Hacimsel Ağırlık Nasıl Hesaplanır?

Hacimsel Ağırlık Nasıl Hesaplanır?


Hacimsel ağırlık (desi) nedir? Nasıl hesaplanır? Modern sevkiyat uygulamalarının detaylarına hakim olmak maliyelerimizi nasıl azaltır?

Kara ya da hava yolu ile taşımacılık yapılırken hem hacim hem de ağırlık en ince bir şekilde hesaplanmalı ve sevkiyat masrafları en güvenli bir şekilde öngörülebilmelidir. Koli yoğunlukları çok değişken olabileceği için – bir koli kitap ile bir koli yastığı düşünebilirsiniz – nakliye ve hava yolu firmalarının bir kamyon ya da uçakta ne kadar ürünü karlı bir şekilde taşıyabileceklerini hesap edebilecekleri bir standart sistemine başvurmaları gerekmektedir.  

Hesaplama mantığı basit: kolinin uzunluk, genişlik ve derinlik ölçülerini sektörde ‘’DIM’’ faktörü olarak bilinen rakamsal değere bölün. Peki çıkan sonuç ne ifade eder? Sonuç, paketinizin hacimsel ya da boyutsal ağırlığıdır. ‘DIM’ faktörü ise şirketten şirkete değişebilen bir değerdir (Bu noktada Türkiye içi sevkiyatlarda Desi hesaplanırken uluslararası sevkiyatlardan farklı olarak 3000 sayısının bölen olarak kabul edildiğini hatırlatalım).

Her kolinin faturalandırılabilir bir ağırığı bulunur ve insanlar sevkiyat faturasında (özellikle yoğunluğu düşük kolilerde) bunun gerçek ağırlıktan çok farklı olduğunu gördüklerinde şaşırırlar.  

Çünkü nakliye firmaları brüt (gerçek) ağırlık ve hacimsel ağırlıktan büyük olanı “faturalandırılabilir” veya "ödenebilir" ağırlık olarak kabul eder ve sevkiyat bedeli hesaplanırken büyük olan değeri temel alırlar.

Gelin birlikte formülün nakliye maliyetlerini nasıl etkilediğini gösteren basit bir örnek inceleyelim; DIM faktörü için 5.000’i kullanarak, diyelim ki her boyutta 50cm ölçüsü olan 10 kg'lık bir paket gönderiyorsunuz. 50 x 50 x 50/5000 formülünü kullandığınızda sonuç olarak  hacimsel değeri elde edersiniz. 50 x 50 x 50 =125.000 / 5.000 = 25Kg Bu durumda elde ettiğiniz değer 25 kg’dır.

Bu değer kolinin gerçek ağırlığı 10 kg’den daha fazla olduğu için sevkiyat ücreti hesaplanırken 25 kg esas alınır. Masraflar iki katına çıktığı için bu sizin için pahalı ve tatsız bir sürpriz olabilir. 10 kg beklerken 25 kg için ödeme yapıyorsunuz. Bu işiniz için uygun mu? Muhtemelen hayır. Fakat durumun farkında olmak her zaman iyidir.

Şimdi de yine DIM faktörünü 5.000 baz alarak biraz daha karmaşık bir örnek inceleyelim; Diyelim ki her biri 15 KG ağırlığında ve her taraftan 40 cm ölçüsü olan üç kutu kitap gönderiyorsunuz.

İşte hesaplamalarınızın nasıl görünmesi gerektiği: Gerçek Ağırlık 3 (kutu) x 15Kg = 45Kg Hacimsel Ağırlık 40 x 40 x 40 = 64,000 / 5,000 = 12.8 Kg x 3 (kutu) = 38.4Kg Yukarıdaki formülü kullandığımızda, toplam hacimsel ağırlık 38.4 kg olarak hesaplanıyor. Ancak kolilerin toplam gerçek ağırlığı olan 45 kg daha yüksek bir değer olduğundan nakliye ücretini hesaplamak için 45 kg baz alınacaktır.

Neden kuryeler ve havayolları bu formülü kullanıyor?

