Amazon Satıcılarının Marka Tescili Hakkında Bilmesi Gereken Her Şey

Amazon Satıcılarının Marka Tescili Hakkında Bilmesi Gereken Her Şey


Amazon’da satış yapmak size gerçek bir iş fırsatı doğurabilir. Sıkı bir araştırma ve hazırlanma ile kısa zamanda yasal ve karlı bir işe sahip olmanın meyvelerini toplayabilirsiniz. Böyle bir durumda ise vermeniz gereken bazı yasal, idari ve finansal kararlar olacak. Bu makalede Amazon özel marka satıcılarının vermesi gereken önemli kararlardan biri olan marka tescili ve Amazon Brand Registry konusuna bakacağız. 

Gerçek işlerin gerçek problemleri olur!

Amazon’un en son yaptığı yenilikler arasında Brand Registry (Marka Tescili) programı da yer alıyor. Artık bu programa üye olmak için markanızın tescillenmiş olması gerek. Değişiklikten önce bu programa üye olanların markası başta otomatik olarak yeni programa katılıyordu. Ama Amazon son zamanda buna da el atarak satıcılarına Brand Registry programına yeniden üye olmaları gerektiğiyle ilgili mailler atmaya başladı.

Eğer ürünleriniz için marka tescili konusunu henüz düşünmediyseniz telaşlanmanıza gerek yok. Hepimiz bu aşamalardan geçtik, geçeceğiz. Şimdi hep beraber marka tescili nedir, nasıl yapılır detaylıca bakalım.

Nelere bakacağız?

Marka tescil konusu yeni ve daha önce düşünmedikleri bir şey olduğundan hali hazırda satış yapan birçok satıcı için ürkütücü, bu işe yeni başlamayı düşünenler içinse cesaret kırıcı olabilir. Bu yazıda markalar ve Brand Registry hakkında bilmeniz gereken hemen hemen her şeye değineceğiz:

 • Marka tescili ve bir özel marka satıcısı olarak neden markanızı tescil ettirmeniz gerektiği
 • Amazon satıcıları için marka tescili uygulamasının nasıl işlediği
 • Ürünleriniz için nasıl marka araştırması yapacağınız ve marka tesciline nasıl başvurmanız gerektiği
 • Marka tescilini nasıl alacağınız – süreç ve onay alma aşaması
 • Birden fazla SKU ve barkodu yönetmek için ipuçları

Markanızı tescillettirmeye ihtiyacınız var mı?

Eskiden bu konuda şüpheye düşen bir çok satıcı vardır. Ama Amazon’da işler oldukça hızla ilerliyor ve marka tescili işinde ciddi olan Amazon satıcıları için bir zorunluluk haline geliyor. 

Marka tesciline sahip olma zahmetini çekmenin birkaç artısı var. Bunları gözden geçirmek gerekirse:

 •  Marka tesciline sahip olmak markanızı korsanlara/hırsızlara, fason ürünlere veya markanızı/logonuzu kullanan insanlara karşı korurken Amazon’un desteğini almak için tek yoldur.
 • Marka tescili satıcılara fikir mülkiyeti hakkı ve ihlali konusunda satıcılara birkaç çözüm yolu sunar.
 • Özel marka satıcıları için Enhanced Brand Content’i (Zenginleştirilmiş Marka İçeriği) almanın tek yoludur. Enchanced Brand Content  sayesinde dönüşüm oranı yüksek dinamik ve görsel ürün listesi oluşturabilirsiniz.
 • Amazon Brand Registry hizmetini geliştirme ve yeni özellikler ekleme ihtimali çok yüksek. Marka tesciline ne kadar erken sahip olursanız, yeni eklenen özelliklere daha erken erişim sağlar ve rakiplerinizden bir süre de olsa önde olabilirsiniz.

Marka tescili kesinlikle bir zorunluluk değil ama ürünlerinizi listelerken marka tescili mutlaka aklınızın bir köşesinde bulunsun. Başarılı ürünleriniz için mutlaka elinizin altında olmasını isteyeceğiniz bir araç olacaktır.

