Hindistan Yeni Tedarik Kaynağınız Olabilir

Hindistan Yeni Tedarik Kaynağınız Olabilir


Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs e-ticarette yeni yol haritalarının çizilmesinde dolaylı yoldan rol oynamış durumda. Devam etmekte olan bu salgın sürecinde Amazon satıcıları tedarikçileriyle ürün tedariki ve ürün teslim süreleri gibi konularda problemlerle karşılaşıyorlar. Bu sıkıntılı süreçte çoğu deneyimli Amazon satıcısı iş yapma şekillerinde bazı değişikliklere gitme karar aldı. Tedarik bölgelerini genişletme veya değiştirme kararı alan kimi satıcılar bu şekilde diğer Amazon satıcılarından farklılaşma yoluna gitti.

Biz de bu yazımızda ürün tedariki bulma konusunda yeni bir kaynak olabilecek bir ülkeden; Hindistan’ın Amazon için bize ne gibi bir alternatifler oluşturabileceğinden söz edeceğiz.

Hâlihazırda Amazon satıcılarının büyük bir bölümü ürün tedarikini Çin’den sağlamakta. Bu tercihe sebep olarak, Çin'deki ürün gamının çeşitliliği, üretim maliyetlerinin düşüklüğü ve yüksek üretim hacimlerine sahip fabrikaların varlığından söz edebiliriz. Fakat salgının ortaya çıkmasıyla başlayan süreçte Çin’deki fabrikalarda üretimin durması ve bundan kaynaklı ürün tedarik problemleri Amazon satıcılarını yeni tedarik kaynakları bulmaya zorladı.

Hatırı sayılır sayıda Amazon satıcısının tercih ettiği Hindistan’da ürün tedariki ve tedarikçi ilişkileri süreçleri nasıl ilerliyor biraz ondan bahsedelim.

Tedarikçi Bulma Süreci

Hindistan’da tedarikçi bulma süreci genel anlamda Çin’deki ile aynı. Fakat Hindistan’ın Çin’e göre bu süreçte farklılık gösteren bazı özellikleri var. Alibaba ve benzeri kaynaklar sayesinde Çin’deki tedarikçileri bulmak çok daha kolay olsa da, Hindistan'da bu işler biraz farklı yürüyor. Çoğu Hintli tedarikçi, ürünlerinin güncellenmiş kataloglarını tutmuyor ve birçoğunun güncellenmiş web siteleri yok. Buna sebep olarak tasarımlarının diğer tedarik ve alıcılar tarafından kopyalanıp çalınmasını gösteriyorlar. Bu yüzden yeni tasarımlarını doğrudan e-posta ile alıcılara göndermeyi veya fuarlarda sergilemeyi tercih ediyorlar. Hintli tedarikçileri bulmak için Alibaba ve Global Sources gibi üçüncü taraf kaynak web sitelerini kullanabilir, Hong Kong'daki Global Sources veya Hindistan'daki Delhi Fuarı'na katılabilirsiniz.

Tedarikçi İlişkileri

Hindistan’da tedarikçilerle güçlü ilişkiler kurmak büyük önem arz ediyor. Eğer tedarikçi ile karşılıklı bir güven bağı oluşursa sizlere teslimat süreleri ve ödeme koşulları konularında oldukça avantajlı seçenekler sunabiliyorlar.

Bu arada Hintli tedarikçilerle iletişim kurmanız bir anlamda kolay olacak çünkü İngilizce, Hindistan'daki ikinci resmi dil. Bir fuarı ziyaret ederken veya online ortamda tedarikçilerle konuşurken çevirmene ihtiyaç duymayacaksınız. Bu yüzden tedarikçilerinizle iletişim kurarken çok zorlanmayacaksınız. Tedarikçinizle iletişim kurmak söz konusu olduğunda, özellikle de butik marka (private label) bir ürün üzerinde çalışma yaparken bu size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Üretim ve Çeşitlilik

Çin’de her türlü ürün üretilebilirken, Hindistan belirli ürün kategorilerinde uzmanlaşmıştır. Örneğin, elektronik ürünler henüz büyük ölçekte ihracat için üretilmiyor, ancak önümüzdeki yıllarda daha fazla fabrika kuruldukça bu durumun değişmesi bekleniyor.

Amazon satıcılarının Hindistan'dan tedarik edilebileceği anahtar ürün kategorileri çoğunlukla metal, ahşap, pamuk, cam vb. doğal malzemelerden yapılmış ürünlerdir. Z kuşağının çevre dostu ve sürdürülebilir ürünler için ne kadar büyük bir talep ağı oluşturduklarını düşünürsek bu yönden Hindistan mükemmel bir kaynak olabilir.

Hindistan'da üretilen ihracat odaklı ürünler arasında Hindistan'a özgü yerli el işi ürünler de var. Bu ürünlerin yapımında gerekli olan bireysel beceriler bir nesilden diğerine aktarılmıştır ve ürünler ihracat pazarına uygun hale getirilmiştir. Üretilen bu ürünlerin işçilik kalitesi oldukça yüksektir.

Ürün Teslim Süreleri

Hindistan’da el yapımı ürünler için, teslim süreleri 30-45 gün arası değişkenlik gösteriyor. Dönemsel yoğunluktan kaynaklı olarak ise 60 güne kadar da sarkabiliyor. Bu Çin’de yapılan el yapımı ürünlerin teslim sürelerine göre biraz daha uzun bir süre. Fakat diğer makine yapımı ürünler ve giyim ve benzeri kategorilerdeki ürünler için teslimat süreleri Çin ile benzer.

El yapımı ürünler için, fiyatlar Çin'deki benzer makine yapımı ürünlerden daha yüksek olabilir. Ancak aynı süreçlerden geçip üretilen ürünler için, Hindistan'daki işçilik maliyetlerinin daha düşük olmasından kaynaklı fiyatlar daha düşük olabiliyor.

FBA Sürecine Bakış

Firmanız ABD dışındaysa ve orada bir şirketiniz yoksa lojistik gereksinimlerinin sağlanmasında problemlerle karşılaşmanız olası. Bu sorunu gidermek açısından nakliye firmasını seçerken FBA gönderilerinde deneyimli olup olmadıklarını sormanız dikkat etmeniz gereken önemli bir husus.

Tedarikçiler tarafından süreci incelersek, çoğunun FBA gereksinimlerini yerine getirmek konusunda bir takım eksikleri olduğundan söz edebiliriz. Özellikle, lisans, izin belgeleri, ‘private label’ ürünlerinizin etiketlenmesi gibi konu başlıklarında bu süreci onlarla beraber yönetmeniz gerekebilir. Bu arada daha fazla Amazon satıcısının Hindistan’dan ürün tedarik etmeye başlamasıyla sürecin daha iyi yönetilmeye başlandığını belirtmekte fayda var.
 


Popüler Yazılar