Amazon Lansman Tecrübem

Amazon Lansman Tecrübem


 

Selamlar. Yapmış olduğum lansmanı sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmek adına uzun bir süre lansmanımın sonucu hakkında paylaşım yapamamıştım. Lansmana başlamadan önce diğer arkadaşların aktardığı tecrübelerin yararını gördüğüm için ben de deneyimlerimi uzun uzadıya yazarak bundan sonra lansman yapacak olan arkadaşların yararlanabilmesini istedim. Yazı biraz uzun olacak sanırım , o nedenle değerli vaktinizi çaldığım için şimdiden özür dilerim.Umarım yararlı olur. 

Ocak 10’da başlayan lansmanımın üzerinden bugün itibari ile 2 ay geçti. Depoya 800 ürün göndermiştim ve bu 2 ayın sonunda 200 ürün kaldı.Bu değerlendirmeyi yaptığım şu gün itibari ile en yüksek satış sayısına (22 satış) ulaştım ve bu ortalama ile giderse 10 -15 güne stock out olacağım gibi gözüküyor. Stock out olma endişesi ve stresi ile son bir haftadır artarak gelen satışların keyfini gerçekten alamadım. Yiğit her ne kadar uyarsa da , ve ben her ne kadar dikkat etmeye çalışsamda malesef stock durumumu sağlıklı organize edemedim. Neyseki tedarikçimle hızlı bir şekilde yol alıyoruz, uçak kargo ile ucu ucuna ya yetişeceğiz ya da bir kaç gün stock out durumunu yaşayacağız.

Öncelikle burada paylaştığım lansman tecrübelerimin sadece kendi deneyimim olduğunu ve hiç bir şekilde kesin doğruluğunu savunmadığımı bildirmek isterim. Yani bu böyledir şu şöyledir gibi bir yaklaşımım olmayacak. Kesin yargılarda bulunacak kadar elimde veri olmadığı için sadece izlenimlerimi ve keşfettiklerimi sizlerle paylaşacağım. Katılmadığınız bir nokta olursa paylaşım postunun altına yorumlarınızı paylaşarak yanlış düşündüğüm şeyleri yazıp eleştirebilirsiniz. Güzel bir beyin jimnastiği olur bende faydalanmış olurum. 


1.DOĞRU ÜRÜN SEÇİMİ


Eğitimde bolca içerik olmasına rağmen tekrar sadece tek bir kısa paragraf ile not düşmek istedim. Eğitimdeki ürün seçimi şartlarının en azından %70 ini sağlamalı ürününüz ve ranklanmak istediginiz keyword’de 20’den fazla sayfası olan ürünlerden uzak durmanızı öneririm. Sınırsız bütçeniz yok ise rekabetten uzak durmanızı tavsiye ederim. Benim 40K’lık ana keywordü olan ürünümde maksimum 10 sayfa vardı. İmkanınız var ise kapalı kategorilere açılmanızı öneririm.

2.DOĞRU LANSMAN KEYWORDÜ SEÇİMİ

 

 

2.1. Bu söyleceğim genel bir yargı değildir ve kategoriden kategoriye muhakkak değişmektedir ancak ben kendi lansman tecrübeme dayanarak asla 10-15K’ dan alt seviyede exact hacmi olan keywordler üzerinden lansman yapılmasını önermiyorum. Hacmi 500ile -5K Arası olan keywordleri grup olarak bir kampanya içinde exact reklam çıktım. Bu reklam kampanyasının sessions ve click sayılarından ne kadar görüntülendiklerini net şekilde görüyorum ve bunlara lansman yapılmasını değer görmüyorum. 

30-40K’lık keywordlerden helium’un verileri sizi korkutmasın. O keywordler için amazonun önerdiği ppc bid’leri ile heliumun giveaway sayısı çelişiyorsa daima keyword bid’ini baz almanızı tavsiye ederim. Helium’un gösterdiği giveaway sayısının yarısından da azına full price lansman yaparak kolayca ilk sayfaya çıkabilirsiniz diye düşünüyorum. Burada minumum 10-15K üstü keyword secimi, bu keywordlerin competiting sayısı ve ppc bid değeri lansman keywordünüzü belirlemek açısından yararlı veriler olabilir. 

