ManyChat ve Messenger Marketing Nedir?

ManyChat ve Messenger Marketing Nedir?


ManyChat, müşterilerinizi hedef kitlenize(audience) ekleyecebileceğiniz, otomatik akıllı mesaj gönderme sistemi ile müşterilerinizi kendi web sitenize yönlendirebileceğiniz, ve ürününüzü bot yardımıyla otomatik olarak satış sayfasına çekebileceğiniz devrim niteliğinde bir yazılımdır.

Artık birçok online işletme, müşteri kitlesini geliştirmek için Messenger Marketing stratejilerini kullanıyor.

 

Peki Messenger Marketing Nedir?

Messenger Marketing, potansiyel müşterilerinizle konuşmanızı otomatikleştirerek size kolaylık sağlayan, mobil ve Messenger gibi sohbet programlarından yararlanarak yapabildiğiniz reklam-pazarlama türüdür.

 

Online kullanıcıların her geçen gün Sms ve Mail yerine Facebook Messenger, Whatsapp, ya da iMessage gibi platformları tercih ettiğini görmekteyiz.

 

Bu platformlar iletişimi hızlandırdığı için hem kullanıcı hem de satıcı tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Özellikle Çin’ de WeChat gibi uygulamalar hali hazırda kullanılarak, online ticaret işlemlerini ve Online Marketing’i bu sayede yaygınlaştırmıştır. Artık Çin’de neredeyse tüm ticari ilişkiler wechat ve QQ gibi uygulamalar üzerinden yürütülmekte.

 

Ürünlerinizin marketingini yaparken artık eski yöntemlerin yerine chat bot veya messenger bot uygulamaları kullanmanız, ürününüzün görünürlüğü ve marka bilinirliğinizin artması konusunda size yardımcı olacaktır.

 

Chat Bot’lar sayesinde, müşterilerinizle otomatik yanıtlarla hızlıca iletişime geçebilir, müşterilerinize özel indirim kuponu oluşturabilir, kampanya duyurusu yapabilirsiniz.

 

Facebook sayfanıza gelecek sorulara ve mesajlara önceden otomatik yanıt belirleyerek müşterilerle olan iletişiminizi hızlandırabilir ve siz bilgisayarın başında olmasanız bile genel sorulara otomatik olarak hızlıca cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Böylelikle yanıt oranınız ve müşteri memnuniyetiniz en üst seviyede olacaktır.

Müşterilerinizi hedef kitlenize eklemek, müşterilerinizin sık sık yapacağınız duyurulardan, indirim kuponlarından ya da ürününüzle ilgili bilgilerden haberdar olmalarını sağlar. Bu sayede siz de sadık müşteri kitlesi geliştirmiş olursunuz.

 

Bu yöntemle oluşturduğunuz sadık müşteri kitleniz sayesinde yeni tanıtacağınız her ürün için kolayca giveaway (ücretsiz ürün dağıtma) yapabilir, kuponlarınızı hızlı bir şekilde dağıtarak ürününüzün ranking(sıralama)’ ini geliştirebilirsiniz.

 

Bunun yanı sıra  Facebook’da paylaştığınız gönderiye seçeceğiniz belirli terimleri yazmış kullanıcılara, otomatik cevap verebilirsiniz.

 

ManyChat ‘i kullanabilmeniz için hali hazırda bir facebook sayfanızın ya da web sitenizin olması gerekir. Web sitesi kurduktan sonraki adımınız ManyChat yardımıyla bir bot oluşturup hedef kitlenize Marketing yapmaya başlamanız olmalıdır.

 

Bir sonraki yazımızda size ManyChat botunuzu nasıl kolayca oluşturabilir ve Marketing çalışmalarına nasıl hızlıca başlayabilirsiniz adım adım anlatacağız.

İlgili rehber;  ChatBot’lar Sayesinde Messenger Marketing


Popüler Yazılar