E-Ticaret İçin 5 Neden

E-Ticaret İçin 5 Neden


Çevrimiçi bir satış işine başlamamın başlıca faydalarından biri, tam zamanlı işim olan muhasebeciliği bırakmamı sağlayarak kendime ait zamanım üzerinde çok daha fazla kontrol sahibi olmamı sağlamasıydı.

Muhasebecilik pek çok insan tarafından “iyi” bir iş olarak düşünülmesine rağmen, dayanamayacağım birçok yön vardı. İşimi yapabilmek için haftada en az 40 saatimi harcamak zorunda kaldım ve bu saatlerin hangi zaman diliminde harcanacağına dair çok az kontrol veya esnekliğim vardı. Sınırlı tatil günleri de sinir bozucu ayrı bir konuydu.

Önceki işimden biraz daha az para kazanacak olsam bile, elektronik ticaretin bana sağlayacağı zamanı kullanma özgürlüğü buna değecekti. Neyse ki, tahmin ettiğimden de daha fazla gelir sağladım.

Gelelim kendi deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım neden çevrimiçi ticaret yapılması gerektiği konusunda 5 önemli noktaya.

1. Kazanç potansiyeli daha yüksektir.

Çevrimiçi bir işletme ile kazanabileceğiniz para miktarı neredeyse sınırsızdır. Bugün çevrimiçi ticaret ile 7 rakamlı (veya daha fazla) paralar kazanan insanlar var. Hatta 6 rakamlıların da sayısı bir hayli fazla.

Bugün Amerika’da çoğu insanın işlerinden kazandığı yıllık kazancın ortalama 50.000 ABD Doları olduğunu düşündüğünüzde, daha fazla kazanma potansiyelinizin bir çevrimiçi satış işinde çoğu geleneksel işte olduğundan daha yüksek olduğunu görmek zor değildir.

Elbette bu daha fazla kazanacağınız anlamına gelmez, sadece “yapabileceğiniz” anlamına gelir.

Deneyimlerime göre, tam zamanlı çevrimiçi satış yapmaya başlayan pek çok kişi aile/arkadaşlarıyla geçirecekleri zamandan daha fazla çalmamak adına, düşündükleri hedefe ulaştıklarında daha fazla çalışmak istemiyorlar.

Son birkaç yıl içinde çevrimiçi işime gerçekten çok zaman ayırdım ve şimdi her yıl birkaç milyon dolarlık satış yapıyoruz. Üstelik 8'den fazla kişiden oluşan bir ekip ile çalıştığımı unutmayın, bu yüzden elde ettiğim tüm karı kendime saklamıyor, onlarla paylaşıyorum.

Yine de benim muhasebe işimden daha fazlasını yaptığımı söylemeliyim ve çalışanlara sahip olmak çok daha fazla boş zamanım olduğu anlamına geliyor. 

2. Çalıştığınız zamanı kontrol edebilirsiniz.

Tam zamanlı çevrimiçi bir işiniz olduğunda, istediğiniz zaman dilimini işinize ayırabilirsiniz ve çalışmadığınız zamanlarda çalışmazsınız.

Düzenli bir işte çalıştığınız zaman ise çok az seçenekle baş başa kalırsınız. Ya pazartesiden cumaya 9-5 gibi belirli bir takvimle çalışıyorsunuzdur ya da daha da kötüsü, yöneticiniz programınızı her 1-2 haftada bir farklı vardiyalara ayarlıyordur.

Çevrimiçi bir satış işine sahip olduğunuzda, çalıştığınız zaman üzerindeki tüm kontrol size olur. 

Eğer bir pazartesi havanda değilsen, o sabah çalışmak zorunda değilsin. Sabah erken kalkmayı seven bir insan değilseniz, dilerseniz tüm gün uyuyun. Çocuğunuzun her çarşamba 3'te beyzbol oyunları varsa, orada olabilirsiniz. 

Diğer taraftan bu tam kontrol durumu iki ucu keskin bir kılıçtır. Kendi programınızı sağlıklı bir şekilde belirleyemezseniz, zaman planına sadık kalma konusunda dikkatli değilseniz, bu yeterince çalışmamanıza ve başarısız olmanıza neden olabilir.

3. Daha fazla tatil yapabilirsiniz.

Daha fazla zaman ve paranız olduğunda, daha egzotik yerlere seyahat edebilirsiniz.

Aslında bu durum geldiğiniz nokta ile ilgilidir. Ne zaman ve nasıl çalışmanız gerektiğini size söyleyen birisi olmadığından, daha fazla tatil yapmakta tamamen özgürsünüz.

Çoğu insan her yıl senelik izinlerinden, hasta olmaları ya da aileleriyle bir şeyler yapmak için kullandıkları günler dışında geriye kalan 1 hafta süresince tatile çıkarlar. Sadece bir haftanız olduğunda, yeni yerler keşif etmekten ziyade daha önce gittiğiniz tatil yerlerine odaklanma olasılığınız daha yüksektir. 

Siz de tatil için her yıl aynı noktaya gidiyorsanız, muhtemelen ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Elbette bu durumda yanlış bir şey yok ama her yıl tatilinize birkaç hafta eklenmek ve yeni bir yerlere gitmek güzel olmaz mıydı?

Çevrimiçi satış yapmanın diğer güzel bir avantajı da stok/envanter yenileme sırasında ödeme için kullandığınız kredi kartınızdan kazandığınız puanlardır. İşiniz büyüdükçe, tatile çıkmanızı sağlayan daha fazla ödül puanı kazanacak ve tatil için cebinizden çok az para harcayacaksınız.

