Koronavirüs Amazon Satıcılarını Nasıl Etkiledi?

Koronavirüs Amazon Satıcılarını Nasıl Etkiledi?


Koronavirüs’ün dünya gündemini işgal ettiği bugünlerde Amazon’daki ürün arz ve talebinde büyük değişiklikler gözleniyor. Amazon’un hem arz hem de talep tarafındaki süreçler için yeni formüller geliştirdiği bu dönemde gerçekleşen değişiklikler Amazon satıcılarını da önemli ölçüde etkiliyor.

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın eve kapandığı ve evden çalıştığı bu süreç bir ‘karantina ekonomisi’ yaratırken, küçük ve büyük işletmeler bu dönemi atlatabilmek için çözümler arıyor. Bu yazımızda Amazon’un gerçekleştirdiği yeni düzenlemelerin Amazon satıcıları için ne manaya geldiğini işleyeceğiz.

COVID-19’un Amazon Satıcıları Üzerindeki 4 Etkisi  

1. Amazon FBA depolarına yapılan sevkiyatlarda temel ihtiyaç ürünlerini önceliklendiriyor

Koronavirüs ile ilgili haberlerin dolaşıma girdiği günden beri temel ihtiyaç ürünlerine olan talep tavan yapmış bulunuyor. ABD’de gıda, tıbbi malzeme ile tuvalet kağıdı ve kağıt havlu gibi evsel ihtiyaç ürünlerinin bulunduğu mağaza rafları boşalmış durumda. Küresel tedarik zincirindeki aksamalar da bu sorunu derinleştiriyor.

Amazon bu duruma ‘Herşeyi Bulabileceğiniz Mağaza’dan temel ihtiyaç maddeleri sağlayan ve tedarik krizine cevap veren bir mağazaya dönüşerek cevap vermeyi hedefliyor.

17 Mart tarihinde temel ihtiyaç maddesi olmayan ürünlere ait satıcı FBA sevkiyatlarını durdurduğunu açıklayan Amazon, 21 Mart tarihinde Fransa ve İtalya’daki müşterilerine de sadece temel ihtiyaç ürünlerinin gönderimini sağlayacağını açıkladı. Fransa pazar yerindendeki aktif satıcıların %22’sinin, İtalya pazar yerindendeki aktif satıcıların ise %23’ünün tüm gelir kaynağının Amazon olduğu düşünüldüğünde bu birçok satıcının işini olumsuz etkileyen bir gelişme.

24 Mart’ta Başbakan Narendra Modi’nin 21 günlük sokağa çıkma yasağı açıklamasını takiben Amazon burada da müşterilere yalnızca temel ihtiyaç ürünlerinin gönderimini yapacağını açıkladı.

TameBay’in aktardığına göre İngiltere’de temel ihtiyaç malzemesi olmayan ürünlerin sevkiyatı 3-4 hafta sürerken ABD pazar yerinde satıcıların kupon oluşturma opsiyonları 5 Nisan tarihine kadar kaldırıldı.

Amazon şu ürün kategorilerini temel ihtiyaç ürünleri kapsamında değerlendiriyor:

 1. Bebek (Baby)
 2. Sağlık & Ev (Health & Household)
 3. Güzellik ve Kişisel Bakım (Beauty & Personal Care)
 4. Gıda Market (Grocery)
 5. Endüstriyel Ürünler (Industrial & Scientific)
 6. Evcil Hayvan Ürünleri (Pet Supplies)

Ürünleri bu kategorilerin dışında yer alan satıcılar FBA depolarına yeni ürün gönderemiyor ve sevkiyat planı oluşturamıyorlar.

Ancak bu değişiklikler geçici. Amazon gönderimlerle ilgili kısıtlamaların 5 Nisan’da kalkacağını belirtiyor. Ürünleri halihazırda Amazon depolarında olan veya kısıtlama öncesinde ürün gönderimi yapmış satıcılar ise ürün satışına devam ediyorlar.

Yine şu an için ürünlerinin depolama ve sevkiyatını kendi gerçekleştiren (FBM) satıcılar için de ürün satışının önünde bir engel bulunmuyor.

