Ne Zaman Satılır?

Ne Zaman Satılır?


Amazon’da satış başarısının temelini matematiğin oluşturduğunu “Satılmayan Ürünlerden Kurtulmanın 10 Yolu” başlıklı yazımızda daha önce paylaş, diğer yazılarımızda da sık sık bu konunun altını çizmiştik. Bu yazımızda genel anlamda bir pekiştirme yapabilmek için matematiğin bir dalı olan istatistik konusunda değineceğiz.

İyi bir excel kullanıcısıysanız, Amazon Satıcı Arayüzü (Seller Central) aracılığı ile elde edeceğiniz raporlar aracılığı ile kolaylıkla dükkanınız ve ürünleriniz ile ilgili istatistik bilgileri derleyerek anlamlı veriler üretebileceğiniz gibi, bu konuda hizmet veren ücretli yazılımlar ile bu bilgilere erişebilirsiniz.

Nedir Bu Pasifik Zaman Dilimi?

Amazon USA’da yani amazon.com’da satış yapan satıcılar, ürünlerini PDT yani Pacific Daylight Time saat diliminde satış yaptıklarını zaten biliyorlardır. PDT, Türkiye saati ile -10 saat anlamına geliyor. Yani İstanbul’da saat öğlen 14:00 olduğunda, PDT saati ile sabaha karşı 04:00 oluyor. Ülkemizde yaz saati uygulaması yapılmadığından bu zaman dilimi USA’da yaz saati uygulamasının sona ermesiyle +-1 saat değişebiliyor 

Bu noktada 12’lik saat sistemine aşina olmayanlar için küçük bir bilgi verelim. Amerika’da gün saati bizde olduğu gibi 24 saatlik tek bir dilimden değil, 12 saatlik iki dilimden meydana geliyor. Gece yarısı 00:00 ile öğlen 12:00 arası AM (“Ante Meridiem” yani “öğleden önce”), 12:01 ile gece 23:59 arası ise PM (“Post Meridiem” yani “öğleden sonra”) olarak adlandırılıyor. Yani, biz saat öğlen 12:00’yi +1 saat geçtiğinde 12+1= saat 13:00 derken, Amerika’lı saymaya baştan başlayıp 01:00 diyor.

Pekiyi Ama Neden?

Aranızda “ama neden?” diyenler varsa, şöyle açıklayayım; Japon bir arkadaşıma “prinç’e neden yağ ve tuz eklemiyorsunuz” diye sorduğumda bir iki saniye düşünüp “siz neden yağ ve tuz ekliyorsunuz ki?” diye cevap vermişti. Yani “neden ama” diye sormaktansa, konuyu kavramaya odaklanmak en iyisi.

Diğer bir konuda; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en doğu ve en batıda bulunan şehirlerinin arasında 3 saatlik zaman farkı olması. Yani; Türkiye’de saat öğlen 14:00’ü gösterdiğinde, (yaz saati uygulaması varken) Amerika’nın en doğusundaki şehir New York’ta sabaha karşı 07:00’ı, en batısındaki şehir San Francisco’da ise sabaha karşı 04:00’ı gösteriyor. 

Arts, Sports ve Baby kategorilerinde 4000’den fazla satılan ürünlerden elde edilen istatistik bilgilerinden yola çıkarak hazırladığımız verileri paylaşmadan önce, Amazon’da satışın gerçekleştiği zaman dilimleri hakkında bahsedelim.

Zaman Dilimleri

Anlamlı bir istatistik verisi elde edebilmek için öncelikle içeriği açısından benzer zaman dilimlerini belirlememiz gerekiyor. Bu nedenle günün 24 saatini, satış hacimlerini baz alarak Türkiye saatine göre aşağıdaki gibi 6 eşit parçaya böldük.

Türkiye saati ile zaman dilimleri;

1- 09:00 – 12:00
2- 13:00 – 16:00
3- 17:00 – 20:00
4- 21:00 – 00:00
5- 01:00 – 04:00
6- 05:00 – 08:00

Dikkat!