2.2. Lansman keywordü seçiminde birbiri içine gizlenmiş yüksek hacimli birleşik keywordleri seçme taraftırıyım. Örnek; Garment bags (40K Exact) / Garment bags for travel ( 10K Exact )
Kendi kategorinizde bu şekilde iki keyword bulup, lansmanınızı ‘’diğer keyword’ü içinde barındıran keyword’’ den yaparsanız, diğer keywordü çok hızlı bir şekilde bedavadan rankleyecektir. İlişikli kelimelerde lansman yapmanın bu şekilde bir avantajı oluyor. ‘’Garment bags for travel’’ da lansman yaptım ve ürünü 1.sayfa 1.sıraya çıkardıktan sonra bir de baktım ki 40K’lık keyword kendiliğinden 3.sayfaya kadar gelmiş. Daha sonra az bir zahmet ile bu keywordüde 1.sayfaya çıkardım. 

2.3. Birbiri içine gizlenmiş bu iki keywordünde başlığınızda bulunması lansmanın olmazsa olmaz kuralı olmalı bence. Başlığınızda bulunmayan bir keyword’de lansman yapılmasını öncelik olarak önermiyorum. Başlıkda bulunan keywordlerde yapılan lansmanlar çok daha hızlı rank kazandırıyor. Ben böyle deneyimledim.


3.DOĞRU KATEGORİ SEÇİMİ


3.1. Keywordünüzü seçerken ürünün alt kategorisinide kontrol etmenizi öneririm. Lansmanıma destek olan bir çoğunuzun bildiği üzere Garment cover satıyorum ancak ‘’garment cover’’ keywordünün exact hacmi sadece 500.  Dolayısı ile bu gibi durumlarda ürününüzü doğrudan tanımlıyor diye ‘’garment cover’’ alt kategorisinde ürününüzü sergilemenizi önermem. Asıl ranklanmak istediğiniz keyword ile aynı adı taşıyan bir alt kategori varsa ne yapın ne edin o kategoride ürününüzü listeleyin. 
Örnek;  ‘’Garment bags’’ keywordunun exact hacmi 40K idi ve benim ranklanmak istediğim keyword de bu keyword’dü. Çünkü satışların çoğu buradan gelecekti. Dolayısıyla benim dogru alt kategorim ‘’Garment cover’’ olmasına rağmen ben ‘’Garment bags’’ kategorisinde olmayı tercih ettim. Dolayısıyla alt kategori ile bire bir aynı ismi taşıyan ‘’Garment bags’’ keywordünde çok daha rahat ranklandiğimi düşünüyorum. Garment cover alt kategorisinde olan rakibim 10 satışla ‘’Garment bags’’ kelimesinde 1 adım yükselirken ben o keywordle aynı adı taşıyan alt kategoride olduğum için 5 satışla 1 adım yükseldim. Öyle olduğunu umuyorum yani :) 

3.2. Ürünlerim depoya girmeden 1,5 ay kadar önce kategorimi değiştirmek için başladığım savaş sonunda ürünlerim depoya girmeye yakın seller support tarafından çözüldü. İlk önerim istediginizi yaptırana kadar case açıp amazonu bunaltmanız. 1 aydır teknik sorun sebebiyle sistem sizi bu alt kategoriye atamıyor diyen support yetkilisine, rakiplerimden bazıları nasıl bu kategoride o zaman dedim ve  jeff’e mail atıcam bu nasıl ciddiyetsiz hizmettir şeklinde cevap verdikten sonra catalog team’den bir yetkili case’e cevap verdi ve sorunu anında çözüp istediğim alt kategoriye taşıdı.

