E-İHRACAT NEDİR?

E-İHRACAT NEDİR?


Türkiye’de e-ticaret her geçen gün gelişiyor ve hızlı bir ivmeyle büyüyor. Ancak Türkiye’nin hızlı değişen gündeminin ticaretin her alanına yansıdığı gibi e-ticarete de yansıması, girişimcilerin aklına “e-ihracat yapılabilir mi? nasıl yapılır?” sorularını getiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Hepsiburada.com, 17 binin üzerindeki iş ortağını yurtdışı pazarlarına açan “Kolay İhracat” modelini hayata geçirdi.

Model kapsamında dünyanın her neresinde olursa olsun tüm müşteriler, Hepsiburada’nın global web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden istedikleri her ürüne ulaşarak bulundukları ülkeden kolayca sipariş verebiliyor. Uygulama ilk etapta İngilizce ve Arapça dillerinde müşterilerin kullanımına sunuldu.

Ortadoğu ülkelerinde yaşayan müşteriler ülkelerin yerel para birimi ve ödeme sistemleri; diğer ülkelerde yaşayan müşteriler ise Euro ve Dolar para biriminde ödeme yapabiliyor.

Hepsiburada’nın başlattığı bu girişim sayesinde, potansiyel 1 milyar müşterinin olduğu öncelikli ülkeler (Rusya ve Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa) başta olmak üzere kendi ana dilleri, yerel olarak kullandıkları para birimleri ve kendi ödeme sistemlerini kullanarak Hepsiburada’dan alışveriş yapabilecek.

Girişimci açısından da uluslararası alanda faaliyet gösteren ve büyük satış hacimlerine sahip marketplace(pazarlara) dahil olmak daha karlı olduğu için e-ticaret girişimcileride  Hepsiburada’nın gerçekleştirdiği atılımdan sonra e-ihracata yönelmeye başladı.

Sadece yerel pazarda değil global anlamda da büyük müşteri kitlesine sahip küresel pazaryerleri, dünyanın her yerine kolaylıkla ulaşabilmeye ve global alanda satış yapmaya olanak veriyor.

Eğer siz de e-ihracat yapmak niyetindeyseniz ister bu global pazar yerlerinden ister kendi e-ticaret web sitenizden yapın önemli detaylara her zaman dikkat etmeniz gerekiyor.

Farklı ülkelerin pazarlarını, müşteri satın alım alışkanlıklarını ve popüler olan ürünleri takip etmeli, lojistik stratejilerinizle ilgili hayal kırıklığına uğramamak için önünüze çıkabilecek her türlü engeli önceden öğrenmeli ve adımlarınızı bu engellere göre geliştirmelisiniz

E-İhracat ile Nasıl Satış Yaparız?

Yurt dışındaki bireysel müşterilere de ulaşabilme ve satış yapabilme imkanı sağlayan e-ihracat, bu özelliğiyle klasik ihracattan ayrılıyor.

Şirketten şirkete değil şirketten bireysel müşteriye satış yapabilmek, işinizi uluslararası alanda da kolaylıkla tanıtabilmenizi sağlıyor. Yani bu birçok marketplace(pazar yeri) sayesinde e-ihracat, neredeyse sınırları ortadan kaldırıyor.

Hepsiburada, Gittigidiyor gibi pazar yerleri, Türkiye’de e-ticaret girişimcilerine avantajlar sunarak yerel pazarda satışların gerçekleştirilebildiği platformlar olarak ticari alanda yer alıyor.

Ancak son yıllarda e-ihracatın önemli ölçüde yükselmesi, bu platformlar içerisinde farklı ülkelere de satış yapabilmeyi de mümkün kılıyor.

Hepsiburada Global ve Gittigidiyor Global ile e ticaret girişimcilerinin ürünlerini yalnızca Türkiye pazar yerleriyle sınırlandırmayıp global alanda da satış yapmaları oldukça mümkün.

Türkiye’de e-ihracat yaygınlaştıkça bu girişimlerin daha da gelişeceği ve satış yapılan ülke ve pazar yerlerinin artacağı konuşuluyor.

Amazon, Etsy gibi global pazar yerlerinde ve bunlar dışında hedeflediğiniz ülkenin yerel pazar yerlerinde de bireysel olarak mağaza açarak satış yapabilirsiniz.

