Amazon Dropshipping Rehberi

Amazon Dropshipping Rehberi


 

 

 

Önemli Not: AmzCozumleri.com olarak Amazon Dropshipping’in sağlıklı ve sürdürülebilir bir yöntem olduğunu düşünmüyoruz, ancak bilgi paylaşımı açısından dropshipping yöntemi hakkında bilinen bir çok yanlış konunun giderildiği bir rehberi gene de okuyucularımız ile paylaşmak istedik.

 

Okumakta olduğunu Amazon Dropshipping Rehberi’nde, Amazon’da Dropshipping yapmaya nasıl başlanacağını, Dropshipping’in avantajlarını, Amazon Dropshipping başarı stratejilerini ve Dropshipping için yaygın olarak kullanılan yazılımları işleyeceğiz. Dropshipping’e giriş yaptığımız ilk yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

 

Dropshipping Nedir?

Kısaca Dropshipping bir ürünü stoğu tutmayarak ve ürün kargolamasını başka bir satıcıya yaptırarak yapılan satış yöntemidir. Dropshipping’de ürünler üreticiden direkt olarak müşterilere kargolanır, ürünleri aldığınız yerin mutlaka bir üretici olmasına gerek yoktur. Örneğin bir ürünü herhangi bir satıcı kendi internet sitesinde 100 TL’ye satıyorken siz bu ürünü N11’de 150 TL’ye satarak kar edebilir ve sipariş geldiğinde, ürünü kendi sitesinde satan satıcıdan ürünü müşteri gibi alarak, N11’de sizin dükkanınızdan satın alan kişiye ürünü kargolatabilirsiniz. Her ne kadar bu rehberimizde Amazon üzerinde yapılan dropshipping üzerine yoğunlaşıyor olacaksak da çok benzer taktikleri Türkiye’deki platformlar da dahil olmak üzere bir çok farklı platformda uygulayabilirsiniz.

 

Amazon Dropshipping Avantajları

Amazon’da dropshipping yapmak, kendi internet sitenizden dropshipping yapmaya kıyasla oldukça avantajlı fakat ne yaptığınızı iyi bilmesseniz bir o kadar da risklidir. Öncelikle avantajlardan bahsedelim, bu avantajları okumak nasıl bir işe soyunduğunuz hakkında size fikir verecektir.

 

Stoğa İhtiyacınız Yok

Dropshipping’in tartışmasız en iyi özelliği herhangi bir envanter ihtiyacınızın olmamasıdır. Bu sayede başarısız olsanız dahi riskiniz stok ile iş yapılan modellere göre çok daha azdır. Ayrıca stok olmaması, iş gücüne olan ihtiyacın da büyük bir bölümünü ortadan kaldırır. Bu yüzden masraf ve giderleriniz, depodan satış yapan işletmelere göre bir hayli düşüktür.

 

Dahi Olmanıza Gerek Yok

Dropshipping iş modeli oldukça basittir. Bir dropshipping’ci olarak ihtiyacınız olan iki ana yetenek vardır

  • Yönetebilmek

  • Mükemmel Müşteri Desteği

 

Bir çok durumda sattığınız ürünlerin üreticileri sizin için tüm pazarlama çalışmalarını yürütecektir, bundan kastımız, örneğin Knipex marka pense satıyorsanız, Knipex hali hazırda marka bilinci oluşturmak için pazarlamasını kendisi yapmaktadır. Amazon’da Knipex satın almak isteyen bir çok müşteri daha önceden Knipex ile ilgili iyi bir deneyimi olduğu için ya da marka bilinirliği sayesinde bu markayı bildiği için Knipex’i tercih edecektir. Burada size düşen ise, en doğru gönderimi ve fiyatlandırmayı yapan satıcı/toptan satıcılardan ürünü tedarik ederik müşteriye en hızlı şekilde ürün ulaşımını sağlamaktır.