3.3. Daha az rekabeti olan ama sattıgınız ürünle ilişkili olan alt kategorilerde ürününüzü sergileyebilirseniz çok daha hızlı ‘’new release’’ ve ‘’best seller’’ rozeti alabilirsiniz. Bu rozetle ana keywordünüzün olduğu sayfada inanılmaz dönüşüm alabilirsiniz. Çoğu sayfada dikkatinizi çekmiştir bir keyword sayfasında bazen iki bazen 3 adet best seller rozetli satıcı görürsünüz. Bu rozetlerin üzerine geldiğinizde her birinin hangi kategorinin best seller’ı olduğunu görürsünüz. Müşteri gidipte sizin hangi kategorinin best seller’ı olduğuna bakmaz genelde. O turuncu rozet gözüne çarpar ve listenize girme oranı belki normale oranla %50 oranında artar. O nedenle best seller olabileceğiniz ama aynı zamanda ürününüzlede biraz ilişkili geberik kategorilerden girmek de bir tercih. Ben bu şekilde yapmadım ama aklınızda bulunsun.

4. LANSMAN STRATEJİSİ


4.1. Lansmanımı parabolik her gün ufak sayılarda arttırarak ilerlettim ve arada bir gün patlattım ve ertesi gün tekrar yavaşca arttırarak gittim. İlk sayfanın en altındaki rakipleri 999 yöntemi ile kontrol ettim ve hiç bir zaman onların ortalama satıs sayısının altında dagıtmadım. Örnek olarak şöyle dağıtım yaptım;

3,4,5,9,3,4,5,9,3,4,5,9…. 

4.2. FBA Full price, FBA Zonjump 99 kodlu, FBM Full price, FBM 99 kodlu karışık ilerledim. Hepsinin faydasını gördüm, yani şu boşunadır diyebileceğim yok ancak efektiflik olarak tabiki de tercihim FBA full price ilerlemeniz. FBM full price da çok etkili. 10K’lık keyword de FBM full price ile günlük ortalama 4-5 adet ile 3. günün sonunda ilk sıraya çıktım. Zonjump faydalı ve etkisini gördüm ancak sonra Zonjump’dan dagıtacağıma biraz daha azını dep ile full price dağıtsaydım diye pişman oldum.  Sanki 1 adet full price fba , 3 kodluya bedel bir etki yapıyor. Bunu analitik olarak ölçemedim elbette ama bu etkiyi çok net hissettim tüm lansmanım boyunca.

4.3. Genelde Best seller rozetli ürünlerin altında organik bir şekilde ‘’ Bu ürüne bakanlar şu ürünleri satın aldı’’ başlıklı , 4 tane ürünün ilanının bedavadan amazon tarafından verildiği bir alan vardır. Bu best seller’rozetli listelerde olur genelde. Ben kendi kategorimdeki best seller rozetli bu listeyi buldum ve onun trafiğini çekmek için ‘’ Customers who viewed this item also bought these’’ başlığı altındaki ilanlarda çıkmak adına bir strateji geliştirdim ve bu strateji gerçekten çok iyi sonuç verdi. Şöyle yaptım;

*Önce ilgili anahtar kelimeden exact reklam verdim.
*Daha sonra bu best seller rozetli rakibimin listesinin super url’sini oluşturdum. Yani kendi ürünümüze oluşturduğumuz  super url’yi rakibim için olusturup url’ye ilgili keywordü ve rakibimin marka adını yazdım. 
*TR-TR alım yaptırırken bu süper url yi verip alıcılara bu linki tıklatıyordum. Tıklayınca best seller olan listing organik olarak çıkarken sponsorlu ürünlerde beraberinde çıkıyordu. Dolayısıyla alım yapanlara bu linki tıkladıkdan sonra önce best seller rakibe tıklamalarını, sonra linke ilk tıkladıgında açılan sponsorlu reklamlardan benim ürünümü almalarını rica ediyordum. Bu şekilde amazon algoritması best seller ürüne tıklayan müşterinin ordan sekip bana geldiğini ve benim ürünümü aldığını algılıyordu. Bir süre böyle yaptıkdan sonra kendimi best seller ürünün sayfasında bedavadan reklamlandırılırken buldum. Oradan harika bir trafik çektim ve satışlara direk yansımıştı. Ayrıca ppc acosu da azaldı.

