Manychat Nasıl Kullanılır?

Manychat Nasıl Kullanılır?


Önceki yazılarımızda ManyChat nedir ve hangi amaçlarla kullanılır bunlardan bahsetmiştik. Gelin şimdi de ChatBot oluşturarak nasıl kolayca Messenger Marketing yapabilirsiniz bunu ele alalım.

Sattığımız ürünlerinin marketingini yaparken artık eski yöntemlerle beraber hatta eski yöntemlerin yerine chat bot veya messenger bot uygulamaları, ürününüzün görünürlüğü ve marka bilinirliğinizin artması konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Chat Bot’lar sayesinde, müşterilerinizle otomatik yanıtlarla hızlıca iletişime geçebilir, müşterilerinize özel indirim kuponu oluşturabilir, kampanya duyurusu yapabilirsiniz.

ManyChat ‘i kullanabilmeniz için hali hazırda bir facebook sayfanızın ya da web sitenizin olması gerekir.

Facebook üzerinden kullanmak için önce ManyChat ana ekranına girerek Dashboard bölümünden Add New Page seçeneğini seçin. Facebook sayfanızı bağlayın ve Connect’ e tıklayın, soruları cevaplayarak ilerleyin.

Sizinle etkileşime geçen müşterilere Automation sekmesinden bir hoş geldin mesajı‘’Welcome Message’’ belirleyerek botunuzu tasarlamaya başlayın.

Send Message akışları ile müşterilerinize vereceğeniz otomatik cevapları belirleyin.

Keyword sekmesi, yönlendirebileceğiniz belirli kelimeleri yazan müşterilere otomatik cevaplar kaydetmenizi sağlar.

Sequences sekmesinden sizinle daha önce iletişime geçmiş müşterilerinize kampanya duyurusu yaparak, belirli periyotlarda tekrar etkileşim sağlayabilirsiniz.

Main Menu sekmesinden mesaj botunuz için menü tasarlayabilirsiniz.

Web sitenizdeki bir alana yönlendirmek isterseniz yönlendireceğiniz alanın URL’sini buton seçeneklerinde “Open Website” bu bölüme yapıştırmanız yeterli.

Dilerseniz görseli olan bir içerik dahi hazırlayarak etkileşimde olduğunuz müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

Bot Settings, botunuzun ayarlarını yapabileceğiniz bölümdür. Bu bölümdeki Greeting Text,gelenler için kendinizi tanıtabileceğiniz ve markanızdan kısaca bahsedebileceğiniz alandır.

Variable Type, değişkeninizin tipidir. Kullanıcıların ilk ismini, soyadını ya kullanıcı isminin tamamını karşılama metninize ekleyebilirsiniz. Bu yöntem müşterilerinize doğrudan ve bireysel hitap etmenizi sağladığı için müşterilerinizin özel hissetmesini sağlayacaktır.

Greeting Text Preview butonundan yazdığınız akışın nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz.

 

 

 

Akışlarınızı düzenledikten sonra nasıl göründüklerini test ederek, kullanıma açabilirsiniz.

Broadcast bölümü sayesinde oluşturduğunuz müşteri kitlesine aynı anda bildirim göndererek, indirim ya da kuponlarınızdan müşterilerinizi anında haberdar edebilirsiniz. Yeni çıkan ürününüzden ya da yapacağınız indirimden önce müşteri kitlenize aynı anda duyuru yapmanız etkileşimi arttıracaktır.

Yapacağınız Broadcast(duyuru)’lerinize target yani etiket eklemeniz hedef kitleniz içindeki müşterileri de belirleyeceğiniz kriterlere göre ayırabilirmenizi sağlar.

Marka bilinirliğini arttırmak için ManyChat’i etkili bir biçimde kullanmalı ve satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlerin Marketing’ini yapmalısınız.

Siz de ManyChat botu oluşturarak satışlarınızı arttırmak isterseniz Youtube kanalındaki videomuza göz atmanızı öneririz.

 

Bir önceki ManyChat Nedir yazımız için buraya tıklayınız.


Popüler Yazılar