Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing Nedir?


Son dönemlerde Influencer Marketing oldukça adından söz ettiren bir pazarlama yöntemi. Etkileyici pazarlama olarak Türkçe’ye çevrilen Influencer Marketing, sosyal mecralarda tanınmış kişilerle yapılan reklam ortaklıkları ve ürün yerleştirme hizmetleridir.

Bu gibi içerik çalışmalarının hedef müşteri kitlesini genişleterek satıcının, marka/ürün bilinirliğinin artmasında doğrudan etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Influencer Marketing farklı kanallar üzerinden yapılarak internet ortamındaki kullanıcılar arasında hızla yaygınlaşmaktadır.

Influencer marketing’in sosyal mecralarda yaygınlaşmasının en büyük sebeplerinden biri internet kullanımlarının artması ile kullanıcıların internette geçirdikleri sürenin oldukça büyük bir bölümünün sosyal medya aracılığıyla olmasıdır.

Geçtiğimiz yıllarda Twitter üzerinde oldukça fazla yapılan bu çalışmalar, Instagram’ın daha yaygın kullanılmaya başlanmasıyla beraber bu mecraya kaymaya başladı.

Sosyal medyanın kullanımının artmasıyla internet kullanıcıları, tanıdıkları, yakından takip ettikleri çok takipçili hesapların kullanıcılarının satın alım deneyimlerine ve reklamlarına değer vermeye başladı.

Tabii ki bu hesapların hangi konu üzerinden popülerleştiği de oldukça önemli bir unsur.

Örneğin organik ürünler kullanan ve sürekli organik yaşamı öven bir instagram Influencer’ını organi yaşama ilgi duyan kullanıcılar genel olarak takip etmektedir.

Bu çok takipçili Influencer’ların yaptığı ürün yerleştirme reklamlarının satışlara doğrudan etki ettiği ve satışları arttırdığı birçok çalışmada kanıtlanmıştır.

Dolayısıyla bu konuyla ilgili ürünün satışını gerçekleştirirken ilgili temadaki hesaba reklam vermek akıllıca bir hamle olacaktır.

 

 

Eğer siz de örneğin organik yumurta satıcısı iseniz markanızı oluşturduktan sonra ilk yapmanız gereken sosyal mecralarda organik yaşamla ilgili sayfalara ya da Influencer’lara reklam vermeniz.

Örneğin spor malzemeleri satan online bir mağazanız varsa internet kullanıcılarının yakından takip ettiği bir sporcuya, oyuncak satan bir online mağazanız varsa annelerin yakından takip ettiği bir anne-bebek Influencer’larına reklam verebilirsiniz.

 Bu reklamları doğrudan Tv reklamları 'Ben bu ürünü kullanıyorum, çok kaliteli' gibi bir tema ile değil de sanki Influencer, günlük rutinine bu ürünü yerleştirmiş gibi dizayn edebilirseniz müşterilerin gözüne daha hoş görünecektir.

Bunu yapmanın en kolay yolu da anlaştığınız Influencer’ın ürününüzden bir videosunda kısaca bahsetmesi ya da bir fotoğrafta arkada dikkat çekecek şekilde koymasıdır.

Bu gibi uygulamalar müşterilerin nezdinde daha güven vermektedir.

Araştırmalara göre influencer marketing için en çok tercih edilen mecra Instagram iken en az tercih edilen mecra Snapchat.

Influencer Marketing, günümüzde neredeyse tüm sektörler için kullanılabilmektedir.

Siz de hedef kitlenizi genişletmek ve marka bilinirliğinizi arttırmak isterseniz bu pazarlama metodundan yararlanmanızı öneririz.

 

 

 

 


Popüler Yazılar