu

Satılmayan Üründen Kurtulmanın 10 Yolu


Satış Yapamıyorum!

Başarılı olan mutlu azınlık dışında, gerek yeterli bilgiyi edinmeden acele karar verilmiş ürünler, gerekse yeni satıcılar tarafından sıklıkla yapılan hatalar nedeni ile umduğunu bulamayan birçok girişimci bu vahşi Amazon dünyasından geldi, geçti, geçiyor ve geçmeye devam edecek.

Söze önce, bu durumun gayet normal olduğunu söyleyerek başlayalım. Doğal seleksiyonun (natural selection), zaman zaman tabiattan da acımasız biçimde ve çok daha kısa sürede işlediğine ticaret dünyasında da sıkça şahit oluyoruz.

19. yüzyılda Charles Darwin’in, “Farklılaşmalar eğer bir canlıya yarar sağlarsa, bu canlı diğerlerine göre avantaj sağlar, onun nesli de bu avantajı sürdürür“ diye tanımladığı durumu, birer Amazon girişimcisi olarak bizler “Farklılaşmalar eğer bir SATICIYA yarar sağlarsa, bu SATICI diğerlerine göre avantaj sağlar, onun ÜRÜNLERİ de aynı avantajı sürdürür“ olarak okuduğumuzda, ana fikri daha net anlayabiliyoruz.

Fısıltı Gazetesi

Başarılı olanların hikayeleri merak edilir, yazıp söyledikleri dikkatle izlenir, tiyolar, taktikler, trick’ler (numaralar), öneriler havada uçuşup kulaktan kulağa (biraz da abartılarak) yayılırken, belki de asıl gerçek dersin saklandığı başarısızlık hikayeleri kuytu bir köşede kendi haline terk edilir. 

Hiç şüphe yok ki, “nasıl yapılmayacağını” tespit etmek de “nasıl yapılacağını” anlayarak uygulayabilmek kadar zorlu bir süreç.

Kimi rast gele, kimi hesaplayarak ulaşmış olsa da; her şeyin olduğu gibi Amazon başarısının altında yatan da katıksız bir matematiktir. İşin matematiğini anlamak ve bilgi, sermaye, zaman, yetkinlik, yatkınlık, gibi birçok değişken etkenin yanında bunu kısa-orta-uzun vadeli güçlü analizlerle sağlamasını yaparak kusursuza yaklaştırmak, tahmin edebileceğiniz üzere her girişimcinin altında kalkabileceği bir yük değil.

Olan oldu artık, bundan sonra ne yapabiliriz?

Her başarısızlık bir tecrübedir. İlk ürünlerinde başarıyı yakalayamamış birçok başarılı Amazon satıcısı olduğunu gözden kaçırmayın. Bundan sonra Amazon’da satışa devam edip etmeyeceğinize, edindiğiniz tecrübelerinizi lehinize kullanıp kullanmayacağınıza, içinde bulunduğunuz şartlar ne olursa olsun yine siz karar vereceksiniz.

Peki, o halde; beklenen çıktıyı vermekten çok uzak, stokta kaldığı süre boyunca sırtınızda bir yük olacak yeterince başarılı olamamış ürününüzden kurtulmak (*) için neler yapabileceğimize bir bakalım. 

Satıl(a)mayan Envanterden Kurtulmanın 10 Yolu

1- Maliyetten kurtulmanın da bir maliyeti (**) olacak. Ürününüzü (maliyetinin altında da olsa) satış yapabileceği bir fiyata indirip, min. otomatik bid (otomatik bid aralığı olarak örnek olarak 0,20$ - 1,30$ arası öneriliyorsa bid'inizi 0,20 olarak set edin) ile en az zararla hızla nakite dönmeyi deneyebilirsiniz. 

2- 0,20$ bid vermenize rağmen PPC maliyetinizi karşılayamıyor veya ACoS'u düşüremiyorsanız; PPC maliyetinizi en aza çekmek için; yüksek hacimli anahtar kelimelerinizin hepsini, otomatik reklam kampanyanıza "phrase" tipinde "negative keyword" olarak ekleyin. Böylelikle, sadece rakip ürün sayfalarında "sponsored products" listesinde görünecek ve sizden daha pahalı olan rakip ürünü almak yerine ürününüzün tercih edilmesini sağlayacaksınız.

3- Ürün başlığınızın en başına, Türkçe’de "tasviye", "bitiriyoruz", "batan geminin malları bunlar" anlamına gelen "clearance" eklerseniz, bu kelime ile indirimli ürün arayanları yakalayabilirsiniz.

4- İndirimli fiyatınızı ürününüze set ederken; "Manufacturer's Suggested Retail Price" olarak daha önce satış yaptığınız fiyatı, "Your price" alanına da indirimli fiyatı yazarsanız, Amazon eski fiyatın üzerini çizerek “% X kadar kazancınız olacak” şeklinde listeleyecek, bu da satış geri dönüşüm oranınızı, dolayısı ile satışlarınızı arttıracaktır. Bunu (yaklaşan zamanda varsa) PrimeDay, Black Friday, yılbaşı gibi özel gün ve dönemlerde yaparsanız, geri dönüş çok daha hızlı olacaktır.

5- Ürününüze B2B (Business-to-Business) Price olarak, çoklu alımlarda cazip gelecek bir fiyat ve oran set ederek, Amazon üzerinden elinizdeki ürünleri toptan çıkarmayı deneyebilirsiniz. 

6- Amazon dışında Amerika’da toptan ürün alım/satımı yapan web sitelerine ürününüzü ekleyerek, makul bir teklifin gelmesini bekleyebilirsiniz.

7- Amazon satıcılarının buluştuğu yerli ve yabancı forum ve facebook gruplarında, elinizden çıkarmak istediğiniz ürün ile ilgili mesaj bırakabilirsiniz.

8- Amazon’da satış yapmaya devam edecekseniz; tüm ürünlerinizi bu hizmeti veren bir başka özel işletme deposuna çekerek, sıradaki olarak belirlediğiniz aynı kategorideki bir başka ürünün içine, ücretsiz hediye (gift, free, bonus) ürün olarak ekletebilirsiniz.

9- Eğer ürün üzerinde logonuz yoksa, ilgilerini çekecek bir teklifle Amazon’da sizinle bire bir aynı ürünü satan diğer satıcılarla iletişime geçebilirsiniz. 

10- Amazon’a daha fazla depo ve üyelik ücreti ödememek adına; daha fazla zaman kaybetmeden (bedeli karşılığında) tüm envanterinizi Amazon’a imha ettirebilirsiniz.

* Tüm alternatifler, bu listede sıralanan yöntemlerle sınırlı olmayabilir.

** Kur farkından dolayı, ürününüzü maliyet fiyatınızın altında satsanız dahi hasılatı Türk Lirası’na çevirdiğinizde karlı bile olabilirsiniz.


Popüler Yazılar