Dur, Acele Etme!

Dur, Acele Etme!


Her şey bir an önce olsun bitsin, seçtiğin ürün Amazon’da satışa başlasın istiyorsun değil mi? Evet, özel etiketleme ile satış yapan Amazon satıcılarının, kurumsal rakiplerine karşı en büyük avantajlarının hızlı aksiyon alabilmeleri elbette ancak, hızlı ama ne kadar hızlı?

Bu yazımızda, ilk etapta hızlı hareket etmememiz gereken 5 önemli noktayı sizlerle paylaşıyoruz.

Ürün Bulmak

Ürün bulmak, doğru ürünü bulduğundan emin olmak, emin olduğun ürünü analiz etmek için acele etmeyin. En nihayetinde tüm başarınız, sizin seçtiğiniz ürüne bağlı olacak.

Ürününüzü bulduğunuza inanıyorsanız, anahtar kelimeleri ve bunların satış hacimlerini, Google trendlerini, en az ilk 3 sayfa rakipleri, pazara son zamanlarda giriş yapanları, dominant satıcıların ne kadar süredir satış yaptıklarını, fiyat politikalarını incelemek için kendinize bir süre verin, fırsat tanıyın.

İyi bir üründe de başarı garanti olmayabilir, ancak kötü üründe başarısızlık garanti!

Ürün Özelliklerini Tespit 

Satacağınız ürüne ait tüm detaylara hakim olmalısınız. Bu hem tedarik etmek hem de satmak için gerekli. Evinize “koltuk” almak istediğinizi ve mobilyacıları sırayla aradığınızı düşünün;

 • Alo, koltuk almak istiyorum kaç para?
  • Nasıl bir koltuk?
 • Koltuk işte, oturmak için…
  • Beyefendi, tekli koltuk mu, üçlü koltuk mu, koltuk takımı mı?
 • Tekli, tekli!
  • Tekli koltuk mu, berjer mi tam olarak istediğiniz?
 • Tekli Berjer kaç para, tekli koltuk kaç para?
  • Berjer zaten tekli olanlara verdiğimiz ad, siz ahşap iskeletli mi, metal iskeletli mi istiyorsunuz? Sünger yoğunluğu ne olmalı? Dikiş iplikleri yerli mi, ithal mi olsun? Fermuarlar 3 kalite, hangisini tercih edersiniz, su geçirmeyenleri de var? Kumaş silinebilir mi olmalı……
 • Hı?

Doğru soruyu sormazsanız, doğru cevabı alamaz, alsanız dahi fiyat veren diğer tedarikçiler ile karşılaştırma yapamaz, kıyaslayamazsınız. Çinli tedarikçilerin bizler için en sık kullandıkları kalıp, “Sizinkiler çok iyi pazarlık yapıyor, ancak ne için pazarlık yaptığını bilmiyor” oluyor. Size bir şey anlatıyor mu?

Tedarikçilerden doğru fiyat teklifi almanızı sağlayacak ürün özelliklerini tespit etmek ve net bir çerçeve çizmek için acele etmeyin!

Tedarikçi Sözleşmesi

Tedarikçinizi buldunuz, artık satın aldığınız ürüne ait tüm detayları listeleyebilirsiniz. Bunlar dışında; logonuzun basım tipi ve ürün üzerindeki boyutu ile yeri, kabul edilebilir hatalı ürün eşiği, denetçi kriterleri, paketleme kriterleri, kargolama tipi, üretim ve teslim tarihleri, cezai müeyyideler, fiyat katosyonları ve daha birçok ayrıntı sizi bekliyor. Başarılı bir satış sürecinin, başarılı bir tedarikten başladığını unutmayın ve sözleşmeyi hazırlarken acele etmeyin!

Kargolama

Daha önceki “Yeni Satıcıların Sık Yaptıkları 10 Hata” isimli makalelerimizde bahsettiğimiz gibi “ticarette satarken değil, alırken kazanılır”. Üründen sonra en önemli gider kalemi olan kargolama maliyetlerinizi mümkün olduğu kadar düşük tutun. 

Uçak ile göndereceğiniz 3 kat pahallı kargo 1 hafta sonra satışa başlamanızı sağlarken, deniz yolu ile bundan 18 gün sonra başlarsınız. Eğer çok özel bir nedeniniz yoksa (özel satış günlerine yetiştirme, stok tükenmesi, rekabet şartları vb.) hele hele ilk kez satacağınız bir ürün ise, 18 gün geç satışa başlamanız size hiçbir dezavantaj yaratmayacağından kargoyu göndermek için acele etmeyin!

Amazon PPC ve Harici Reklam

Artık ilk ürününüz satışa başladı ve bildiğiniz gibi Amazon size 50$’lık PPC kredisi verdi. Şimdi, bir an önce hedeflediğiniz satış oranlarını yakalamak, Amazon müşterisi ile ürününüzü buluşturmak ve satın alınmasını dört gözle bekliyor, bunun için PPC’de hemen bir kampanya oluşturmak istiyorsunuz değil mi?

Durun! Önce hangi kelime ve tiplerde PPC kampanyası başlatacağınızı, boşa para harcamanıza yol açabilecek bu nedenle hariç tutmak isteyeceğiniz negatif kelimeleri, ardından satış fiyatınız üzerinden önce kar oranınızı, bunun vasıtasıyla da kabul edilebilir ACoS ve denge sağlayabileceğiniz Bid oranlarını tespit ederek, mantık ve matematik ile hareket edin.

PPC, doğru kullanıldığında kar, yanlış kullanıldığında tahmin ve tamir edilemeyecek kadar zarar verebilir, bu nedenle kampanya oluşturmak için acele etmeyin!


Popüler Yazılar