Eğer ürününüz bu best seller üründen daha ucuz ise , daha avantajlı bundle seçeneklerine sahip ise ya da daha kaliteli bir fotoğraf çalışması var ise buradan çektiğiniz kullanıcının purchase rate’i de çok yüksek olacaktır. 

 

 

 

4.4. Lansman sırasında bir çok alımı ppc reklamlarım üzerinden tıklatarak aldırdım ve böylece acos değerim çok düşük seviyeye ulaştı. Bu daha sonraki reklam kampanyalarında daha verimli bir kampanya ilerletmenizi sağlayabilir. 

4.5. Otomatik reklam açtım ancak ilk başlarda 4-5 yorum alana kadar exact kampanya olusturmadım.

4.6. Lansmana başlar başlamaz ilk işim indekslenmek istediğim tüm keywordleri 0.2 $ ile reklam vermek oldu. Hızlı indekslenmek istiyorsanız tüm keywordlere exact reklam olusturabilrisiniz.

4.7. Ben dahil olmak üzere Insanların %80 i lansmanı 1.sayfaya çıkmakdan ibaret sanıyordu. (konuştuğum arkadaşları baz alarak söylüyorum)  Bence lansmanın %30 unu ilk sayfaya çıkmak, %70 ini ise orada tutunabilmek adına yapılan stratejiler oluşturuyor. Gereken giveawayleri verdikten sonra 1. sayfaya bir şekilde çıkılıyor ancak sizin asıl çaba sarfetmeniz gereken şey lansman sonrasi yapılan gizli lansmanlar ve ppc optimizasyonu . Lansmanı planlarken 15 günden az lansman yapmamanızı öneririm. 15 günden sonra bir 15 gün daha ‘’lansman/2’’  şeklinde devam etmenizi ve lansmanınızı minumum 1 ay devam ettirmenizi öneririm. 

4.8. Dep ile çalışacaksanız DEP’i en sona bırakmanızı öneririm. O sizin son kozunuz olsun :) 

4.9. Lansman sırasında 10-12 gün istediginiz sonucu alamayınca pes etmeyin devam edin, biraz bütçeden fedakarlık ederek arttırarak biraz daha devam edin inanın birden ilk sayfa sonundan ( ki benim ürünümde ilk sayfada 50 ürün listeleniyordu) ilk sayfanın üstüne yerleşik şekilde ani bir sıçrama yapabiliyorsunuz. Bu sıçramadan hemen önce lansmanı keserseniz lansmanınıza yazık olabilir.

4.10. Aç gözlülük yapmamanızı  ve 1 den fazla keyworde aynı anda lansman yapmamanızı öneririm. 5-6 tane keywordünüz 1 haftalıgına 1.sayfaya çıkar ancak hiç birine gerekli agırlıgı veremeyeceginiz için hepsinin geri sayfalara düşmesi çok olasıdır. O nedenle en yüksek hacimli keyworde odaklanın ve onu 1.sayfanın üstünde kök salana kadar yüklenin. Ya bunda ne de olsa en üstteyim artık ikinci keyworde geçeyim demeyin. En azından 2 ay sadece 1 ana keyworde odaklanın. bu keywordde güçlendikce 2 ay sonunda iyice azalan bsr dan dolayı ana keywordünüzle ya da kategorinizle ilişik keywordlerde kendiliğinden ilk sayfaya çıkmanız dahada kolay olacakdır diye düşünüyorum. Ben  bu hatayı yaptım ve zararını gördüm. Zararını görünce hemen bıraktım ve tek keyworde odaklandım.  Yapmasaydım daha az bütçeyle daha efektif sonuç alacaktım. Her keyword bir dükkan açmak gibi. siz lansmanı yaparken daha yeni tek başına elemansız bir dükkan açıyorsunuz. iki dükkan , üç dükkan aynı anda açarsanız hiç biriyle ilgilenemezsiniz ve gelen müşterilere kalitesiz hizmet sağlarsınız, nihayetinde  dükkanınıza gelen müşteri sayısı azalır. Azaldıkca batma süreci başlar. Enerjinizi ve bütçenizi sizi tatmin edecek yüksek hacimli tek bir keyworde yatırmanızı öneririm..(30K- 40K-50K)

