eBay Depolama ve Sevkiyat Programını Başlatıyor

eBay Depolama ve Sevkiyat Programını Başlatıyor


Fulfillment for eBay

eBay geçen hafta itibariyle belli başlı satıcılarını “Fulfillment for eBay” ismini verdikleri pilot programlarına davet etti. eBay’in en büyük rakibi olan Amazon’un en önemli rekabet avantajlarından biri olan “Fulfillment by Amazon - FBA”, Amazon’un 3. şahıs satıcıların ürünlerini depoladığı, müşteri siparişlerinin sevkiyatını gerçekleştirdiği ve iade süreçlerini yönettiği bir program. eBay bu iş modelini temel almakla birlikte Amazon’dan farklı olarak kendi depolarından değil lojistik hizmeti sağlayan diğer firmaların depolarından yararlanacak.

Amazon FBA'e Rakip Olacak

Amazon’un FBA sisteminin en önemli artılarından birinin Amazon depolarında yer alan 3. şahıs firmalara ait ürünlerin Amazon Prime adı verilen müşteri sadakat programı kapsamında müşterilere bedelsiz olarak kargolanması olduğunu ve sistemden yararlanan firmaların ürünlerinin müşteriler gözünde daha çekici olduğunu hatırlatalım.

eBay’in bu tip bir premium üyelik programını başlatıp başlatmayacağı henüz belli değil. Geçtiğimiz yaz Avustralya’da eBay Plus isimli müşteri programınının lansmanını yapan eBay, yıllık 49 dolar bedelle müşterilere ücretsiz kargolama seçeneğini sunmuştu. Firma, burada da kendi altyapısını inşa etmek yerine lojistik firmalarından yararlanmayı tercih etmişti.

eBay geçtiğimiz hafta yayınladığı duyuru ile programa katılan satıcıların ürün listelerinin Garantili Kargolama’ya hak kazanacağını ve kıta ABD’sinde yer alan müşterilerin %90’ına 3 gün içinde kargolama seçeneğiyle sunulacağını belirtti. eBay programa katılıma ilişkin diğer avantajları ise şöyle duyurdu:

- eBay tarafından yapılan anlaşmalı kargoların düşük bedellerinden yararlanın

- Satışlarınızdaki ivmelenmeyi görün

- eBay ve çözüm ortakları siparişlerinizle ilgilenirken siz satış yapmakla ilgilenin.

Programa Kayıt Olmak İçin Şartlar Nedir?

Pilot programa katılmak isteyen satıcılar eBay’in ya da ChannelAdvisor, Shopify, Zentail, SellerActive, GeekSeller, InkFrog veya WooCommerce’nin listeleme araçlarından yararlanmak durumundalar. Envanterini 3 ay içerisinde teslim edebilecek satıcılar arayan eBay aynı zamanda envanterini en az iki lokasyona dağıtabilme şartı arıyor.

Programı kısıtlı bir süre için deneyecek olan eBay, kaydedeceği performansa göre programın geleceğine karar verecek. Kendi depolama ve sevkiyat programını önerip önermeme konusunda son 10 yıldır gidip gelen eBay şu an için Almanya ve Avustralya’da bu tip programlara sahip. eBay Almanya’nın 2017 yılında Amazon Avrupa’nın eski direktörü Michael Pasch’ı işe almış olduğunu hatırlatalım.


Popüler Yazılar