 

Başlamak Kolaydır

Dropshipping yöntemi ile satışa başlamak, Amazon FBA ya da herhangi bir stoklu satış yöntemine göre çok daha hızlıdır. Bilgi birikimi olarak Amazon FBA kadar işin detaylarını öğrenmeniz zorunlu değildir (öğrenmeniz tabi ki size büyük avantaj sağlayacaktır). Aşağıda incelediğimiz ya da kendinizin bulabileceği onlarca dropshipping programı ile ürünleri listemeye hemen başlayabilirsiniz. Her ne kadar teoride bu kadar hızlı bir şekilde başlayabilecek olsanız da, pratik hayatta suspend olmamanız ve Amazon satış ayrıcalıklarınızın kaldırılmaması için dropshipping yazı serimizi dikkatlice okumanızı ve kararınızı sonrasında vermenizi tavsiye ederiz.

 

Ürünler Sizin İçin Hali Hazırda Test Ediliyor

Dropshipping’de zaten piyasada satışta olan ürünleri sattığınız için, ürünün satıp satmayacağı ile ilgili büyük kaygılar taşımanıza gerek yok. Yukarıdaki örnekte bahsettiğimiz Knipex pensenin satıp satmadığını şuanda Amazon’a girerek, analiz programları sayesinde (Jungle Scout, Helium10, Viral Launch vb..) 30 saniye içerisinde kontrol edebilirsiniz. Keza, kaldı ki Amazon’da satışa sunduğunuz ürün iyi satmıyor dahi olsa bu sizin için büyük bir kaygı oluşturmayacak çünkü ürünün herhangi bir fiziksel stoğu için yatırım yapmış değisiniz.

 

Başlangıç Maliyeti Düşüktür

Dropshipping iş modeli stoklu yapılan tüm diğer iş modellerine göre düşük yatırım gereksinimleri içerir. Öncelikle sadece ürünleri size bir sipariş geldiğinde alırsınız. İkinci olarak ürünleri tutmanız için bir depo ve depo ile ilişkili giderler olmaz. Üçüncü ve son olarak, ürünlerin gönderimi gibi işlemler için işe alım yapmanıza gerek yoktur.

 

 


Amazon Dropshipping Rehberi – Amazon’da Dropshipping Yapmanın Faydaları

Genel konuların üzerinden geçtiğimize göre artık Amazon’da yapılan dropshipping iş modelinin üzerine yoğunlaşabiliriz.

 

 

Amazon FBA nedir?

Amazon’da dropshipping dahi yapıyor olsanız, mutlaka genel Amazon terimlerini öğrenmeniz gerekmektedir. Muhtemelen bu terimlerin en başında Amazon FBA gelir, Amazon FBA sistemi içerisinde satıcılar ürünlerini Amazon depolarına gönderir ve sipariş geldiğinde ürünler Amazon tarafından kargolanır. Bu şekilde satılan ürünlere Prime denir, Prime ürünler bir kaç gün içerisinde müşterilere ulaşmış olur ve ürün iadesi, müşteri desteği gibi konuların tümü ile Amazon ilgilenir, müşteriler hızlı kargo gibi özelliklerden faydalanabilmek için Amazon’a aylık 12.99 Dolar öder ve 2019 itibariyle Amazon’un 100 Milyonun üzerinde Prime müşterisi vardır. Yazımızın geri kalan kısmında Amazon FBA terimini sık sık kullanıyor olacağız.

 

Amazon Tedarikçileri ile Çalışabilme Olanağı.

Eğer dropshipping modelinizde Amazon pazaryerleri arası satış yapıyorsanız (Amazon’da her ülkeyi bir pazaryeri olarak düşünebilirsiniz). Örneğin, ürünleri Amerika’da ucuza bulup, Kanada Amazon’da daha pahalıya satıyorsanız (Kar marjına göre Kanada’dan alıp, Amerika’da satıyor da olabilirsiniz), ürünleri aldığınız yer hali hazırda Amazon Amerika olacağı için ürünlerin gönderim süreleri, paketleme standartları gibi bir çok konuda ürünler Amazon standartlarına uygun halde gönderilecektir. Burada size kalan aralarında fiyat farklı bulunan karlı ürünleri tespit etmektir. Tabi ki ürünleri Amazon Amerika’dan alıp Amazon Kanada’da satmanız zorunlu değildir, pek tabi ürünleri Amazon dışı uygun kaynaklardan bularak Amazon üzerinde de satabilirsiniz.