4.11. TR-TR Lansman aşamasında her adını yazdırana günler önce, hatta bir hafta öncesinden messenger dan mesaj atarak ona ulaşmaya çalışın. Mesajlarınız diğer kutunuza düşmesin ve alım yaptıracağınız kişilere ulaşamayınca son saniye panik bir halde insan aramayın :) 

4.12. Paypal açın. Ben DEP ile çalışacağım sırada paypalım banlandı ve ortada kaldım. Sağolsun Yaşar çok destek oldu bu süreçte . Herkesin hali hazırda Yaşarı olmayabilir o nedenle siz siz olun paypalinizi lansmandan önce tamam edin :) 

5. PPC STRATEJİSİ


5.1. Bütçeniz sınırlı ise ben ilk 4-5 yorumu toplayana kadar ( ki bu 15 günlük lansmana bedel bir süre olabilir) exact reklam açmayı doğru bulmuyorum. Otomatik açılabilir.

5.2. Gelen tüm organik satışlarınızın saat aralığını kaydedin ve ürün tipinizin en çok hangi saat aralığında satın alındıgı ile ilgili elinizde gerçek bir veri oluşturun. Daha sonra bu veriler ışıgında ppc reklamlarınızı en doğru şekilde en doğru zamanlarda açın ve verimsiz saatlerde bid değerlerini düşürün. ppc reklamları her zaman açık kalsın.

 

 

5.3. PPC reklamları olustururken günlük harcama limiti koymayı unutmayın, Eğitimdeki PPC videolarını izlemeden ppc’ye başlamayın. 

5.4. Bütçeniz sınrılı ise internetden duydugunuz herşeye inanıp saçma sapan dayanağı ve mantığı olmayan şeyleri uygulayıp para harcamayın. Ben bunu yaptığım için söylüyorum. Biri çıkıp şöyle şöyle kampanya yapınca şöyle oluyor mantıgını bilmiyorum ama böyle oluyor şeklinde bir video koyuyor. Sizde ben gibi yemişim mantığını ya oluyorsa bizde yapalım diyorsunuz sorgulamadan. hafta sonunda oluyor sana %200 acos :D


5.5. PPC kampanyalarında en çok product targeting’in Asin bazlı kampanyasından fayda gördüm. En berbat ppc geri dönüşünü ise yine product targeting’
n ‘’category’’ reklamlarından gördüm. Öyle ki amazona case bile açtım nedir bu saçmalık diye ve adamlar bana bu henüz beta aşamasında bir kampanya türü böyle aksaklıklar olabilir dedi. ( yanlıs kategorilerde reklamlandırmalar vs olmuştu)

6. GENEL


6.1.  Bin yıllık pazarlama yöntemi olsa da , basit ve anlamsız gibi gözükse de fiyat üzerinin çizilip indirim yapıldı algısı hala daha insanın algısını kontrolsüzce etkileyen ve satın alma kararına dokunan bir olay. Üzeri çizili Manufacturer price için case açtım ve rakiplerimin bazılarında bu var bende istiyorum , ya onlardan da kaldırın ya da banada verin şu özelligi dedim. Onlarda senin kategorinde yok vs deyip geçistrirdiler ama ertesi gün bir baktım bana da gelmiş. İnanın en büyük satış patlamasını o gün yaşadım.  %100 Satışa etki eden faktör  oydu diyebilirim.

