Koronavirüs Amazon’da Satışları Nasıl Etkiledi?

Koronavirüs Amazon’da Satışları Nasıl Etkiledi?


Yeni, ölümcül bir virüs olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve “2019 novel coronavirus” (2019-nCoV) adı verilen virüs Ocak ayının ortasından bu yana dünyada ve ABD’de haber bültenlerinin odağında yer alıyor. Tüm dünyanın Çin’den gelen haberlere kulak kabarttığı bu dönemde Amazon satıcıları oluşan korku ikliminden dolayı karlılıklarını katlamakla meşguller.

Çin Yeni Yılı’nın kutlandığı bahar festivalinden hemen önce meydana gelen hadise nedeniyle çalışanların ve öğrencilerin önemli bir bölümü memleketlerinde bulunuyor. Hükümetin virüsün yayılmasını önlemek için tatil süresini uzatmasıyla birlikte birçok bölgede tatil bitiş tarihi Şubat 10 olarak belirlenirken, salgından en çok etkilenen Hubei bölgesinde tatil bitiş tarihi 14 Şubat’ta.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 30 Ocak’ta küresel bir sağlık tehdidi olarak ilan ettiği virüs salgınının ardından ABD içişleri bakanlığı da vatandaşlarını Çin’e seyahat etmemeleri konusunda uyardı. Bu durumun da ABD kamuoyunda yer alan salgının ABD’ye sıçrayabileceğine ilişkin endişeleri artırdığı düşünülebilir.

Salgın Paniğinin Amazon’a Yansımaları

Jungle Scout’un blogunda aktardığı bilgiye göre tıbbi ve cerrahi maskelere ilişkin kelime öbeklerinde yapılan aramalarda devasa bir artış meydana geldi. Son 30 gün içerisinde ilgili kelime öbeklerinde (keywords) meydana gelen artışlar şu şekilde:

*Surgery mask (cerrahi maske): %5387

*Virus mask (virüs maskesi): %3960

*Mask surgical (cerrahi maske): %3283

*n96 surgical mask (n96 cerrahi maskesi): %2517

*n95 mask kids (n95 çocuk maskesi): %2188

*Medical mask n95 (n95 tıbbi maske): %1802

*Surgical mask disposable (tek kullanımlık cerrahi maske): %1763

*Surgical mask flu (grip için cerrahi maske): %1702

*Surgical masks disposable antiviral (virüs önler tek kullanımlık maske): %1639

NOT: n95 ismi verilen maske havadaki partiküllerin yüzde 95’ini engellediği iddia edilen tıbbi bir üründür.

Arama terimlerinin aylık arama hacimlerinde meydana gelen bu artış satışlara da yansımış durumda. Yine Junglescout’un aktardığına göre yalnızca ‘surgical mask’ şeklinde yapılan aramada ilk sayfada çıkan 48 ürün aylık ortalama 4.347 adet satış gerçekleştiriyor. Bu günlük olarak 7.800 ürünün satışı anlamına geliyor. Ürünlerin genellikle 100’lü paketler halinde satıldığı düşünüldüğünde 23,7 milyon adet maskenin satıldığı düşünülebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus farklı arama terimleriyle yapılan aramalarda bu 48 ürün arasında yer almayan farklı ürünlerin de arama sonuçlarında tüketicilerin karşısına çıkması. Bu ürünlerin de önemli satış hacimleri kaydettikleri düşünüldüğünde ortaya devasa bir satış hacmi manzarası çıkıyor. Bu tablonun Kanada ve İngiltere gibi Amazon’un faal olduğu diğer pazar yerlerinde de geçerli olduğunu belirtelim.

Artan talep ve yetiştirelemeyen stoklar karşısında Amazon’da müşterileri yanıltıcı nitelikte birçok liste de görünür olmuş durumda. Yine aynı sebeple ürünlerin fiyatında da önemli bir yükseliş söz konusu. Hastalık güncelliğini koruduğu müddetçe de satışların istikrarlı bir şekilde devam edeceğini ve hatta artacağını düşünmek mümkün.  


 


Popüler Yazılar