Nakliye Komisyoncusu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Nakliye Komisyoncusu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Her başarılı Amazon satıcısının bildiği üzere ‘freight forwarder’ (nakliye komisyoncusu, taşıma komisyoncusu) Amazon’daki işinizin başarısına çok önemli katkılar sunabileceği gibi başarısızlığa da yol açabilir.  Komisyoncunuz şu etkenlerden ötürü karlılığınız üzerinde doğrudan etki sahibidir:

  • teklif geçtikleri sevkiyat ücreti, 
  • yük konsolidasyonu becerisi ve buna bağlı maliyet azaltımı, 
  • ürünlerinizin zamanında ve başarılı bir şekilde teslimi. 

Bu etkenlerin yanı sıra nakliye komisyoncusundan alacağınız kötü hizmet stok seviyenizi etkileyecek ve gerek ‘keyword’ sıralamalarında gerekse BSR’ınızda düşüşe sebebiyet verecektir. Amazon’da satış yapan tüm satıcıların bildiği üzere bir üründe stoğunuzun bitişi listenin satışa uygunsuz hale gelmesine ve Amazon katalogunda arka sıralara gerilemesine sebep olmaktadır. Bu daha sonra stok takviyesi yapsanız dahi, daha az görünürlük ile satışlarınızın azalması anlamına gelmektedir.  

Dolayısıyla başta belirttiğimiz gibi bir Amazon satıcısının ürünlerini FBA depolarına layıkıyla taşıyabilecek bir çözüm ortağı bulması başarısına doğrudan etki etmektedir. Peki bu nakliye komisyoncusunu neye göre seçmelisiniz? Sizin için bu kriterleri sıraladık:

 

Nakliye komisyoncusu Amazon depolarına ürün taşıma konusunda deneyim sahibi mi?

En önemli sorulardan biri komisyoncunun halihazırda FBA depolarına ürün taşıyıp taşımadığıdır. Amazon, ambalajlama, etiketleme ve takvimlendirme konularında kimi özel gereksinimlere sahiptir. Bu gereksinimleri halihazırda müşterileri adına yerine getirmiş ve tecrübe kazanmış bir nakliye komisyoncusuyla çalışmak efektif bir hizmet alabilmek için büyük önem taşımaktadır.

 

Nakliye komisyoncusu sizin spesifik ihtiyaçlarınıza cevap verebiliyor; maliyetlerinizi düşüren, akılcı ve etkili çözümler üretebiliyor mu?

Deneyimli bir nakliye komisyoncusu maliyet ve sevkiyat süresini hesaplayarak her bir sevkiyatınız için hangi limanları kullanmanız gerektiği konusunda size yardımcı olur. Bazı limanlar diğerlerine göre daha iyi ve hızlı çözümler sunmaktadır. Nakliye komisyoncusu bu noktada nakliyeye ilişkin opsiyonları size sağlayabilir. İyi bir komisyoncu buradaki taşıma maliyetleri ve liman ücretleri konusunda bilgi sahibi olup, hangi opsiyonun sizin için daha uygun maliyetler oluşturacağı konusunda tavsiyede bulunur. Sevkiyat öncesi bu opsiyonları nakliye komisyoncusuna sormanız sadece bu kurumun bilgi ve tecrübesini sınamaz, aynı zamanda potansiyel çözüm ortağınızın sizinle bilgi paylaşımı konusunda ne kadar gönüllü olduğunu ve hizmetinin derecesini de ortaya koyar.  

 

Nakliye komisyoncusu Amazon gereksinimleri konusunda tavsiye verir mi?

Nakliye komisyoncusu gümrükleme ve mevzuata ilişkin olağan başlıkların yanı sıra Amazon’a ilişkin gereksinimler ve buradaki güncel gelişmeler hakkında sizi bilgilendirmelidir. Bu sayede Amazon tarafındaki gereksinimlerde değişiklik olması halinde bir sonraki sevkiyatınız için hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz.

 

Nakliye komisyoncusunun sevkiyat çıkış ülkesinde tecrübesi var mı?

Bu soru nakliye komisyoncusunun ihracat yapılacak ülkenin kültürü, pazar koşuları ve ulaşım altyapısı hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olup olmadığını anlamanızı sağlayacaktır. Komisyoncular ihracat kanunları ve buradaki ücretler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ürün teslimi süreçlerini en hızlı ve uygun bir şekilde gerçekleştirebilmelidir.

Nakliye komisyoncusunun ilgili ülkede yerel veya bölgesel hizmetler sağlıyor oluşu sahada oluşabilecek sorunlara hızlı bir şekilde cevap verebilmesi anlamında büyük avantaj sağlamaktadır.

 

Nakliye komisyoncusunun sevkiyat varış ülkesinde tecrübesi var mı?

Nakliye komisyoncusunun çıkış ülkesinde olduğu kadar varış ülkesinde de tecrübe sahibi olması gerekir. Bir örnek vermek gerekirse, ABD’ye mal sevkiyatı gerçekleştiren ve ABD vatandaşı olmayan biriyseniz “importer of record” denilen, ürünlerin yasalara uygun bir şekilde taşınmasını garantileyen ve mevzuatın gerektirdiği evrakları eksiksiz bir şekilde teslim edecek bir kurumsal aracıya ihtiyaç duyarsınız. Bu olmadığı takdirde ürünler ABD’ye giriş yapamaz. Komisyoncu bu aracılığı gerçekleştirebilecek hukuki statüye sahip olmalıdır.  

