Niş Pazar Ürünleri Bulmak

Niş Pazar Ürünleri Bulmak


Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının, fiziki mağazadan online pazar yerlerine kaymasıyla ülkemizde de e-ticaret oldukça hızlı bir ivmeyle büyümeye başladı.

Eğer siz de e-ticarete atılmak isteyenlerdenseniz yapmanız gereken ilk şey satmak için herkesin bildiği popüler ürünler değil de niş ürünler bulmak.

Pazar araştırmanızı yaparken henüz keşfedilmemiş ya da fazla yatırım yapılmamış ürün gruplarını bulabilirsiniz.

Niş pazar ürünleri ile daha az kitleye ulaşsanız da, talep gören ürünlere yönelerek doğru pazarlama stratejileriyle pazarın büyük kısmına hitap edebilirsiniz.

Doğru ürün kategorilerini ve pazarlarını bulmak, gelecekte de büyüme potansiyeli olan sektörlere yönelmek, niş sayılabilecek ürün gruplarını aramayı önemli hale getiriyor.

E-ticaret ile ilgili adım atmadan önce ürün kategorilerini detaylıca araştırıp, piyasa grafiklerine göre hareket etmek ileride yaşanılabilecek riskleri minimize ederek zarar etmenizi önler.

                Niş Ürün Bulmak Neden Önemli?

Az rekabet

Niş ürünler satmak, online pazar yerlerinde sizi diğer satıcılardan farklı kılacaktır ve niş ürünlerin  pazarları yaygın ürünlere göre daha küçüktür dolayısıyla da bu ürünlerin rekabeti diğer ürünlere göre oldukça düşüktür.

Tabii ki bu rekabet durumu sektörden sektöre göre değişiklik gösterse de, hacim yaratabilecek ancak henüz bir rekabeti oluşmamış sektörlere yönelmek rekabeti düşük bir ortamda iş anlamında kendinize rahat kalibiliyet alanı yaratmanıza yardımcı olur.

Düşük maliyet

Niş ürünler olması ve sitede satılacak ürün sayısının kısıtlı olması sebebiyle daha düşük maliyetlerle çalışabilirsiniz.

Depo maliyetlerini ve ürün stok maliyetlerini düşüreceğiniz için, işletmenizi finanse etmeniz daha kolay olacaktır.

Google Seo ve Arama Motoru Optimizasyonu

Niş pazar ürünlerinin satışını yaparken SEO çalışmalarını başarılı bir şekilde yürütebilirseniz Google’da görünür olmanız kolay olacaktır.

Özellike rekabetin az olduğu sektörlerde, Google arama sorgularında üst sıralarda ürününüzün çıkması organik olarak da sitenize trafik çekerek satışlarınıza doğrudan etki edecektir.


   Niş pazar ürünlerinin araştırırken nelere dikkat etmelisiniz?


Niş pazar ürün araştırmaları yaparken üzerinde durmanız gereken noktaları sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle ürün ve pazar analizi yapmalısınız. Ürün araştırma süreci uzun sürebilir lakin bu süreçte önemli olan tüketicilerin sorunlarını keşfetmek ve onların bu sorunlarını çözebilecek ürün alternatifleri üretmek.

 

Bu sorunları çözmenin yanı sıra tüketicilerin bu tür bir ürüne ödeyecekleri parayı ve bu üründen ne beklediklerini de pazar araştırmanıza dahil etmelisiniz.

 

Sonrasında Seo Analizi yapmanız oldukça önemli. Niş pazar ürünleri araştırırken, arama motorlarında bulduğunuz  ürünlerle ilgili yapılan aramaları ve ürününüzle ilgili kelimelerin aylık aranma hacimlerini de araştırmalısınız.


Aranma hacmi yüksek ancak henüz rekabeti oluşmamış ürünleri bulabilirseniz işiniz lansman aşamasında kolaylaşacaktır.

 

Bunun aksine arama hacmi düşük olan ürün kategorilerinde, bu ürünleri satacak bir pazar oluşturmanız oldukça zor olacağı için yatırımlarınız boşa gidebilir.

 

Ürününüz için anahtar kelimelerinizi belirleyerek, sonrasında bu kelime gruplarıyla ilgili diğer anahtar kelime gruplarını da araştırarak, pazarınızı ne kadar geliştirebileceğinizi ve potansiyel olarak bu pazarın büyüme değerlerini de incelemelisiniz.

 

Pazarın hacmini incelerken rakiplerinizin satışlarını, arama hacimlerini ve görünür olduğu arama terimlerini de incelemeyi unutmayın.

 

İncelemelerinizden sonra ürünü satmaya karar verdiğiniz noktada  ürünlerinizi analiz etmeniz gerekiyor. SEO ve pazar rekabeti düşük olan ürünlerinizi bulduktan sonra, tüketicilerin bu ürünlere nasıl bakacağını ve talep edilir bir ürün olup olmadığını araştırmanız oldukça önemli.

 

Bununla beraber ürünün stok ve kargo maliyetlerini hesaplayarak, bu ürünlerin satışının size maliyetlerinin nasıl olacağını hesaplamalısınız.

 

Bu maliyetlerin ürünlerinizin fiyatlarını doğrudan etkileyeceği için, maliyet hesaplarınızı oldukça detaylı yapmanız gerekir.

 

Ürün fiyatlandırmalarında tüketicilerin beklentilerinin karşılanması önemlidir. Fiyatın çok yüksek olması tüketiciyi itebilir veyahut fiyatın çok düşük olması kar marjınızı öldürerek kabiliyet alanınızı kısıtlar. Bu sebeple de fiyatlandırmalarınız da bu konuda önemli bir konudur.

 


Popüler Yazılar