Amazon satıcıları için marka tescili

Son 6 ayda Amazon satıcılarının başa çıkması gereken en büyük yenilik marka alanında yaşandı. Bu yeni bir alan olduğu için birçok satıcının bu konuda bir tecrübesi bulunmamakta.

Marka tescili edinmek birkaç aylık bir süre ve birtakım ücretler gerektirse de satıcıların çekinmesi gereken bir konu değil. 

Bir Amazon satıcısı olarak marka tescili konusuna nasıl yaklaşmanız gerektiğiyle ilgili birkaç belirli başlı taktik paylaşabiliriz.

Not: Buradakilerin hukuki tavsiye niteliğinde olmadığını unutmayın lütfen. Her zaman profesyonel bir yardım almanızı öneririz.

Ürünlerinizin marka tescilli için nasıl araştırma yapacak ve marka tesciline başvuruda bulunacaksınız?

USPTO’ya göre marka bir malı tanımlayan ve bir mali diğerinden ayıran bir kelime, terim, sembol ve/veya tasarımdır.

Marka tesciline başvurmak için nelere ihtiyacınız olacak

Marka tesciline başvurmak için:

 • Yasal bir şirkete, yada henüz bir LLC veya herhangi bir şirket türüne başvurmadıysanız EIN numarasıyla başvuru yapabilirsiniz
 • Kullanmak istediğiniz marka ismi veya logo
 • Marka tesciline başvuran şirketin veya satıcının tam yasal ismi ve adresi
 • Örnek olması açısından ürününüzün bir kopyası. Ticari işlemlerde markanızı nasıl kullanacağınızı göstermeli – Ürününüzün bir resmi olabilir.
 • Logonuzu veya marka isminizi ilk kullandığınız/paylaştığınız tarih
 • Hangi International Class’ı (Uluslararası Sınıf) kullanmayı planladığınız 

Nasıl marka ismi bulacaksınız?

Ürününüz veya ürünleriniz için kullanabileceğiniz marka isimlerine ihtiyacınız olacak. Eğer birden nasıl marka ismi bulacağım diye düşünüyorsanız, aşağıda birkaç yararlı bulabileceğiniz tavsiye mevcut:

Namestation, Shopify’ın marka ismi üreticisi gibi bir marka ismi üretici kullanın. Hatta LSIGraph gibi semantik isim fikirleri bulmanıza yardımcı olacak SEO araçları kullanabilirsiniz.
Yaratıcı ve akılda kalıcı ama jenerik olmayan bir isim seçin. Betimleyici isimler için marka tescili almak genellikle daha zordur.

Tüm fikirlerinizi not alın. Komik veya aptal olduklarını düşündüklerinizi bile. Bu notlar neler bulduğunuzu değerlendirmek ve daha kısa bir liste oluşturmanıza yardımcı olur.
Bir arkadaşınız veya aile üyenizle beyin fırtınası yapın. Bazen başka insanların fikirleri kendi fikrinizin oluşmasına oldukça yardımcı oluyor. Bu konuda çok fazla stres yapmanıza gerek yok. Bu aşamada ihtiyacınız olan sureci başlatmak ve daha sonra Brand Registry programına kaydolabilmeniz için fonksiyonel ve daha önce alınmamış bir marka ismidir.

Araştırma aşaması 

Herhangi başvurmadan önce yapmanız gereken tek şey araştırma yapmak için vakit yaratmak olmalı. Ürününüz için bir marka ismine karar vermenden önce yapmanız gereken şeylerden biri düşündüğünüz ismin hali hazırda tescillenip tescillenmediğini kontrol etmek olmalı. Eğer tescillenmiş bir marka ismi seçmişseniz, tescil başvurunuzda çok ilerlemeyeceğiniz gibi marka tescil başvurunuzun reddedilmesi için para ve zaman harcamamış olacaksınız.