Nakliye komisyoncusunun çıkış ülkesinde olduğu gibi varış ülkesinde de yerel veya bölgesel hizmetler sağlıyor oluşu sahada oluşabilecek sorunlara hızlı bir şekilde cevap verebilmesi anlamında büyük avantaj sağlamaktadır.

 

Nakliye komisyoncusu maliyetleri nasıl daha uygun hale getirebilir?

Amazon FBA konusunda tecrübe sahibi bir komisyoncudan hizmet almak, işiniz için büyük değer üretecektir. İyi bir komisyoncu söz konusu olduğunda, burada verilecek danışmanlık takvimlendirilmiş FBA sevkiyatlarının ve optimal rotaların ne olduğunun ötesine geçebilir. Örnek vermek gerekirse, stok sayınız daha uzun sevkiyat sürelerini kaldırabilecek durumda olduğundayavaş ve ucuz rotaları seçmek size epey para kazandırabilir. Ancak stok sayınız düştüğünde ve ürününüzün görünürlüğü risk altına girdiğinde çok hızlı ve direkt sevkiyatlar maliyetine rağmen katlanılır bir hal alabilir. Komisyoncu tüm bu opsiyonları elinde bulundurmalıdır.  

Ürünlerinizi başka satıcıların kargoları ile konsolide edebilme becerisi komisyoncunun uygun fiyatlar verebilmesi için önemli bir diğer faktördür. Halihazırda Amazon depolarına düzenli bir şekilde ürün taşıyan nakliye komisyoncuları bu anlamda önemli maliyet avantajları sağlayabilmektedir. Bu karlılığınız üzerinde önemli katkılar sağlayabileceği gibi, düşük adetli gönderim yapabilme olasılığını da size sağlayacaktır.

 

Nakliye komisyoncusu sevkiyata ilişkin bilgileri nasıl sağlamalıdır?

Potansiyel çözüm ortağınız olan herhangi bir nakliye komisyoncusuna ne sıklıkla ve nasıl bilgilendirme yaptıklarını sorabilirsiniz. Burada söz konusu sizin ürünleriniz olduğundan şeffaflık büyük önem arz etmektedir. Sevkiyata ilişkin tüm detayları bilmeniz oluşabilecek sorunlara karşın hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

 

Nakliye komisyocusu stok seviyeniz konusunda size nasıl bir hizmet verebilir?

Şayet komisyoncu Amazon’un çalışma mantığı hakkında fikir sahibiyse stok seviyenizin satışlarınız üzerindeki etkisi hakkında fikir sahibi olacaktır. Şeffaflık ile hızlı ve iyi iletişim envanter takviyesini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmenizi sağlayacaktır. Komisyoncuların Amazon depolarına mal teslimi için Amazon’dan aldıkları randevular bir haftayı bulabilmektedir. Bu süre tatil dönemlerinde daha da fazla uzayabilir. Acil bir kargonuz olması halinde komisyoncu halihazırda varolan bir randevusunu yeniden düzenleyebilmeli ve sizin ürünleriniz bu randevuya dahil edebilmelidir. Ancak komisyoncunun bunu yapabilmesi için düzenli ürün taşıyor olması ve halihazırda randevularının olması gerekir.  

Yalnızca bu sebepten dolayı bile, halihazırda FBA işi yapan bir nakliye komisyoncusu ile çalışmak büyük önem kazanmaktadır.

 

İşler yolunda gitmediğinde komisyoncu nasıl bir hizmet sağlayabilir?

İyi bir nakliye komisyoncusu farklı çözüm seçeneklerini sürekli olarak elinin altında bulundurur. Burada komisyoncunun sorunlara çözüm üretme süresi çok önemlidir. Bunun testini ise henüz çalışmadığınız potansiyel komisyoncunuzun sorularınıza ne hızla yanıt verdiğini gözlemleyerek yapabilirsiniz. Buradaki bir diğer kriter halihazırda bu komisyoncu ile çalışan müşterilerin deneyimlerine ulaşıp ulaşamadığınızdır.

Komisyoncunun sorun çözebilme kapasitesini belirleyen bir diğer unsur Amazon’un sevkiyat paneline (Transportation Central) ulaşımı olup olmadığı ve Amazon depolarında mal kabulu gerçekleştiren personelle irtibatta olup olmadıkları belirlemektedir. Halihazırda sıklıkla gönderim üstlenen nakliye komisyoncuları Amazon’la ile sıkı ilişkileri sayesinde çok daha efektif bir şekilde acil eylem planları ortaya koyabilmektedir.  

 

Başta söylediğimizi tekrar edecek olursak doğru nakliye komisyoncusunu seçebilmek muhtelif etkenlerden dolayı karlılığınız üzerinde büyük etki sahibi olacaktır. Doğru çözüm ortağını bulmak ise doğru soruları sormaktan geçiyor.


Popüler Yazılar