ETSY Nedir?

ETSY Nedir?Eğer kendi evinizde ya da imalathanenizde ürettiğiniz ürünlerin yurt dışında satışını gerçekleştirmek istiyor ve bu satışlarınızdan döviz elde etmek istiyorsanız Amazon’a alternatif olarak www.etsy.com sizin için bir seçim olabilir.

Etsy yapısı nasıldır?


Etsy yapısı eBay’e benzer olan online alım satım platformudur. eBay ve Amazon’dan farklı olarak Etsy özellikle el işi ürünlere odaklanır. Satılan ürünlerin çoğunluğu sanat, el işi, mücevherat, kağıt ürünleri, ev gereçleri gibi kategorilerdedir. Ayrıca Etsy üzerinden antika satışı da yapılmaktadır, ürünlerin antika olarak kabul edilebilmesi için en az 20 senelik olması gerekir, antika ürün tipleri kıyafet, kostüm, takı, resim ve ev gereçleri gibi kategorileri kapsar.
 

Etsy el işi ürünlerinizi satmanıza nasıl yardımcı olur?

Internetin hayatımıza girip dünyanın ufalmasıyla artık diğer tüm ürünlerin satışını dünyanın farklı ülkelerinde sunmanın mümkün olduğu gibi, el işi satışlarını da farklı ülkelerde satmak kolaylaştı. Etsy bu anlamda kendini eBay ve Amazon’dan farklılaştırarak daha çok el işi yapanların satışlarını gerçekleştirdiği ve buna karşılık özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde el işi satin almak isteyenlerin akıllarına gelen adres olmayı başardı.  
Etsy her satıcının kendine özel bir dükkanı kolaylıkla oluşturmasına olanak sağlar. Dükkanınızı oluşturmak oldukça hızlı, kolay ve masrafsızdır. Hızlıca oluşturabileceğiniz bu dükkanınız üzerinden yüz binlerce Etsy müşterisiyle kolayca etkileşime geçebilirsiniz.
 

ETSY’de satış yapmanın maliyeti nedir?

Etsy’nin platformu bireysel olarak satış yapmanıza olanak sağlar, Etsy’deki maliyetiniz listelediğiniz ürün başına 0.20 Dolar listeleme ücretidir. Örneğin: el işi tesbih satıyor ve bu tesbihin 4 çeşit varyasyonu varsa (siyah, kırmızı, mavi, beyaz) listeleme ücretiniz 0.80 Dolar olacaktır. Buna ek olarak satışlarınızdan yüzde 3.5 Etsy komisyonu alınacaktır. Eğer müşteriler ürünlerinizi satin alırken “direct checkout” özelliğini kullanırsa Etsy her satıştan yüzde 3 ek komisyon alır.
Amazon ve eBay’deki gideler göz önüne alındığında, el işi ve kişiye özel ürünlerde Etsy oldukça iyi bir alternatiftir.

Amazonda satış yapmanın maliyeti adlı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

ETSY’de satmaya nasıl başlanır?

Ne satacağınıza karar verin. Eğer eliniz el işine yatkınsa ve ürettiğiniz ürünleri satmayı planlıyorsanız zaten muhtemelen bu sorunun cevabını çoktan biliyorsunuz. Ancak ETSY’de bir çok değişik tarz ürün satılabilir. Tam mamül ya da yarı mamül (henüz tam olarak bitirilmemiş ürünler (kendin yap ürünleri) veya diğer ürünlerin yapımında kullanılan ürünleri) rahatlıkla satabilirsiniz.
ETSY Hesabınızı açın. ETSY hesabı açmak bir kullanıcı adı seçmekle başlar, kullanıcı adınızı seçerken sizi tanımlayan ancak kısıtlamayan bir isim seçin. Örneğin el işi mum satıyorsanız ve ileride de sadece mum satmaya devam edeceğinizden eminseniz dükkanınızın adı “Ayşe’s Handmade Candle Shop” (Ayşe’nin El Yapımı Mum Dükkanı) olabilir, ancak bu isim eğer ileride aynı dükkandan boncuk bilezik de satmak isterseniz çok uygun olmayacaktır. Dolayısıyla tavsiyemiz, eğer niş ürün grubunuzun değişmeyeceğinden kesinlikle emin değilseniz, kendinizi kısıtlayan bir isim seçmemeniz olacaktır. 
ETSY Dükkanınızı kurun. ETSY üzerindeki online dükkanınızı kurarken resimlerinizin kaliteli olduğunu ve listeminizin optimize bir şekilde yapıldığından emin olun. Fiyatlarınızı belirlerken kargo ücretlerini önceden öğrenip doğru maliyet çıkardığınızdan emin olun.
Sipariş geldiğinde en kısa sürede hazırlayıp kargolayın.  Aynı Amazon ve eBay’de olduğu gibi ETSY’de de müşteriler sizin dükkanınıza ve ürününüze yorum bırakabilir. ETSY, Müşterilerinizi memnun etmek için ürünlerinizin nasıl kullanıldığına dair e-kitapçıklar ve benzeri rehberler hazırlamanıza, ve bunları müşterilerinize sunmanıza izin verir. Bu özellikten faydalanarak müşterilerinize değer verdiğinizi hissettirebilirsiniz.

Özet 

Başarılı bir ETSY satıcı olmanın en önemli özelliklerinden biri ürünlerinize harcadığınız zamanı ve bu zamanın karşılığında kazandığınız parayı doğru bir şekilde tartabilmektir. Konu el işi ürünler olduğunda ürün maliyetinin büyük bir kısmı ürün üzerinde harcadığınız zamandan oluşur. 
20 Dolar’a sattığınız bir üründe eğer 5 saat harcıyorsanız, saat başı kazancınızın ürün maliyeti ve kargolama hariç 4 dolar olduğunu unutmamalısınız. 
Ürünlerinizin sattıkça daha fazla talep geleceğini ve zamanınızı doğru yönetmenin ileride işlerinizi büyütmeniz için en baştan itibaren kritik olduğunun farkında olmalısınız. 

 


Popüler Yazılar