Marka veri tabanında arama yapmak aslında olukça kolay. USPTO’nun sitesinde aramanın ABD’dekı markalar için nasıl yapılacağıyla ilgili bir rehber mevcut. Eğer Avrupa için arama yapıyorsanız EUIPO’nun websitesini kullanabilirsiniz. Eski usul bir Google araması da herhangi bir şirketin seçmek istediğiniz marka ismini kullanıp kullanmadığı hakkında size bilgi verebilir.

Bu konuda en verimli arama gereçlerinden bir tanesi TMview’dir. Burada dünya çapında tescillenmiş markalara ülkelere ve kategorilere göre ve hatta markayla bağlantılı bir grafik görsel olup olmadığına ulaşabilirsiniz.

Geniş çapta bir marka tescili yapmak için bir profesyonelden de yardım alabilirsiniz. Trademarkgarden gibi şirketler hem arama aşamasında hem de başvuru aşamasında size yardımcı olabilirler. Bu şekilde hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hem de sizi bilmediğiniz sularda yüzme stresinden kurtarır.

Marka tescil sınıflandırması

Önce almak istediğiniz marka isminin tescilli olup olmadığını daha sonra da yaptırmak istediğiniz tescilin hangi International Classifications’a (Uluslararası Sınıf) dahil olması gerektiğini bulmak isteyeceksinizdir.

Uluslararası marka sınıfları aynı zamanda ‘Nice Classifications’ olarak da bilinir. Bir marka tesciline başvurduğunuzda, bir yada birden fazla sınıfa başvuracaksınız.

WIPO’nun websitesinde tüm sınıfların geniş bir listesi mevcut ve liste sınıflara, alfabetik isimlere gore aranabileceği gibi her sinifin detaylı açıklamasını da ‘Class Headings’ başlığı altında bulabilirsiniz.

Marka tesciline başvurma

Markanızın daha önce tescillenip tescillenmediğini araştırdığınız gibi marka tescil başvurusunu da USPTO sitesinden yada EUIPO sitesinden kendiniz yapabilirsiniz. Bu sureci daha önce tek başımıza tamamlamadık ama bazı Facebook gruplarındaki kullanıcılara göre oldukça zaman alan bir süreç.

Biz bu gibi nedenlerden dolayı şimdiye kadar Trademarkgarden.com ile çalıştık. Süreci tamamlayıp marka tescilini almak birkaç ay alabilir. İster kendiniz başvurun ister bir avukat aracılığıyla başvurun bu her başvuru için tamamen normal bir zaman dilimdir.

Başvuru sürecinizi uzatacak yegane şey muhtemelen komplike bir başvuruda bulunmanız olabilir. Her zaman araştırmanızı yaptıktan sonra alınabileceğine emin olduğunuz marka ismine başvuru yapın.

Eğer emin değilseniz, örneğin başkasının sizin marka isminizi başka bir sınıflandırma altında kullandığını düşünüyorsanız, yapmanız gereken şey size bu konuda hukuki tavsiye verebilecek ve süreç boyunca size yardımcı olabilecek bir avukat tutmak olacaktır.

Ne zaman marka tesciline ihtiyaç duyarsınız?

Marka tescili yaptırmak gibi bir zorunluluk bulunmamakta. Ama bu işi ciddi ciddi yapmayı düşünen satıcıların mümkün olan en kısa surede düşünmesi gereken bir konu.

Önce ürünlerinin çok satmasından emin olmak isteyen satıcıların hemen marka tescilinde bulunarak birtakım harcama ve zahmet altına girmek istememeleri kesinlikle anlaşılabilir bir konu. 

Tabii ki önceliğiniz ürün araştırma safhasına yeterince zaman harcayarak satacağını ürünün az satma riskini ortadan kaldırmak olmalı. Ama bu süreci olabildiğince verimli değerlendirseniz, tüm araçları kullansanız tüm kaynakları okusanız ve ürün fikrinizin gerçekten çok iyi bir performans sergileyeceğinden emin olsanız bile önce marka tesciline para yatırmadan ürününüzün başarıya ulaşmasını beklemek isteyebilirsiniz. Endişelerinize hak veriyoruz ama ürününüzü piyasaya sürmeden bu konuda araştırma yapmaya başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Aslında ürün paketlemenizi ve marka çalışmalarınızı bitirmeden önce bu konuya vakit ayırmanızı tavsiye ederiz. 