2. Küresel tedarik zincirinde aksamalar yaşanıyor

Amazon satıcılarının başlıca tedarik kaynağı olan Çin koronavirüsün başlangıç noktasıydı ve ülkenin çokm başarılı ihracat endüstrisi COVID-19’u çok önce hissetmeye başladı.

Kriz ABD’yi vurmadan önce Jungle Scout’un ürünlerini Çin’den tedarik eden 681 Amazon satıcısı ile yaptığı bir anket şu sonuçları gösteriyordu:

 • Satıcıların %36’sı satışlarının düştüğünü belirtiyor.
 • Satıcıların %11’i ürün fiyatlarını artırmış durumdalar.
 • Satıcıların %50’si ürün tedariki için Çin’den başka ürünlere yönelmiş durumdalar.

Bazı satıcılar ürün tedariki için ABD’nin yanı sıra Hindistan, Vietnam ve Meksika gibi ülkelere yönelmiş olsalar da, koronavirüs ilerleyişini bu ülkelerde de sürdürürken bu ülkelerdeki tedarikçilerin ne yapabilecekleri belirsiz.

Wells Fargo Securities’ten analist Edward J. Kelly birçok popüler ürünün Nisan ortası itibariyle tükeneceğini belirtiyor. Walmart ve Target gibi geleneksel kanal lideri perakendecilerin stok yetersizliği problemini ilk yaşayan firmalar olacağı belirtiliyor. ‘Private label’ iş modelinde yer alan ya da toptancılık yapan Amazon satıcılarının da benzer problemlerle karşılaşacağını düşünebiliriz.

3. Tüketicilerin harcamaları düşüşte

Moody’s Analytics’in yaptığı bir araştırmaya göre koronavirüs krizi seyahat, turizm, eğlence ve otelcilik gibi sektörler başta olmak üzere 80 milyonluk bir iş kaybının olabileceği öngörülüyor.

Düşme eğilimi gösteren tüketici harcamaları, harcamaların temel ihtiyaç malzemeleri olan gıda, medikal ürünler, çocuk bakım ürünlerine yönelirken lüks tüketim mallarından uzaklaşacağını gösteriyor.

Şimdiden (ç.n. makalenin yazıldığı Mart’ın son haftası itibariyle) Amazon’daki aramalarda temel ihtiyaç maddelerine yönelik ilginin oldukça arttığı görülüyor:

 • ‘Pirinç’ aramasında %1181’lik
 • ‘Şişe su’ aramasında %238’lik
 • ‘Tuvalet kağıdı’ aramasında %75’lik bir artış söz konusu.

Öte yandan temel ihtiyaç maddesi olmayan ürünlere yönelik aramalarda düşüş görülüyor:

 • ‘Ofis ürünleri’ aramasında %28’lik
 • ‘Parti’ aramasında %10’luk
 • ‘Mobilya’ aramasında %8’lik bir düşüş söz konusu

4. Evden çalışmak yeni norm

ABD’de birçok çalışan evden çalışma opsiyonuna sahip. Bu temel ihtiyaç maddelerinin yanı sıra belli başlı ürün gruplarına olan ilgiyi de artırıyor. Evden çalışmaya ilişkin ürün gruplarına yönelik aramalarda artış söz konusu:

 • ‘Evden çalışma’ arama terimi %85
 • ‘Webcam’ arama terimi %32
 • ‘Bilgisayar monitörü’ arama terimi ise %14 oranında daha fazla aranıyor.

Rahat koltuklar, ev egzersiz aletleri, ev eğlence ürünleri ve çocuklar için uzaktan eğitim materyalleri gibi ürün gruplarındaki arama ve satışlarda yine artış söz konusu.

Bu makalenin orijinal versiyonu 26 Mart tarihinde Jungle Scout blogunda yayınlanmıştır. Bir sonraki yazımızda Amazon satıcılarının bu noktadan itibaren atabileceği adımlara ilişkin bir analizi paylaşıyor olacağız. 


Popüler Yazılar