Private Label Satıcılarının Uzun Vadede Kuyusunu Kazan 7 Kestirme Yol

Private Label Satıcılarının Uzun Vadede Kuyusunu Kazan 7 Kestirme Yol


Viral Launch şirketini muhtemelen duymuşsunuzdur. Amazon’daki ürünler hakkında market analizi sunan araçlardan bir tanesi. Viral Launch ekibi binlerce Amazon satıcısına ilk özel marka ürünlerini piyasaya sürme konusunda yardım etti ve bu süreçte hemen hemen her deneyime şahit oldu: iyinin iyisini de, kötünün kötüsünü de, mükemmel başarıları da ve efsanevi düşüşleri de gördüler. Büyük çaptaki satışlar ve devasa verilerle çalışınca, başarılı girişimler, umutsuz vakalar ve devamlı piyasaya tutunma mücadelesi içinde olanların durumlarında ortak noktaları keşfettiler.

Viral Launch’un CEO’su ve kurucu ortaklarından Casey Gauss satıcıların genellikle başvurduklarını gözlemledikleri, görünürde önemsiz duran ama aslında çok önemli olan birkaç kestirme yollardan bahsetti. Gauss bu 7 kestirme yolun satıcıların dünyanın önde gelen e-ticaret platformundaki başarılarına ket vurduğunu düşünüyor. İşte Gauss’a göre başarıyı baltalayan 7 kestirme yol:

#1: “İyi yorumlar almanın hilesi nedir?

Gauss inanılmaz derecede çok satıcının kendilerine ürünleri için nasıl daha iyi yorum alabileceklerini ve Amazon’da kaliteli ürün satmanın gerçekte ne kadar önemli olduğunu sorduklarını söylüyor.

Gauss’un bu sorulara verecek tek ve kısa bir cevabı var: “Verilen fiyat bandında müşterinin beklentisini karşılayan veya aşan iyi bir ürüne sahip olmak. Amazon’da iyi yorumlar almanın sırrı bu kadar basit.”

Gauss daha az para harcamak veya envanter maliyetinden kısmak için makul veya vasat kalitede ürün satan bir sürü satıcı gördüklerini ve bu satıcıların ne yaparsa yapsınlar ürünlerini satamadıklarını gördüklerini söylüyor. Viral Launch’un kurucusu bu tür birkaç satıcıya da en alakalı anahtar kelimeleri kullanmalarını sağlayarak birinci sayfada gözükmelerine yardım ettiklerini ama bu satıcıların kötü yorumlar ve nihayetinde satın almaktan vazgeçen müşteriler yüzünden sıralamalarda geriye düştüklerini kaydediyor.

Birim başına birkaç cent uğruna kaliteden ödün vermek yapılan tüm yatırımın satıcılara zarar olarak dönmesi ve elde kalan envantere neden olabilir. Bu nedenle satıcılar olarak kesinlikle müşterilerin seveceği iyi bir ürün tedarik etmelisiniz.

#2: “Tedarikçiler olmasa da olur, değil mi?”

Tedarikçileri Amazon’daki özel marka ürün makinenizin sonuca götürüne bir dişlisi gibi görebilirsiniz fakat düşündüğünüzde tedarikçiler işinizin çok temel bir parçası: satacak ürün olmadan nasıl para kazanacaksınız?

Gauss, tedarikçilerinizle kuracağınız güçlü bir ilişkinin sizi bu yolda önünüze çıkaracak bir sürü dertten kurtaracağını söylüyor. Bu Amazon’da satışa başladığınız dönemde uğraşmak zorunda olduğunuz onlarca şeyin arasında size önemsiz gibi gelebilir ama ürününüzle başarı yakaladığınızda ve ürün bandınızı genişletmek istediğinizde tedarikçiyle olan iletişiminiz oldukça önemli bir hale gelecektir.

Gauss tedarikçileriyle iyi iletişim kurmayan satıcıların tecrübe ettiği olumsuz deneyimlerin birkaçını şöyle özetliyor:

  • Tedarikçinin satıcının ürün fikirlerini rakiplerine satması
  • Satıcıların ürün hacmini attırdıkça tedarikçilerin kaliteyi azaltması
  • Tedarikçilerin satıcıların ürününden fazla envanter üreterek başkalarına satması
  • Tedarikçilerin ileriki dönemde sipariş edilen envanter için fiyatı devasa bir biçimde arttırması

Kısaca tedarikçilerinizle olan iletişiminize yatırım yapmamanız size baya pahalıya mal olabilir. Yaptıkları ise duyduğunuz beğenin bir göstergesi olarak tedarikçilerinize hediye yollayın veya ikramiye verin, fabrikalarını ziyaret edin ve mutlaka arada sırada hatırlarını sorun.

