Amazon'da Ürün Yorumu Almak için Başvurabileceğiniz Etkili Yollar

Amazon'da Ürün Yorumu Almak için Başvurabileceğiniz Etkili Yollar


Bu yazımızda, Amazon'da ürün yorumu almanın en etkili yollarını ele alacağız ve bunun için iki farklı yöntemi kullanacağız. Amazon ve Satıcı Yöntemleri.

Amazon yöntemleri, Amazon'un müşterilerin satın alımları için yorum bırakmalarını kolaylaştırmaya yardımcı olacak yöntem ve programları içerir. “Satıcı Yöntemleri” ise, Amazon'un altyapısı dışında üçüncü taraf satıcıların yorum almak için kullanabileceği stratejileri içerir.

AMAZON YÖNTEMLERİ 

Amazon'un Otomatik Takip E-postası Sistemine Güvenin

Amazon, ürün satın alan müşterileri takip etmek için kendi sistemine sahiptir. Amazon müşterilerin takibini sağlarken otomatik e-posta sistemini kullanır. Bu otomatik e-postalar, alışveriş yapanları bir yorum bırakmaya ve bir ürünle ilgili yaşadıkları sorunları bildirmeye teşvik eder.

Amazon'un 'Yorum İste' Butonunu Kullanın

Genellikle, Amazon müşterilere yalnızca bir ürün inceleme isteği e-postası gönderir. Ancak, “Amazon Yorum İsteği” özelliğini kullanarak ikinci bir istek gönderebilirsiniz.

Amazon'un “Yorum İsteği Butonu”, satıcı panelinin “Sipariş Raporları” bölümünde yer alır. 4 ila 30 gün içinde sizden alışveriş yapan müşterilerinizden yorum almak için bu özelliği kullanabilirsiniz.

Amazon’un ‘Early Reviewer’ Programını Kullanın

Amazon'un Early Reviewer Programı, Amazon'da alışveriş yapanları yeni ürünler için yorum bırakmaya teşvik eden bir platformdur. Alışveriş yapan kişi bir satın alma işlemi gerçekleştirdikten sonra Amazon, alışveriş yapan kişiye hediye kartı karşılığında bir inceleme bırakma teklifi gönderir. Amazon Early Reviewer programına kaydolmak için bir ürün göndermeniz ve programın şartlarını kabul etmeniz yeterlidir. Bu program üzerinden inceleme alındığında Amazon satıcıdan 60 ABD doları ödeme alır.

Ürününüzü Amazon Vine Programına Kaydedin

Amazon kısa süre önce Vine Programı’nı Amazon’da marka kaydı gerçekleştiren ve 30'dan az yorumu olan ürünlere sahip satıcılara açtı. Vine programında, satıcının 30 adet envanter göndermesi gerekir. Daha sonra Vine yorumcusu ürünü ücretsiz olarak alır, ürünü test eder ve bir inceleme yazar. Birçok yönden, 2016'nın sonlarında Amazon tarafından yasaklanan teşvik edilmiş inceleme programlarına benyen programın tek farkı, programdaki yorumcuların Amazon tarafından incelenmesidir. Bu özellik sayesinde envanterinize yeni aldığınız ürünlere hızlı bir şekilde ürün yorumu alabilirsiniz.  

SATICI YÖNTEMLERİ

Şimdi Amazon'un sunduğu programların dışında Amazon'da nasıl inceleme alabileceğinize dair yöntemlere, yani Satıcı Yöntemlerine göz atalım.

Üçüncü Taraf Otomatik E-posta Yanıtlayıcılarını Kullanın

Amazon'un dahili otomatik yanıtlayıcısına ek olarak, birçok satıcı Amazon'un satıcı mesajlaşma sistemi aracılığıyla mesaj göndermek için üçüncü taraf yanıtlayıcıları kullanıyor.

Bununla birlikte, Amazon'un Satıcı Mesajlaşma Sistemi üzerinden gönderilebilecek mesajların miktarını ve türlerini ciddi bir şekilde sınırlamaya başladığını belirtmemiz gerekiyor.

E-postalar için Bir Kişi Listesi Oluşturun

Satıcı mesajlaşma ve üçüncü taraf otomatik yanıtlama sistemi 2020'de sonlandırıldığı takdirde, müşterilerle iletişim kurmanın başka yollarını bulmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu yollardan biri kendi e-posta listenizi oluşturmaktır. E-posta listesi oluşturmanın birkaç yolu vardır. Sosyal medya aracılığıyla bir tane oluşturabilirsiniz. Bir başka popüler yöntem de mevcut ürünlere insert not ekleyerek müşterilerinizi e-posta listenize katılmalarına teşvik etmektir. E-posta listesi oluşturduktan sonra, sizden ürün satın almış olan müşterilerden yorum isteyebilirsiniz. Ancak sıklıkla kullanılan bu yöntemin Amazon’un politikalarına aykırı olabileceğini belirtmemiz gerekir. 