 

300 Milyondan Fazla Müşteriye Erişim

100 milyondan fazlası Prime müşteri olmakla beraber Amazon’un toplamda 300 milyondan fazla müşterisi vardır. Amazon üzerinde satış yapmak ürünlere muazzam bir görünürlük kadar. Ayrıca Amazon üzerinde listelenen bir çok ürün Google aramalarında ön sıralarda yer alır ve Amazon sizin için bu ürünlerin reklamını yapar.

 

large audience

Nispeten Düşük Reklam Giderleri

Amazon’da reklam verdiğinizde sadece BuyBox sizdeyken reklam ücretlendirmesi yapılır. Ayrıca reklamlarınızı iyi optimize etmeniz durumunda, özellikle niş ürünlerde, çok uygun fiyatlara reklam yapabilirsiniz.

 


Amazon Dropshipping Problemleri

Amazon dropshipping’e çok sıcak bakan bir platform değildir. Amazon dropshipping kısıtlamalarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu kısıtlamaları ciddiye almanızı öneririz, her ne kadar dropshipping satıcıları bu kuralları sık sık delse de, yakalanmanız durumunda Amazon’un aksiyonları sert ve acımasız olacaktır.

Amazon Çalışma Mantığı Nasıldır?

Amazon dünyadaki en büyük parakende e-ticaret web sitesidir. Sürekli büyüme rekorları kıran Amazon’un bu denli büyümesinin en büyük sebebi müşteriye verdiği önemdir. Amazon bir çok durumda kayıtsız şartsız müşteriyi haklı bulur ve müşteri şikayetlerine büyük önem verir. Dropshipping satıcılarının karşılaştığı en büyük problemlerden biri iade edilen ürünlerin bellir bir oranı geçmesi durumunda hesabınızın kapanması ve içeride satışlardan elde ettiğiniz gelirin Amazon tarafından 90 gün ya da daha uzun bir süre tutulmasıdır.

Amazon’da kısa sürede satıcı hesabı açarak satışa başlayabilirsiniz, fakat burada dikkat etmeniz gereken konu, her markayı satamayacağınızdır. Sadece otomatik programlar ile dikkat etmeden ürün listeleyerek dropshipping yapmaya çalışırsanız kısa süre içerisinde Amazon satıcı hesabınızın kapanması işten bile değildir.

 

Amazon Dropshipping Rehberi: Amazon Stratejileri

Bu bölümde Dropshipping satıcılarının bilmesi gereken Amazon stratejilerinden bahsedeceğiz.

 

BuyBox’ı Kazanın

Amazon’daki satışların çok büyük bir kısmı buy box’tan gelir. Bu yüzden bir dropshipping satıcısı olarak hedefiniz teklif verdiğiniz her listelemede buy box’a mümkün olduğunca fazla sahip olmaktır. Bunun bazı gereksinimleri vardır. Öncelikle satıcı yıldız ortalamanız yüksek olmalıdır. İkinci olarak ürünler için hızlı kargolama seçeneği sunulmalıdır. Üçüncü olarak kargolama dahil gönderim fiyatınız ne kadar düşükse buybox’a sahip olma şansınız o kadar artacaktır. Buy Box’a etki eden bir çok faktör vardır, dropshipping yapmaya başlamadan önce bu faktörlerin tamamını inceleyip anlamanızı tavsiye ederiz.