Marka tesciline başvurmak için şunlara ihtiyacınız olacak: Henüz başka bir ticari oluşum tarafından alınmamış ve marka olarak tescil ettirilmemiş bir marka ismine, marka ismi logosuna veya grafik logoya.

Amazon’un Brand Registry programı içinse şunlara ihtiyacınız olacak: Ürününüzün ve ürün paketinizin üzerinde açıkça gözüken bir marka ismine, marka ismi logosuna veya grafik logoya.

Her şeyi hazırladıktan sonra ürününüze yeni bir marka bulmak, paket tasarımınızı yeniden yaptırmak ve Amazon listenizi güncellemek oldukça zahmet verici olacaktır. Kullanmayı düşündüğünüz marka hakkında önceden biraz araştırma yapmak bu konuda uzun vadede karışılacağınız dertleri mümkün olduğunca en aza indirecektir.

Tekrarlamak gerekirse marka tescili bir gereklilik değildir ama Amazon işiniz ve ürününüz konusunda ciddiyseniz gerçekten elde edeceğiniz avantaj bu konuda ayırdığınız zamana değecektir.

Amazon’da bir marka nasıl tescil ettirilir?

Tüm süreci tamamlayıp marka tescilinizi aldıktan sonra (ve tabii ki ufak bir kutlamadan sonra) Amazon Brand Registry’e başvuru yağma zamanınız geldi demektir. Amazon Brand Registry için gerekli adımlara bakmak gerekirse:

 • Seller Central’ın marka tescil websitesinde başvurunuza başlayın.
 • Marka tescil türünüzü tanımlayın.
 • Ürününüzün resimlerini yükleyin.
 • UPC/barkod bilginizi girin.
 • Başvurunuzu yollayın.

Bunları yapmak için genellikle kullandığınız Seller Central hesabınız yerine Brand Registry websitesine girmeniz gerektiğini unutmayın. Bu websitesine girerken her zaman kullandığınız kullanıcı bilgilerini ve şifrenizi kullanabilirsiniz.

Aşağıda başvuru sürecini nasıl tamamlamanız gerektiğini adım adım açıkladık.

Birinci adım

Yeni bir başvuru başlatın ve aşağıdaki sorulara cevap verin:


Girdiğiniz  marka isminin tescillettirdiğiniz ve marka sertifikasında görünen markayla aynı olduğuna emin olun.

İkinci adım

Sırada ne tür bir marka sahip olduğunuzu tanımlamak ve tescil ofisinizi seçmeniz gerek. Buraya aynı zamanda IPO ofisinden aldığınız marka tescil sertifikanızda bulunan kayıt numarasını girmelisiniz.

Üçüncü adım

Bu aşamada ürün fotoğraflarını yüklemeniz gerekecek. Dilerseniz ürün listesinde kullandığınız ürün ve paket resmini ve logoyu kullanabilirsiniz.

Uyarı: Fotoğrafları yüklerken sadece markanızın/logonuzun olduğu paketin resmini değil aynı zamanda üzerinde markanızın/logonuzun olduğu ürününüzün resmini de yükleyin.

Dördüncü adım

İşlerin ilginç bir hal almaya başlaması tam olarak bu adımda gerçekleşiyor.

Ürününüz için kendi “Manufacturer Part Number” (Tedarikçi Parça Numarası) yaratmak istiyorsanız ilk barkodunuzdan (UPC veya EAN) kurtulmanız gerekecek. Sonra bir barkodunuzun olmadığını belirtmeli ve ürününüzün kategorisini ve istediğiniz “Unique Identifier” (benzersiz tanımlayıcı) seçmelisiniz.

Ürününüzü piyasaya sürmek için başkası tarafından alınmış barkodu kullandıysanız bu yöntemi kullanmanız mantıklı olabilir.