6.2. Ürünün fiyatını 14.90$’dan 16.90$’a çektiğim gün satışlar normalin çok üstüne çıktı. Son zamanlarda stok paniği içine girdiğimden fiyatı biraz daha yükseltmek istedim ve 18.90 $ yaptım ve bugune kadar ki en fazla satıs sayıları geldi. Anladım ki benim ürünümün başlardaki düşük grafiği ucuz olması ve fiyatından kaynaklı güven problemi olusturmasıydı. fiyat arttıkca gelen sessionların dönüşüm oranı arttı. 

6.3. Paket ölçülerinizi önceden kontrol edin ve benim düştügüm hataya düşmeyin. Paketinizi bilincli olarak tasarlatın. İçi doluyken ölçülerini ölçün. (a’’xb’’xc’’/139)+0.25 ( takribi amazonun kutu agırlığı) = 2 LBS altnda tutacagınız ürünler varsa cok büyük amazon fee avantajı saglarsınız. bunu adam akıllı düşünemediğim ve daha küçük bir ambalaj yapamadıgım için 2.5 $ daha fazla amazon fee kesiliyor. 

 


6.4. Amazonda bazı ürünler yukarıdan aşagıya dogru tek tek listelenerek gözüken bir arayüzde açılıyor,bazıları ise yatayda sagdan sola katalog şeklinde listeleniyor. Bazen aynı ürünü farklı keyword’de aratınca yukarıdan aşagıya doğru liste halinde gözüküyor, bir başka keyword ile aratınca sağdan sola katalog şeklinde sayfa gözüküyor. Hedeflediğiniz keywordde aratınca ürünlerin sağdan sola yatay olarak katalog şeklinde çıkması sizin için daha iyidir çünkü katalog düzeninde ilk sayfada 45-50 ürün gözükürken, liste şeklinde açılan düzende ilk sayfada 25 ürün listelenir. Kullanıcıların çoğu ilk sayfayı tamamen tarar ve ikinci sayfaya geçmez. O nedenle ürününüzün 50. sırada olması katalog düzeninde sizi ilk sayfada göstereceğinden size  satış getirirken, liste düzeninde 3. sayfada gözükmesine sebep olacagından satış getirmeyecektir. Ürün seçme aşamasında ranklanmak istediğiniz ana keywordü seçerken buna dikkat edin. ( bu tabiki desktop cihaz kullanıcıları için bir hatırlatma. Mobil kullanıcılar için bir şey degişmiyor.) 

6.5 Bir çok amazon müşterisi keywordü arama barına yazıp arattıkdan sonra fiyat filtresini ‘’az’dan çoğa’’ yaparak sıralar ve ondan sonra ürünleri listeler. Bu filtrelerin kullanımı ile ilgili bir makalede okumuştum ve ciddi manada kullanıcı bu filtreleri kullanıyor. Amazonda ise bu filtreler doğru düzgün çalısmıyor ya da manipüle ediliyor bir şekilde. Filtreyi uyguladığınızda sizden pahalı ürünler gözükmesine rağmen sizin ürününüz çıkmıyor.  Hatta filtre uygulayınca birden total sayfa sayısı 4-5’e düşüyor. Bunu kontrol edin ve eğer çıkmıyorsanız case açarak şikayet edin ve haksız rekabet olduğunu bir an önce bu teknik sorunun çözülmesini talep ettiginizi yazın. Ben case açtım ve düzelttiler ertesi gün bu filtrede en ucuzdan en pahalıya şeklinde sıralandıgında ürünüm en üstlerde gözüktü.

SONUÇ;

Bu deneyimimi google dökumanlara yazma amacım, aklıma gelecek olan diğer deneyimleri de buraya peyderpey eklemek ve lansman yapacak olan arkadaşlara güncel deneyimlerimi paylaşmak.

Bu lansman süresinde takribi 70 FBM Full price + 90 FBA Full price + 155 FBA 99 KODLU + 70 FBM 99 KODLU dağıtım yaptım. Sırasıyla 40K, 13K, 10K, 7K, 4.5K ve 3.5K ‘lık top 6 keywordde ilk sayfadaki yerimi aldım. İrili ufaklı diğer bir kaç keywordde daha 1.saydadayım. 

