E-Ticaret için Google Trends Önemli mi?

E-Ticaret için Google Trends Önemli mi?


Google Trends, e-ticaret firmalarının pazarlama, reklam ve SEO çalışmaları için kullanabilecekleri önemli bir veri kaynağı..

Trend olan konuları belirlemek, konumlara göre kullanıcıların hangi konulara ve ürünleri tercih ettiğini görmek, farklı anahtar kelimelerin aranma hacimlerini incelemek ve sezonsal olarak bu anahtar kelimelerin aranma hacimlerinin değişimlerini incilemek, e-ticaret şirketleri için pazarlama alanında oldukça önemli.

Günümüzde bir markanın, ürünün ve hizmetin pazarlanması; geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama olmak üzere iki ana kola ayrılmıştır.

Geleneksel pazarlama kullanıcıların dijital ortamda yoğunlaşmasıyla git gide etkinliğini kaybetmektedir.Dijital pazarın büyümesiyle geleneksel pazarlama verimliliğini yitirmiştir.

Geleneksel pazarlamanın verimini kaybetmeye başlaması ile birlikte artık markaların dijital pazarda ürünleri için hedef kitlesine ulaşabilmesi ve rekabet edebilmesi için güçlü kampanyalara ve sosyal ağa sahip olmaları zorunlu hale gelmiştir.

Girişimcilerin, ürün ya da hizmetlerini geniş kitlelere tanıtabilmek ve girişimlerini büyütebilmek için dijital pazarlama ve reklam alanını yakından takip etmesi gerekmektedir.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Google Trends sayfasına girin. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra anahtar kelime araması yapabileceğiniz bir panelle karşılaşacaksınız.

Bu panel üzerinde ürününüzle ilişkili olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimeyi girin. Örneğin bebek mağazanız varsa ‘’bebek kıyafeti’’ araması yapabilirsiniz.

 Bu kelimeyi girdikten sonra, bu kelimenin aranma hacmine ve sezonsal aranma sıklığına göre bir grafikle karşılaşacaksınız.

Grafiğin altında da şehirlere göre aranma hacmine dair bazı veriler göreceksiniz.

 İlk görselde yer alan, kırmızı kutu içerisindeki butona basarak, grafikte verileri bir Excel dosyası olarak da indirebilir ve kendi raporlarınızı tutabilirsiniz.

 Bu indirme butonu, diğer modüller üzerinde de bulunmakta ve bu modüllerdeki bilgileri de indirmek için bu butonu kullanabilirsiniz.

Search Term (Anahtar Kelime) araştırması yapmak

Google Trends üzerinde birden fazla anahtar kelimeyi kıyaslayabilirsiniz. Bu kıyaslamalar ile benzer ya da farklı ürünlerin aranma hacimleri ve dönemsel aranma sıklıklarını da görebilirsiniz.

Google Trends üzerinde yer alan rakamlar, kelimelerin aranma hacmini değil, aranma eğilimini simgelemek için yazılmaktadır. Bu sebeple de bu araçta yer alan rakamları aranma hacimleri olarak değil veri analizi yapmayı sağlayan grafik gibi değerlendirmemelisiniz.

Niş ürünleri bulmanıza yardımcı olur

Özellike e-ticarete girmek isteyen girişimciler, yeni niş ürünleri araştırmak için bu aracı kullanabilirler.

Niş ürünler satmak, online pazar yerlerinde sizi diğer satıcılardan farklı kılacaktır ve niş ürünlerin  pazarları yaygın ürünlere göre daha küçüktür dolayısıyla da bu ürünlerin rekabeti diğer ürünlere göre oldukça düşüktür.

Tabii ki bu rekabet durumu sektörden sektöre göre değişiklik gösterse de, hacim yaratabilecek ancak henüz bir rekabeti oluşmamış sektörlere yönelmek rekabeti düşük bir ortamda iş anlamında kendinize rahat kabiliyet alanı oluşturmanıza yardımcı olur.

Sezonluk aranma eğilimlerini görebilirsiniz

Eğer dönemsel bir ürün satıyorsanız ya da özel bir güne, sezona ait ürün araştırması yapıyorsanız Google Trends size yardımcı olabilir.

Araştırdığınız ürünlerin popüler olduğu dönemler için kampanya ve fırsatlar hazırlayarak, kullanıcıların taleplerine yanıt verecek pazarlama çalışmaları ile geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sezonluk trendleri görerek, sadece bu dönemlerde satışa sunabileceğiniz, hızlı tüketim ürünlerine de yönelebilirsiniz.

Özellikle yalnızca yaz sezonunda satılacak ürün grupları için araştırma yaparken detaylı analiz yapmanız ürünlerinizin elinizde kalmaması için ön koşuldur.

 Google Seo ve Adwords kullanırken işinizi kolaylaştırır

Niş pazar ürünlerinin satışını yaparken SEO çalışmalarını başarılı bir şekilde yürütebilirseniz Google’da görünür olmanız kolay olacaktır.

Özellike rekabetin az olduğu sektörlerde, Google arama sorgularında üst sıralarda ürününüzün çıkması organik olarak da sitenize trafik çekerek satışlarınıza doğrudan etki edecektir.


Popüler Yazılar