Profesyonel Ürün Fotoğraflarının Önemi

Profesyonel Ürün Fotoğraflarının Önemi


Tüm dünyada teknoloji hızla değişiyor ve gelişiyor. Teknolojinin gelişmesiyle de e-ticaret hızlı bir ivmeyle büyüyor ve her geçen gün karşımıza farklı satış kanalları çıkıyor.

Satış kanalları, kendi reklam stratejilerini belirleyebilmek için sosyal anketler yapıyor, 
CouponFollow tarafından yapılan bir anket e-ticaret sitelerindeki kullanıcılar toplam satışların% 36'sını mobil cihazlarını kullanarak yaptığını ve Amerika’da online alışveriş yapanların% 64'ü nün Amazon’dan alışveriş yaptığını ortaya koydu.

Bu satışların önemli bir kısmı ürünün görsellerine, açıklamalarına ve ürünün vadettiklerine bağlı. Müşteri eline ulaşacak ürünün önce görselini filtreden geçiriyor. Görsel sınıfta kalırsa, çoğu platformdaki tıklama satışa dönüşmüyor.

Müşterinin dikkatini celbedecek bir ürün görseline sahip olmanın yolu da ürün fotoğrafçılığından geçiyor.

Müşteriler bu günlerde giderek ürünle daha duygusal bir bağ kurmak istiyorlar ve ürün fotoğrafçılığı her zaman bir duygu ile satın alma arasındaki noktaları birleştiren güçlü bir anlatı yaratabiliyor.

2019 yılında, kullanıcıların bir şeyler satın almaya ihtiyacı doğduğunda, önce ellerine telefonlarını alıyorlar. Kullanıcı sizin ürününüzde gezerken, satın alımın gerçekleşmesi için ekrandan çıkıp onları yakalayacak ürün görsellerinizin olması gerekiyor.

Bu kural tüm ürün grupları için dikkat edilmesi gereken ilk husus olmayabilir. Belki kâğıt havlu ya da içecek alacak bir müşteri için ürün görseli çok önemli olmayabilir lakin Private Label (butik marka) oluşturacaksınız görsel ilk şart diyebiliriz.

Forbes tarafından yapılan bir araştırma, online alışveriş yapanların% 50'sinin “büyük, yüksek kaliteli ürün resimlerinin ürün bilgilerinden, açıklamalardan ve hatta incelemelerden daha önemli olduğunu” söylediğini ortaya koydu.

Yine de “küçük” bir sorun var. Çoğu kullanıcı büyük görüntüleri küçük telefon ekranlarında görmeye çalışıyor. Bu da demek oluyor ki ürününüzün mobile uyumlu olması büyük önem arz ediyor.

Amazon nezdinde konuyu incelersek Amazon genel olarak günün her saniyesinde yüzlerce satıcının satış yapmasını ve bu satışlardan kar elde etmeyi amaçlar.

Amazon, gelişmişlik seviyelerine bakılmaksızın, pazarlarına gelen ziyaretçilerin ilk önce yazılarla değil, resimlerle ilgilendiğini bilir.

Ürün görsellerine gelince, Amazon satıcılardan ne istediğini çok net bir şekilde biliyor. Basit, satın almaya zorlayan, zengin, kaliteli ve canlı görseller istiyor.

Ayrıca, paketi açtıklarında Amazon müşterilerinin paketin içinde buldukları şeyle görselde gördüğü şeyin mümkün olduğunca birbirinin aynısı olmasını istiyor. Hatta tam da bu yüzden müşteriye tatminsizlik yaşanırsa diye 30 gün içinde sebep göstermeksizin iade hakkı sunuyor.

Amazon'un ürün resimlerinin kalitesine büyük önem verdiği kesinlikle bir devlet sırrı değil.

Amazon’un ürün fotoğrafçılığına ilişkin şartları şu şekilde;

•    Görüntünün kapak resmi veya satılan ürünün profesyonel fotoğrafı olması gerekir. Ürünün çizimlerine veya resimlerine izin verilmez.
•    Görüntü gereksiz veya kafa karıştırıcı ek nesneler içermemelidir.
•    Görüntü net olmalı, profesyonelce aydınlatılmalı ve fotoğraflanmalı ya da taranmalı, gerçekçi renkler ve pürüzsüz kenarlar olmalıdır.
•    Tüm ürünler, resim çerçevesinin% 85'ini veya daha fazlasını doldurmalıdır.
•    Ürünün tamamı çerçeve içinde olmalı.
•    Arka planlar saf beyaz bir fon olmalı.

Mart 2019'da Amazon, “FBA ürünleri için her şey dahil fotoğraf çekimi hizmeti sunduğunu,  ürün başına iki veya daha fazla profesyonel fotoğraf sunabildiğini ve düzenledikten sonra satıcılara ilettiğini duyurdu.

Fiyatlandırma, basit veya daha küçük ürünler için 50 ABD Doları, daha karmaşık ürünler için 100 ABD Doları ve bir model gerektiren moda resimleri için veya büyük ve hacimli ürünler için 150 ABD Doları olarak belirlendi.

Bunun yanı sıra sanal ürün fotoğrafçılığının (oldukça gerçekçi 2B bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler veya CGI) ürün fotoğraflamaya göre daha pahalı olacağını düşünebilirsiniz, ancak durum tam tersi. Geleneksel profesyonel ürün fotoğrafçılığına kıyasla sanal ürün fotoğrafçılığının maliyeti daha uygun.

Sanal ürün fotoğrafçılığının başlıca 5 avantajı:

•    Ultra yüksek kaliteli görüntüler, algılanan değerin yanı sıra, markanızda buna uygun olarak daha yüksek bir güven düzeyi oluşturur.
•    Sanal ürün fotoğrafçılığı, Amazon alışveriş yapanların çoğunluğunun ürün listelerinize göz atmak için kullandığı küçük ekranlar için optimize edilir.
•    Daha az iade; Sanal fotoğrafçılık ile oluşturulan görseller, müşteri beklentilerini gerçek ürün ile aynı hizaya getirme şansını daha çok arttırıyor.
•    Geleneksel fotoğraf çekimleri sanal ürün fotoğraflamaya göre daha maliyetli.
•    Sanal fotoğrafçılık uygulaması inanılmaz derecede esnek. Yeniden çekimlerin maliyeti ve zaman kaybı olmadan anında renk, yapılandırma veya malzemeyi değiştirebilirsiniz.


Eğer siz de ürün fotoğraflama konusunda bir çıkış arıyorsanız, sanal ürün fotoğrafçılığı yönünde birkaç adım atmanız  resimlerinizin geleceğe göre optimize edildiğinden emin olmanızı sağlayacaktır.


    

 


Popüler Yazılar