4. Size ne yapacağınızı söyleyen bir patronunuz olmaz.

Mesela “Çünkü ben böyle olmasını istiyorum” cümlesini asla duymayacaksın.

Benim için her zaman, çevremde ne yapmam gerektiğini söylen birisinin varlığı sinir bozucu olmuştur. Öte yandan, aynı zamanda da moral bozucudur çünkü bu durum size sürekli karar verme konusunda güvenilir olmadığınızı hatırlatır.

Kendi işinizi kurmak ve online satış yapmak, sorumluluk ve büyük kararlar almanızı gerektirir. Samimiyetle söylemeliyim ki, eğer alışkın değilsen ilk zamanlarda gerçekten fazla bunaltıcı olabilir.

5. Sürekli meydan okuyacaksınız.

İnsanların yaptıkları işlerle ilgili en büyük şikayetlerden biri, onların zorlayıcı olmadıkları ve işin sık tekrarlı, tekdüze olmaları nedeniyle sıkılmış olmalarıdır.

Kendi işini yapmaya başladığında asla böyle bir sorunun olmayacak. 1. günden itibaren sürekli olarak zorlanacak ve hedefinize doğru çizeceğiniz rota ile ilgili yeni kararlar vermek zorunda kalacaksınız. Tüm bunlar için çok fazla zaman harcamanız gerekecek ve bu süreçte de çok tecrübeye sahip olacaksınız.

Karşıma çıkan zorlukları aşmak için yeni yolar bulmaya çalışmam, bu amaç uğruna çabalıyor olmam açıkçası benim için işleri daha da eğlenceli ve ilginç hale getiriyor.

Çevrimiçi Satış Neden Daha İyi?

Zaten yukarıda paylaştığım beş neden, işten ayrılmamın en büyük faydası olarak hissettiğim şeyler oldu. 

Bugüne kadar çevrimiçi satışa başlayan arkadaşlarımın mevcut işlerinden neden ayrılmak istedikleri ile ilgili duyduğum en yaygın nedenler şunlar oldu:

 • Yoğun çalışma saatleri ile uğraşmak zorunda değiller.
 • Artık sinir bozan patron ve çalışma arkadaşları yok.
 • Şirketlerinin kültürünü beğenmediler.
 • Aileleriyle çok daha fazla zaman geçirirler.
 • Yanlış kariyer nedeni ile kendilerini tuzağa düşmüş hissettiler.
 • Patronları veya yöneticileri tarafından takdir edilmediklerini hissettiler
 • Sevemedikleri bir işi yapmak zorunda değiller

İşinizden Neden Ayrılmamalısınız?

İşinizden ayrılmanın mantıklı olabileceği sadece üç durum vardır ve bunlardan birinde değilseniz kesinlikle işinizden çıkmamalısınız. Bu durumlar:

 • Zaten çevrimiçi satış yapıyorsunuz ve yeterince para kazanıyorsunuz.
 • Çevrimiçi satış yapıyorsunuz ve mevcut satışlarınız ile birikimleriniz sayesinde 6-12 aydan fazla para kazanmadan yapabilirsiniz.
 • Henüz bir işiniz yok, ancak 6-12 + aylara dayanacak kadar paranız var ve nispeten yüksek bir risk toleransına sahipsiniz.

Bu durumlardan birinde olsanız ve çıkmak istiyorsanız bile, biraz daha uzun bir süre mevcut işinize devam etmek isteyebilirsiniz. İşinizden ayrılmaya karar vermeden önce gözden geçirmeniz gereken birçok önemli faktör var.

İşinizden ayrılmadan önce kendinize sormak isteyeceğiniz dört soru:

 1. İhtiyacınız olursa, benzer bir işi tekrar bulabilir misiniz?
 2. Hiç para kazanmazsanız, gelecek yıl içinde elinizdeki tüm birikiminiz tükenir mi?
 3. Eşiniz ve bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınız veya insanlar var mı?
 4. İşletmeniz ve özellikle de envantere yatırım yapmak için yeterli sermayeniz var mı?

Eğer bir aileniz ve sorumluluklarınız varsa, başlamaya karar vermek yerel bir restoranda çalışan kolej çocuğuna kıyasla çok daha zor ve ciddi bir iş olacaktır.

İşlerinden ayrılmaları konusunda bana sorularla gelen çoğu insan, hazır olup olmadıkları konusunda henüz emin değiller. Ve onlara genellikle tavsiyem, “işinizi bırakılma zamanının geldiğinden emin değilseniz, bırakmamanız gerekir” şeklinde oluyor. Sonuçta bu kararı tek başınıza siz vereceksiniz.

Bu karar, başkalarının sizin adınıza alabileceği bir karar değildir, ancak kararınızı arkadaşlarınızla ve ailenizle (aslında sizi tanıyanlarla) konuşarak olgunlaştırabilirsiniz. Çok erken bir maceraya başlamak istemezsiniz, ancak risk altındaysanız çok fazla beklemediğinizden emin olmalısınız.

Durun! 

Ayrıca, çevrimiçi satış yapmaya başlamak için işinizden ayrılmak zorunda da değilsiniz…

Henüz işinizden ayrılmamanınız için en büyük neden, mevcut işinizi sürdürürken çevrimiçi satış yapmaya ve para kazanmaya başlayabilme imkanına sahip olmanızdır. Şu anda sahip olduğunuz işi sürdürürken, boş zamanlarınızda dolar kazanmaya veya çevrimiçi satış konusunda tecrübe kazanmaya başlayabilirsiniz.


Popüler Yazılar