#3: “Ucuz tasarımları nereden bulurum?”

Eğer bu soruyu soruyorsanız, yine kestirme yollardan birine başvuruyorsunuz demektir. Her pahalı tasarım iyi tasarım demek değildir ama her iyi tasarım genellikle pahalıdır. Eğer iyi bir tasarımcıyı süper bir fiyata bulduysanız, bu noktada sizi tebrik etmekten başka söyleyecek bir şeyimiz yok.

Birkaç sene önce Amazon’da satış yaparken ürününüzün, markanızın ve paketinizin tasarımı o kadar da önemli değildi. Bu nedenle çoğu kurs veren kişiler ve Amazon konusunda kanaat önderleri Fiverr’a  girip, ürününüz için ucuza bir şeyler karalatabileceğinizi tavsiye ediyorlardı. Ama işler artık böyle yürümüyor.

Amazon’da rekabet arttıkça, çoğu satıcı da estetiğin gücünü kullanarak satışlarını arttırma yoluna gitti, bu da estetik çıtasını tüm satıcılar için yükseltmiş oldu. Tasarım artık müşterilerin satın alma davranışlarını etkileyen güçlü bir araç ve eğer sizin tasarım hakkındaki tek düşünceniz ürününüz için en makul fiyattaki tasarımı bulmaksa, satışlarınızın güzel günler göreceğini söylemek zor.

Beauty (Güzellik) ve Supplement (Besin Takviyesi) kategorilerinde estetik unsuru oldukça önemlidir. Tüketici kendisini güzel gösteren bir ürün alırken doğal olarak güzelliğin ne olduğunu bilen bir şirkete yönelecektir. Eğer ürününüzün etiketi veya paketi Microsoft paint ile yapılmış gözüküyorsa, müşteriler muhtemelen sizin güzellik algınızı sorgulayacaktır.

Supplement kategorisinde ise müşterilerinizi ürününüzü kullanacak kadar markanıza güven duymasına ikna etmeniz gerekmektedir. Eğer ürün etiketi ürünü faydasız veya düşük kalitede gösteriyorsa zor bir rekabet savaşı sizi bekliyor demektir. Gauss görünüşü estetik olmayan birçok ürünün rakiplerinin yanında çirkin durduğu için sıralamalarda geri plana düştüklerine şahit olduklarını söylüyor.

Gauss’a göre iyi tasarlanmış bir ürünün ürünü daha pahalıya satma gibi bir faydası da mevcut çünkü ürünün müşteri tarafında algılanan değeri daha fazla. Ayrıca tasarım ürün sadakatini arttırmada da rol oynayan bir faktör.

Ürününüz için ucuz tasarımlar kullanarak tasarruf edebilir ve çabucak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz ama size bu tasarrufun uzun dönemde daha pahalıya mal olma ihtimali oldukça yüksek. Ürün satışlarınızdaki azlık nedeniyle veya ürünün tasarımını tekrar yaptırma gereği yüzünden planladığınızdan daha fazla para ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Baştan iyi bir tasarımcıyla çalışarak kendinizi stresten ve uzun dönemde daha fazla para harcamaktan kurtarabilirsiniz.

#4: “Son model bir telefonum var, yeterli değil mi/ Photoshop kullanmak yeterli, değil mi?”

Amazon’da ürün fotoğrafının tasarımla hemen hemen aynı durumda. Müşterilerin satın alma kararlarını etkilemek için estetik e-ticarette önemli bir nokta. Potansiyel müşterilerin ürünü satın almadan önce ürünle etkileşim kurabildiği sayılı yerler arasında ürün metni ve yorumlar dışında bir de fotoğraflar bulunmakta. Eğer ürün fotoğraflarınız ürününüzün her açısını güzelce yansıtmazsa, müşterileriniz ürününüzün ne kadar iyi olduğunu ve ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacaklarını bilemezler.

Split test uygulayan Gauss ve ekibi, fotoğrafın tıklama çekmekte, sayfa üzerinde geçirilen sürede ve sayfa ziyaretinin satın almayla sonuçlanmasında oldukça önemli olduğunu kaydettiler. Lifestyle fotoğrafların amaçları ürünün günlük yaşamda nasıl kullanıldığını, gerçekte ürünün ne kadar büyüklükte olduğunu ve ürünün hikayesini potansiyel müşterilere sunmaktır. Guass bu tür fotoğraflar için arkaya photoshop vb. programlarla background eklenmesini tavsiye etmiyor. Bu tür kullanımlar fotoğrafı amacından uzaklaştırdığı gibi yapay bir görünüm sağlıyor.