Orijinal barkodunuzdan kurutulup kurtulmama konusunda karar verdikten sonra formun geri kalanını doldurun. İsteğe bağlı alanlar boş bırakılabilir. 

İsteğe bağlı alanlar

Burada ürününüz/markanız için bir websitesi ve sosyal medya linkleri ekleyebileceğiniz doldurulması isteğe bağlı alanlar da mevcut.

Açıklamaya göre bu alanları boş bırakmak markanızın tescil başvurusunun onaylanmasını engelleyebilir.
 
Bu açıklama Amazon’un bu alanları ilerde doldurulması zorunlu yapacağı anlamına gelebilir. Belki de sadece satıcıların gözünü korkutmak istiyorlar, kim bilir?

Beşinci adım

Başvurunuzu tamamladığınızda tek yapmanız gereken şey başvurunuzu yollayıp beklemek olacak. Bu süreç birkaç gün alabilir. Dilerseniz Brand Registry websitesine girerek başvurunuzun onaylanıp onaylamadığını kontrol edebilirsiniz fakat başvurunuzla ilgili herhangi bir durumda (buna başvurunuzun onaylanması da dahil) Amazon sizinle iletişime geçecektir.

Birden fazla SKU ve barkodu yönetmek için öneriler

Birçok satıcı birden fazla SKU’su olduğu için marka tescili ve Amazon’un Brand Registry konusunu nasıl idare edeceği konusunu merak etmekte. 

Bu aslında çok iyi bir soru. Her marka tescili uzun bir başvuru aşaması, başvuruyla ilgili ücretler ve onaylanması vakit alan bir süreci içeriyor. Bu nedenle bir çok satıcı aynı problemleri birkaç kez yaşamamak adına süreci mümkün olduğunca en uygun hale getirmeye çalışıyor. Bu durumdaki satıcılara verilebilecek tavsiyelerden bir tanesi jenerik bir marka tesciline başvurarak aynı marka tescilini birden fazla SKU için kullanmaktır.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta ise hala markanızı tüm alakalı sınıflar kaydettirmeniz gerektiği. Yani ürünleriniz tamamen farklı kategorilerdeyse markanızı tüm bu kategoriler altında kaydettirmelisiniz. Bunu yapmanın en kolay ve ekonomik yolu birden fazla sınıfa bir seferde kayıt olmaktır. Neye başvurduğunuza bağlı olarak, başvurunuza birden fazla sınıf ekleyebilir ve admin yükünü mümkün olduğunca azaltabilirsiniz.

Birden fazla markette satış yapma

Hali hazırda birden fazla pazarda satış yapıyorsanız veya gelecekte yapmayı planlıyorsanız, bu konuyu da dikkate almanız gerekecektir.

Eğer Amazon.com da satış yapıyor, daha sonra Amazon'un Avrupa pazarlarına açılmayı planlıyorsanız marka tescilini Avrupa’da yapmanız daha faydalı olabilir çünkü Amazon'un marka tesciliyle ilgili sayfalarına göre bu size Amazon'un marka tescili servisine hem Amazon'un Avrupa marketlerinde hem de Amazon.com'da erişme imkanı verecektir. Kesinlikle üzerinde düşünülmesi gereken bir nokta.

Sonuç

Özetlemek gerekirse Amazon Brand Registry ve marka tescili konusunu marka tescilinin bir yere gittiği yok ve Amazon’da özel marka satıcılarının hayatında giderek önemli bir rol alacağa benziyor. Amazon’un Brand Registry programına girmenin tek yolu tescillenmiş markaya sahip olmanız.

Bu kural süreci daha karmaşık yapsa da aslında fazlaca büyüme fırsatı olan meşru bir işe sahip olmanın basit bir parçasıdır. Eğer hem Seller Central’daki en iyi pazarlama gereçlerine ulaşıp hem de özel marka ürünlerinizi ve markanızı korumak istiyorsanız dersinizi çalışmalı ve marka tescil sürecini başlatmalısınız.


Popüler Yazılar