Örneğin; e-ihracat yapmak istediğiniz bölgeyi Ortadoğu olarak seçerseniz Souq ile yerel anlamda e-ticaret yapmanız mümkün.

Küresel ve farklı bölgelerin yerel pazar yerlerine mağaza açmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli konu da pazar yerlerinin talepleri ve satış dinamikleri oluyor.

Bu alanda işinize ve hedeflediğiniz pazara göre detaylı araştırma ve analiz yapmanız hata payını minimize etmek açısından oldukça önemli.

Küresel  pazar yerleri dışında kendi e-ticaret web siteniz üzerinden farklı ülkelerdeki tüketicilere satış yapmak isterseniz de satış yapacağınız ülkelerin ödeme sistemlerini web sitenize entegre etmeniz gerekiyor.

Avrupa’da Türkiye’den farklı olarak kart ile ödeme yerine Paypal gibi e-ödeme yöntemleri daha çok tercih ediliyor.

Satış yapmayı hedeflediğiniz pazarın e-ticaret dinamikleri, size nasıl ve hangi kitleye satış yapacağınız konusunda ipuçları sunuyor.

 

E-İhracat Yaparken Nelere Dikkat Edilmeliyiz?

E-ihracat çok geniş bir havuz ve bu havuzun dinamikleri, yerel anlamda yapılan e-ticaretten oldukça farklı işliyor.

Örneğin; Türkiye’de biraz araştırma yaptığınızda e-ticaret platformlarında öncelikle dikkat edilmesi gereken konunun mağaza gönderim süresi olduğuyla karşılaşırsınız . Bu durum, global alanda satış yaparken de oldukça önemli.

Lojistik masraflarınızı ve ülkelere göre değişen teknik lojistik kurallarını, hedeflediğiniz pazara göre detaylı bir şekilde öğrenmeniz ve değişiklikleri yanından takip etmeniz gerekiyor.

Satacağınız ürünlere ve satış yapacağınız ülkelere göre ürün gönderim süreçleri ve masrafları farklılık gösteriyor.

E-ihracatta başarılı olmak için en avantajlı yolu bulurken yapacağınız detaylı hesaplamalar size yol gösteriyor olacak.

Bunun yanı sıra bazı global pazar yerlerinin “fulfillment” denilen servisleri bulunuyor. Bu servis sayesinde oldukça az tutarlarla ürünlerinizi, satış yaptığınız ülkede stoklayabilir ve kargoyla bireysel olarak uğraşmadan ‘fulfillment’ hizmetinden yararlanarak kolayca gönderim yapabilirsiniz.

 

Bunun dışında kendi web sitenizden e-ihracat yapıyorsanız göndereceğiniz ülkeye tek tek kargo göndermenin kargo maliyeti, hedeflediğiniz ülkenin gümrük muafiyet sınırı gibi detayları titizlikle hesaplayarak tüm masrafları göz önünde bulundurmalısınız.

E-ihracat yapmak istiyorsanız pazarlama ve reklam da en çok vakit ve para harcayacağınız nokta olacak.

Türkiye’de e-ticaret girişiminiz için yaptığınız pazarlama girişimleri, hedeflediğiniz ülke için farklılık gösterebilir. Hedeflediğiniz ülkelerin reklam dinamiklerini ve hedef kitlenin alışkanlıklarını iyi öğrenmelisiniz.

Satış yapmayı hedeflediğiniz ülkenin müşteri kitlesini ve satın alım alışkanlıklarını bilmek başarılı- etkili reklam kampanyaları yapmanız için oldukça önemlidir.

Hepsiburada’nın açıklamalarına göre özellikle Türk markalarına oldukça fazla ilgi ve talep oluşmuş durumda, Ülkelere göre çok talep gören ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 Dubai’de en çok Türk kahvesi fincanı seti, çay bardağı seti ve tost makinesi

* Rusya’da oyuncak bebek, kozmetik ürünler ve kadın giyim ürünleri

* Azerbaycan’da çocuk giyim, erkek botu ve kulaklık

* Hollanda’da Türkçe çocuk kitapları, oyuncak ve elektrikli diş fırçası

* Almanya’da işlemeli yatak örtüleri ve nevresim takımları, kırlentler ve süs eşyaları

* Fransa’da Türk kahvesi makinesi, Türk kahvesi ve çocuk giyim ürünleri

* Orta Doğu’da lokum, kadın giyim, spor ayakkabı ve takı

 


Popüler Yazılar