Makul bir fotoğraf ile etkileyici bir fotoğraf arasındaki fark size her ay yüzler, hatta binlerce dolar daha fazla satış yaptırabilir.

#5: “Bir liste yazmak ne kadar zor olabilir ki?”

Bir listeye içerik eklemek oldukça kolay olabilir. Fakat Amazon’da müşteri çekmek için mümkün olduğunca çok anahtar kelimenin olduğu bir liste yazmak ise farklı bir meseledir. Amazon’da satış yapmaya yeni başlayan satıcılar ürün listesini yerine getirilmesi gereken başka bir yükümlülük görürler. Fakat doğru bir şekilde hazırlanmış bir listenin anahtar kelime sıralamasına ve satışlara büyük etkisi olabilir.

Eğer listeyi kendiniz yazıyorsanız, yoğun bir ürün araştırması yaptığınızdan ve Amazon’da başarılı bir listeyi nasıl oluşturacağınız konusunda yeterince bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun. Eğer anahtar kelime kullanımının doğru uygulandığı bir listeniz varsa bu liste size belli başlı bütün anahtar kelimelerde sıralanmanıza olanak verecektir.

#6: “Müşterilerle iletişimde kalmak için en iyi email taslağı nedir?”

Eğer her ürününüz için çok sağlam bir email sisteminiz yoksa ürünleriniz için başarıdan söz etmek tam anlamıyla mümkün olmaz. Organik satışlar için vazgeçilmez olan yorumları almak Amazon’da oldukça zorlaşmaya başladı. Eğer sizin ürününüz diğer listelerle karşılaştırıldığında rekabetçi sayıda yorumu yoksa, muhtemelen satış almakta da zorluk çekiyorsunuz demektir.

Gauss yorum almanın önemini şöyle açıklıyor: “Yorumların ne kadar önemli olduğunu size yeterince anlatamam, bu konuda kestirme yollara başvuruyorsanız finansal sonunuzu da hazırlıyorsunuz demektir.”

Eğer müşterilerinizle iletişimde kalmak için bir email taslağı arıyorsanız, aynı zamanda makul sayıda yorum alma oranınızı da ciddi oranda kısıtlıyorsunuz demektir. Herkese aynı emailleri attıktan sonra müşterilerinizden yorum istemek içten olmayan, ürününüze uymayan ve boşluk hissi yaratan bir davranıştır.

Eğer email takibiyle yorum sayınızı arttırmak istiyorsanız, müşteri demografiğinizi tanımak için zaman harcayın ve onlara yazın. Emaille iletişimde kalma sisteminin amacı müşteri deneyimini iyileştirmektir. Müşterilerinizin deneyimlerini mükemmel kılmak istiyorsanız onlara yazmanız gerekmekte.

#7: “Sanal Asistanlarla çalışmak istemiyorum – Kendim de yapabilirim”

Para kazanmanız için öncelikle para harcamanız lazım. Gauss kendi işini idare etmenin en zor taraflarından birinin önemli kısımlara konsantre olmak için günlük işleri sanal asistanlara yada çalışanlarınıza paslamak olduğunu söylüyor. Fakat efektif çalışabilmeniz için asistan tutmanızın şart olduğunu da ekliyor.

“Nedeni ister paradan kısmak olsun ister sadece iş paslamaya alışkın olmamanız olsun, sanal asistan tutmamak size en pahalıya mal olacak kestirme yollardan biri olabilir. İşlerinizi eşit bir şekilde ayarlamak (ve akıl sağlığınızı korumak) için birbirinin aynısı veya daha az önemli işler için sanal asistan tutarak size daha çok gelir getiren işler üzerinde kafa yorabilirsiniz.”

Neden kestirme yollardan gitmek iyi bir seçenek değil

Amazon’un e-ticaret deneyimi olgunlaştıkça, kestirme yolları seçmenin giderek daha vahim sonuçları olacaktır. Rakipler pazardaki paylarını ve karlılıklarını arttırmaya devam ederken, aynı zamanda nihai kar zarar hanesini etkileyen tüm faktörler üzerinde çalışacaklardır. Rekabet arttıkça, standartlar da yükselecektir. Şimdi ve gelecekte başarılı olmak için kendinizi ve işinizi zamanın ötesine taşımanız gerek.


Popüler Yazılar