800 üründen fiziki olarak dağıtılan 230 civarı ürünüm oldu. Geri kalan 570 ürünü 2,5 ayda sattım diyebilirim. Sadece ana keywordde helium 605 giveaway gösteriyordu.

 


PPC Kampanyalarından hatırı sayılır satışlar çektim. Otomatik kampanya %38 acosda hala daha açık duruyor. Lansman süresince exact kampanyalardan alım yaptırdıgım için exact ppc kampanyaların acos degeri saglıklı bir veri değil. Karışmasın diye yeni kampanyalar açtım ve onlarda acos seviyem %30-40 seviyelerinde.

Lansmanımı 10 ocakda başlattım ve 12 ocakda organik satış gelmeye başladı ve her gün organik satış geldi. İlk ay sonunda ortalama 4-5 satış ortalamayı yakaladım. İkinci ayın ilk çeyreginde ortalama 6-8 satış ortalaması yakaladım. İkinci ayın son çeyreğinde ise ana keywordün 1.sayfanın üstüne çıkmasıyla ortalama satış sayısı 11-13 civarına ulaştı. Son hafta 16-17-18 gibi rakamlarda satışlar gelsede bazen anlam veremediğim şekilde 4-5 satış ile günü kapadığımda oluyor. Bir günde yaptığım en yüksek satış şu an için 22’idi. 

İade oranım fena değil.Bu iki aylık süre zarfında  %2 civarında. Ürün paketini tasarlarken yırtılan tek kullanımlık paket seçmedim, klipsli bir pvc bag seçtim bu şekilde iade olan ürünlerin tekrar fulfıllable olup satılmasını sağlayabiliyoruz. 

 

 

 

 


Özel Teşekkür ;

Bu eğitim grubu açılmadan takribi 5-6 ay önce amazonu çok sıkı ve yoğun bir şekilde araştırmaya ve notlar almaya başlamıştım. Eğitim grubu açıldıktan ve eğitime dahil olduktan sonra yoğun sandığım çabalarımın ne kadar cılız ve yetersiz olduğunu farkettim. Ufkum açıldı diyebilirim. Yiğit ve ekibine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Amazonun mayın tarlalarıyla dolu bir yer olduğunu düşünüyorum. Bu platform olmasaydı onlarca kez o mayınlar içinde patlamıştım buna eminim. Şahsen eğitim benim için klavuz oldu ve eğitim olmasaydı sanırım bu süreci yürütemeyebilirdim. Bir çok konuda hala daha pamuk ipliğine bağlıyım ve bilgi eksikliğimi hissediyorum. Ancak grubun varlığı dahi insanın özgüvenini arttıran bir faktör.Takıldığım,stres yaşadığım ve paniklediğim bir çok noktada grup yöneticileri ve arkadaşlar yardımcı oluyor. Her gün öğrenilen şey sayısı +1 artıyor ve bu özgüvenin ve başarınında paralel olarak +1 puan artmasına vesile oluyor. Öğrenme sürecinde  Feynman tekniği denilen yöntemi uygulamaya çalışıyorum ve bende elimden geldiğince soru soran arkadaşlara bilgim dahilinde bir konu ise yardımcı olmaya çalışıyorum.
Ayrıca zor durumdayken yardımcı olan ve fikir alışverişi yaptığım başta Deniz Pulcu ve Yaşar Tavşancı olmak üzere lansmanıma destek veren tüm arkadaşlarada ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Bilgi paylaşımının artarak devam etmesi ve hepimizin başarı hikayesi yazması dileklerimle.

Deniz Duman

düzenleme:

1. İmkanım var ise bundan sonra yapacağım yeni ürün lansmanlarının hepsini Ocak ya da Şubat ayına denk getiririm. Satışların öldüğü bu periyotlarda ranklanmak çok daha hızlı ve kolay oluyor.


 


Popüler Yazılar