Müşteri Yorumları Satışlarınızı Nasıl Etkiler?

Müşteri Yorumları Satışlarınızı Nasıl Etkiler?


E-ticarette tüketicilerin bir ürünü satın alma kararlarını etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerin en önemlilerinden biri, ürününüzü daha önce satın almış olan müşterilerinizin yaptığı yorumlar ve bıraktığı geri bildirimlerdir.

Önceki müşterilerinizin ve kullanıcılarınızın aldıkları ürün ve hizmeti değerlendirmek amacıyla yaptığı yorumlar, yeni kullanıcıların satın alma kararlarını doğrudan etkiler.

E-ticaretin günümüzde geldiği durumu incelediğimizde müşteri yorumlarının daha önemli bir hale geldiği aşikar çünkü kullanıcılar pazarlama stratejileri ve reklamlardan çok daha önce satın alım yapmış deneyimlerden etkileniyorlar. 

Ürününüzü alıp, bununla ilgili bir kullanıcı deneyimi sonucu iyi yorum bırakan ve fotoğraf çekip  memnun kaldığını söyleyen müşteri her satıcının hayalidir.

Alacağınız yorumlar sonraki müşterileriniz için güven alt yapısı oluşturur.

 

Müşteri Yorumlarının Satın Almaya Etkisi

Kullanıcıların çoğu bir ürünü almadan önce farklı Pazar yerlerine bakma eğilimindedir. Aynı ürünü farklı pazar yerlerinde inceleyip, karşılaştırma yapan kullanıcı yorumları da göz önünde bulunduracaktır.

Aynı fiyattaki iki ürün arasında kalan müşteri önce ürünün yorumlarına, kullanıcı deneyimine sonrasında da mağazanın başarısına ve bulunduğu platforma göre başarı rozet-yıldızı olmasına dikkat edecektir.

Mağazanız hakkındaki yorumlar olumlu ya da olumsuz olabilir. Olumsuz yorumlarınızın tabii ki daha az olması sizin için iyi olacaktır ama mağazanız hakkındaki her yorum sizin için önemlidir. 

İyi yorumları gören tüketiciler mağazanıza güvenirler. Size güvenen müşteri tekrar tekrar sizden alışveriş yapan, etrafına sizi tavsiyede bulunan sadık müşteri haline gelebilir.
Kullanıcı yorumlarının e-ticaret sitenize faydaları

Kullanıcı yorumları sizin pazar yerlerinde daha fazla müşteri kazanmanıza yardımcı olurken kendi e-ticaret siteniz için de faydalıdır. 

Kullanıcılar sizin hakkınızda olumlu yorum yaptıkça arama motorlarında sayfanız aktif kalır. 
Aynı zamanda müşterilerinizin ürünleriniz için yaptığı yorumlar ürün sayfanızın aktif kalmasına yardımcı olur. 
Ayrıca arama motorları ürünleriniz hakkında kullanıcılar tarafından yazılan metinleri de indeksler.

Sayfanızda daha fazla yorum oldukça arama motorlarından görünürlüğünüz artacaktır. Bunun sonucunda da sayfanız arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaya başlayacaktır.

Ürününüzün üst sıralarda yer almaya başlaması sizi artık daha fazla kullanıcının göreceği anlamına gelir.

Olumsuz Yorumlar da Önemli

Müşterilerinizden her zaman 5 yıldızlı ve iyi yorum alamayabilirsiniz. Bazı müşterileriniz mağazanızla ilgili olumsuz durumlar yaşayabilirler. Kargodan kaynaklı bir hata yüzünden sizin ürününüze kötü geri bildirim bırakabilirler.

Bu olumsuz yorumlara sitenizde yer vermeniz önemlidir çünkü tüm yorumların 5 yıldızlı ve olumlu olduğunu gören müşteri bu kullanıcı yorumların sahte olduğunu düşünebilir. 

Bu sebeple de ürününüz ile ilgili kötü bir intiba bırakabilirsiniz. Olumsuz yorumları varsa kendi e-ticaret sitenizde de yayınlamaktan çekinmeyin. Tabii bu olumsuz yorumları cevapsız bırakmak da yararınıza olmaz.

Olumsuz yorum da olsa bu tip durumlarda yapmanız gereken ilk şey, müşterinize ulaşıp sorunu çözmeye odaklanmaktır.

Olumsuz bir deneyim yaşayan müşterinize sakin ve sorunu çözmeye odaklı bir bakış açısıyla yaklaşıp sorununu çözmek için atacağınız adımlarla gelecek müşterilerinizin satın alma kararlarını büyük ölçüde etkileyebilirsiniz.


Popüler Yazılar