E-Ticaret Girişimcisi Elena Saris

E-Ticaret Girişimcisi Elena Saris


Girişimcilerin sordukları en sık sorulan sorulardan biri “Ne yapıyorsunuz?” “Ben bir Amazon satıcısıyım” derdim herkese. Gündelik görevler dışında işim büyüdükçe  bir arkadaşımla birlikte Amazon satıcılarını Çin’in Yiwu kentine götürmeye başladım.

Amazon satıcılarına kendilerine nasıl ürün tedarik edebileceklerini öğretmeye başladık ve kendi tedarik birimimizle çalışabilmeleri için Asya'da ‘’Source In Asia’’adlı bir şirket kurduk.


Bu soruyu artık şu şekilde cevaplamaya başladım: “Amazon'dan satış yapıyorum ve diğer satıcıları Amazon'a satış yapmalarına yardımcı olmak için Çin'e götürüyorum.


2017 yılının Nisan ayında, Amazon satıcısı olmayan fakat Shopify’da satış yapan bir girişimci Çin gezimize katıldı.


İlk yılında % 30-35 kar marjıyla online olarak 8 milyon dolardan fazla gelir elde ettiğini bize anlattı. O geziden eve döndüğümde, Shopify hakkında elimden geleni öğreneceğime ve yaz sonuna kadar kendi mağazamı kuracağıma yemin ettim.

Amazon'dan uzaklaşmıyordum ama rekabetin daha da şiddetlendiğini ve blackhat taktikleri ile Çinli satıcılarının listelerine saldıranların daha da kötüleştiğini gördüm. Amazonla birlikte başka platformlarda da satış yapmam gerektiğine karar vermiş oldum.’’

Platform Çeşitlendirmesinin Mütevazi Başlangıçları

2017 yılının Temmuz ayında ürkek bir başlangıç ​​yaptım ama top ekim ayının başında ciddi bir şekilde yuvarlanmaya başladı. İlk çeyrekte, büyük ölçüde bir ürünle 750 bin dolardan fazla para kazandım. Marjlar% 35'e yaklaşıyordu. 
 

Günün sonunda, bir Shopify mağazası açmak işletmeme “açılış sayfaları” ekledi ve sattığım online ürünleri satın almak için daha fazla müşteri bulabileceğim yeni trafik kaynakları açtı.

Facebook, Google, Instagram, Pinterest vb. aslında yeni işletmeler değil, yeni trafik kaynaklarıdır. İşim genişledi, fakat özünde değişmedi, hala ürünlerimi online olarak satıyorum.

Ufkum genişledi ve attığım hamle sayesinde sadece Amazon Usa platformunda değil birçok pazar yerinde satış yapıyorum.


Elena Saris Kimdir?

Eski bir ceza avukatı olan Elena Saris, 2013 yılında TeeSpring isimli platformda online satış yolculuğuna başladı.

Facebook'ta hiç bulunmamıştı ve Facebook’un reklam platformu olduğundan bile haberi yoktu lakin satışa sunduğu gömleklerinden biri 10 bin doların üzerinde gelir elde ettiğinde, online ticaretin aslında önü açık bir iş modeli olabileceğini anladı. 
 

2014 yılında da Amazon’da mağaza açarak satıcı olmayı başardı. Bu platformda 3 adet private label ürünle kendi markasını yarattı.Aynı zamanda yüksek cirolu satıcılarla stratejik ortaklıklar gerçekleştirerek Amazon satıcılarını Çin'in Yiwu kentine götürüp,  Çin'den nasıl ürün tedarik etmeleri gerektiğini ve kendi tedarik birimi ile satıcılara hizmet sağlamak için ‘’Source In Asia’’ şirketini kurdu.


Bu yolculuklardan birinde, Facebook reklamlarını kullanarak Shopify platformunda satış yapan bir e-ticaret satıcısıyla tanıştı ve 2018 Temmuz'unda Çin'den döndüğünde hemen bir Shopify mağazası açtı. Shopify'daki ilk yılında 8 milyon dolar kazandı.

 2018'in 4. çeyreğinde ise 750 bin dolardan fazla para kazandı ve 2019'un sonunda 2.5 milyon dolarlık bir ciro elde eden Saris, yakın zamanda e-ticaret girişimcilerine Facebook Ads kullanarak Shopify'da satış yapmayı öğreten Ecom Roadmap’i kurdu.


Popüler Yazılar