Bir yandan bu hesaplama, onların karlılıklarını korumalarına yardımcı olur: eğer uçakları tamamen gerçek ağırlıkla faturalanan yastıklarla doluysa, nakliye masrafları elde ettikleri geliri aşabilir. Öte yandan, 1000 Kg'lık yastık 10 palet alanı kaplarken, 1.000 Kg'lık kitap yalnızca 1-2 paleti alır. Önceden ne olacağını bilmek, nakliye işlemlerini verimli ve karlı bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olur.

Bunları neden bilmemiz gerekiyor?

Bir girişimci için nakliye ücretlerinin nasıl hesaplandığını anlamak ve meydana gelen değişiklikleri takip etmek akıllıcadır. Çoğu zaman basit bir değişiklik yapmak nakliye giderlerini önemli ölçüde azaltabilir. Elbette, her tüketicinin çeşitli DIM ağırlık hesaplamalarını takip etmekten endişe duymaları gerekmiyor, ama bu sizin işiniz açısından kritik bir meseledir.

Eğer ürünlerinizin hacimsel ağırlığı hava taşımacılığı için çok yüksekse, envanterinizi taşımak için daha uygun maliyetli yöntemler düşünmeniz gerekebilir (deniz taşımacılığı gibi). Bu işlem haftalar sürebilir ve stokların tükenmesini önlemek veya müşterilerinizi planlanmamış bekleme sürelerinde hayal kırıklığına uğratmamak için planlamanızı buna göre yapmanız gerekir. Ayrıca hacimsel ağırlık, ambalajınızı tasarlarken, -özellikle de şekil itibariyle düzensiz ise- kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu hesaplama yöntemini bilmek bize nasıl para kazandırır?

Hacimsel ağırlık hesaplamaları size ilk bakışta nakliyecinin nakliye için fazladan ödeme yaptırdığını düşündürtebilir. Maalesef bu oldukça mümkün de bir senaryo. Ancak teraziyi kendi lehinize çevirmenin de yolları var. Yukarıdaki ilk örneğimizde, tek bir 0.5 m³'lük paket 25 kg ağırlıktadır. Muhtemelen düzenli olarak birden fazla paket gönderimi sağlıyorsunuz ve çoğunun bu kadar yoğun olması pek mümkün değil. Ancak ikinci örneğimizde, konsolidasyon ve yeniden paketlemenin, birden fazla paketi tek bir gönderi olarak, tek bir irsaliye (waybill) ve takip numarası ile göndermenin nakliye maliyetlerini önemli ölçüde azaltabileceğini gösteriyor. Fazla ödeme yapmaktan kaçınmak ve ücretli ağırlığı mümkün olan en düşük seviyede tutmak için, birden fazla veya düzenli teslimat beklediğiniz zaman nakliye firmanıza önceden haber verin. Lojistiği kolaylaştırmak ve nakliye maliyetlerinizi düşürmek için paketlerinizi yaratıcı bir şekilde birleştirebilirler. Bu özellikle, brüt veya hacimsel ağırlıklarına bakılmaksızın genellikle asgari nakliye ücretine tabi olan daha küçük boyutlu paketlerde etkilidir. Bu, büyük hacimli paketlerin deniz yoluyla nakliyesi anlamına gelebilir. Çok daha ekonomiktir ve bekleyeceğiniz süreyi önceden planlarsanız, sevkiyatınızı bölmek müşterilerinizi mutlu tutmanıza olanak sağlar.

Bir de şuna göz atalım; Yukarıdaki ikinci örneğimize eşit boyutta fakat daha hafif bir kutu eklerseniz, 3 kg'lık bir kutu giysi varsa, esasen  gönderiminizin bir kısmını ücretsiz yaparsınız. Çünkü kitapların sağladığı brüt ağırlık hala hacimsel ağırlığından daha yüksektir. Fakat, giysileri ayrı ayrı gönderdiğinizde, hacimsel ağırlık, brüt (40 x 40 x 40 / 5.000) değerinden daha yüksek olduğu için ücretlendirilirsiniz. İşte bu şekilde paket konsolidasyonu size para kazandırır.

Amacınız her zaman yüksek ve düşük yoğunluklu paketleri karıştırarak hacimsel ağırlığı, brüt ağırlığa mümkün olduğunca yakın tutmak olmalıdır.


Popüler Yazılar