‘Insert Card’ Kullanın

Amazon müşterilerini ürün yorumu bırakmaya teşvik etmenin en popüler yolu ‘insert’ kartlar  kullanmaktır. Birçok satıcı, paketlerine insert kart yerleştirerek alışveriş yapanlardan yorum bırakmalarını istemektedir. 

Bunlarla birlikte insert kartlardan en iyi verimi almanız için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar mevcuttur:

  • Ürün yorumu isterken objektif bir tutum sergileyin. İnsanların size beş yıldızlı bir inceleme bırakmalarını söylemek, hatta beş yıldızlı bir resim göstermek, Amazon'un kurallarına aykırıdır.
  • Şirket ve ürün hakkında faydalı bilgiler verin. Ürün ile ilgili bir sorun ortaya çıktığında insanların sizinle kolaylıkla iletişim kurabilecekleri bir ağ kurduğunuzdan emin olun. İyi çalışan bir  müşteri hizmetleri, olumsuz ürün incelemelerini önlemek için size faydalı olacaktır.
  • Insert kart ile beklediğiniz geri dönüşümü alamazsanız, kişileri e-posta listelerinize katılmaya veya sizi sosyal medyada takip etmeye teşvik edebilirsiniz. Bu gelecekte size yardımcı olacaktır.

Olumsuz Yorumları Azaltın

Ürününüze yapılan kötü yorumların sayısını azaltmak istiyorsanız iki hususa dikkat etmeniz gerekir: birinci sınıf kalitede ve övülebilecek yorumlara değer bir ürün olmasına. Bununla beraber, aktif olmalı ve müşteri hizmetlerinizle ürünlerinizde çıkabilecek her türlü sorunu çözebiliyor olmalısınız.

Not: Amazon artık satıcı mesajlaşma sistemi aracılığıyla olumsuz bir inceleme bırakan bir müşteriye doğrudan ulaşmanıza izin vermiyor.

Promosyon Pazarlarında Ürün Lansmanı

Satıcıların büyük çoğunluğu yeni ürünlerini Jump Send gibi tanıtıcı marketlerde sunarlar. Bu tür sitelerin bütçe dostu olması sebebiyle de, müşterilerin büyük kısmı ürün satın aldıkları Amazon satıcısına iyi yorum bırakma gayreti gösterir.

Ancak şunu unutmamak gerekir ki; tanıtıcı nitelikli Amazon ürün pazarında alıcıdan bedava ürün karşılığında iyi yorum yazması istenemez. Bu nedenle yüksek seviyede indirime girmiş veya bedavaya verilmiş ürünle onaylı yorum alamazsınız.

Kurallara Uymayı Unutmayın

2016 senesinde ürünlerinizi alıcılara yorum karşılığında bedavaya veya çok düşük fiyata verebiliyordunuz. Bu yöntem çok sayıda satıcının yorum ve popülarite kazanmasını sağlamıştır.

Fakat Amazon sonrasında bunun fazla şişirilmiş ürün yorumlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verdiğini görerek 2016 senesinde bu yöntemin uygulanmasını engellemiştir.

Ama bazı satıcılar hala alıcılara olumlu ürün yorumu karşılığında indirim ve ödül teklif edebilmektedir. Yine de hatırlatalım ki bu durum yasaklanmıştır ve fark edilirseniz Amazon tarafından hesabınız askıya alınabilir.

Amazon'un son birkaç sene içerisinde engellediği başka bir durum ise, satıcıların olumlu deneyim yaşadıklarını bildikleri müşterilerden yorum isteyip olumsuz deneyim yaşayan müşterileri göz ardı etmesidir.

Amazon, bunlarla beraber müşterilerden yorum isterken alıcıyı yönlendiren manipülatif dil kullanımını da yasaklamıştır, fakat bu satıcıların aklını karıştırmaktadır. Bu manipülatif dile örnek olarak, 'Biz ufak, aile içi ürün üreten bir işletmeyiz.' ve 'bu ürünün beş yıldız hak ettiğini düşünüyorsanız lütfen yorum bırakın, aksini düşünüyorsanız bizimle iletişime geçin.' cümlelerini verebiliriz.


Popüler Yazılar