Bu noktada; satış gerçekleşen zaman dilimlerinin her bir ürün ve ürün kategorisine, mevsimlere, hatta günlere göre mikro seviyede de olsa değişiklik gösterdiğini söylemeliyiz. Aynı ürün kategorideki iki farklı ürün istatistikleri bile birbirinden farklı olabilir. En doğru verilere, kendi satış raporlarınız ile oluşturacağınız excel pivot’ları ile ulaşabileceğinizi unutmayın.

Satış sayısı ve kapsadığı süre arttıkça, istatistiksel verinin sapma payı düşecektir.

ne zaman satilir

Satış Zaman Dilimi Tablosu

Tabloda yer alan verilere ilişkin aşağıdaki saptamaları yapabiliriz;

- Türkiye saati ile 09:00 ile 12:00 saatleri arası tüm kategoriler için en düşük oranda satış gerçekleşen zaman dilimi. Bu zaman aralığında spor kategorisinde, diğer kategorilere göre %33 daha da az satış gerçekleşiyor.
- Türkiye saati ile 05:00 ile 08:00 saatleri arasında spor kategorisi, diğer kategorilerin hemen hemen yarısı kadar satış yapabiliyor.
- Tüm kategoriler için en yüksek satış hacmi, Türkiye saati ile 21:00 ile 04:00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Ürünlerin %50’si, günün 1/3’ünü oluşturan bu zaman aralığında satılıyor.
- Ürünlerin %35’i, Türkiye saati ile 17:00 ile 20:00 ile 05:00 – 08:00 arasında satılıyor.
- Ürünlerin %85’den fazlası, Türkiye saati ile 17:00 ile 08:00 saatleri arasında satılıyor.
- Yukarıdaki tabloda bulunan verileri “ortalama” sütunu üzerinden grafik haline getirdiğimizde ise, Türkiye saati ile aşağıdaki gibi çan eğrisine (ters parabol) benzer bir grafik meydana çıkıyor.

satis orani

Satış Oranları Zamansal Grafiği

Haftanın Günleri

Satis Oranlari Zamansal Grafigi 

En yüksek, İkinci En Yüksek, Üçüncü En Yüksek, En Düşük

Haftanın günlerini satış hacmi açısından değerlendirdiğimizde;

- Bebek ürünleri, daha çok hafta içi tercih ediliyor.
- Hafta başı Pazartesi ve Salı günleri, tüm kategoriler için en fazla satış getiren günler.
- Spor dışındaki kategoriler için, satışın bir önceki güne kıyasla en yüksek oranda azaldığı gün Perşembe
- Spor kategorisi satışları, diğer kategorilere kıyasla haftanın günlerine daha stabil dağılıma sahip
- Arts dışındaki kategorilerde haftanın 2. en yüksek satışının oluştuğu gün Çarşamba
- Tüm satışların 1/4’ü hafta sonu gerçekleşiyor.
- Tüm satışların 1/3’ü, Pazartesi ve Salı günü gerçekleşiyor

satis oranlari

Pekiyi ama bu tablolar ne işimize yarayacak?

1- Satışa yeni başlayanlar kendi verilerini bu tablolar ile kıyaslayarak anormal bir durum olup olmadığını tespit edebilirler. 
2- PPC maliyetlerini düşürmek isteyen satıcılar, kampanyalarını yoğun gün/saatlerde aktif etmek, bu gün/saatlerde kampanya bütçelerini veya Bid oranlarını arttırmayı veya tam tersini tercih ederek, PPC maliyetlerini ve dolayısı ile ACoS’larını düşürebilirler.
3- Müşteri sorularının yanıtlanması, iadeler ve diğer konular ile ilgili müşteriye geri dönüş gerektiren, diğer bir deyişle uyanık olunması gereken zaman aralıkları tespit edilebilir.
4- Otomatik fiyatlandırma kullanılarak, düşük talebin olduğu zaman aralıklarındaki satış hacmini arttırmak için “happy hour” benzeri ürün fiyatında indirim yapılabilir.
5- Düşük zaman aralıklı zaman dilimleri göz önüne alınarak, yeni ürün seçimi veya ürün farklılaştırma yapılabilir.
6- Tablolar yılın her çeyreği için satış sayıları dahil edilerek satın alma ve sezonsallık eğilimleri tespit edilip, bu sayede stok yenileme planlaması adına daha gerçekçi sayılara ulaşılabilir.


Popüler Yazılar