 

 

Sadece Amazon’a Güvenmeyin

Bu konuya özellikle dikkatinizi çekmek isteriz. Her ne kadar ana satış kaleminizi Amazon oluştursa dahi mutlaka kendiniz de bir satış sitesi kurarak (örneğin Shopify) buradan da satışlarınızı gün geçtikçe arttırmaya çalışın. Unutmayın dropshipping satıcılarına hali hazırda pek sıcak bakmayan Amazon bu şartları daha da zorlaştırabilir. Alternatif dropshipping gelir kaynaklarınızı günden güne güçlendirin ve sadece Amazon’a bağımlı kalmayın.

 

En Az %95 Başarılı Satıcı Profiline Sahip Olun

%95 üstü satıcı memnuniyetinizin olması BuyBox’ı kazanmak için oldukça işinize yarayacaktır. BuyBox’a etki faktörüler içerisinde satıcı memnuniyet yüzdesi en büyük etki eden metriklerdendir.

 

Anahtar Kelimelerinizi (Keyword) Araştırın

Dropshipping yapıyor dahi olsanız BuyBox sizdeyse ürün listelerinde düzenleme yapabilirsiniz. Bunu mutlaka avantajınıza kullanın ve Buybox sahibi olduğunuz listeleri optimize edin. Optimizasyon için detaylı iki adet videomuz bulunmaktadır, ilk videomuza ve ikinci videomuza tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Amazon’da Ürün Listemele yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Liste optimizasyon videoları oldukça uzundur ve teknik detaylar içerir, ancak unutmayın ister FBA ister dropshipping yapın Amazon temellerini öğrenmek ve satışlarınızı arttırmak için mümkün olan her kaynağı kullanmak zorundasınız.

 

Fiyatlarınızı Doğru Girin

Amazon kesintilerinin neler olduğunu öğrenin. Her bir satıştan ürünün ağırlığına, boyutuna ve kategorisine bağlı olarak kesintiler olacaktır. Satış sonrası elinize ne kadar geçeceğini Amazon Fee Calculator kullanarak hesaplayın ve kesintilerden sonra size kalan Net tutar üzerinden hesaplamarınızı yapıp ürünün dropshipping yapıp yapmamaya değeceğinin kararını verin.

 

Kupon Kullanın ve Rakiplerinizden Öne Çıkın

Amazon’da indirim kuponu oluşturarak müşterileri sizi seçmeye yöneltebilir ve görsel olarak rakiplerinizden öne çıkabilirsiniz. Kuponlar hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

offer amazon coupons

 

 

 


Amazon’da Dropshipping Kuralları Nelerdir

Amazon kendi platformunda kendi kurallarıyla dropshipping yapılmasına izin verir. Bu kurallar oldukça katıdır ve bir çok dropshipping satıcısı bu kuralları deler. Yakalanmanız durumunda Amazon hesabınızı suspend edecektir, bir çok dropshipping eğitiminde ve kursunda bu kurallardan pek bahsedilmez, fakat bu kuralların dışına çıktığınızda ciddi yaptırımlar ile karşılaşacağınızın bilincinde olmanız faydanıza olacaktır. Dropshipping kuralları ile ilgili yazımızı okumanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Amazon Dropshipping Yazılımları

Burada dropshipping için kullanabileceğiniz yazılımlardan bir kısmına ulaşabilirsiniz.

AmzControl – Ürünlerinizden elde ettiğiniz net karı, satış tahminlerini, nakit akışını, iadeleri ve daha bir çok muhasebesel özelliği AmzControol üzerinden takip edebilir aynı zamanda ürünü satın alan müşterilere otomatik olarak Amazon'dan mesaj göndererek dükkanınıza yorum yapılma oranını arttırabilirsiniz. AmzCozumleri tarafından hem FBA satıcıları hem de Dropshipping satıcıları iiçin kesinlikle tavsiye edilen bir yazılımdır.

Helium10 – Amazon FBA satıcılarının sıklıkla kullandığı Helium10'i çok satan ürünleri bulmak ve arama kelimelerinin hacimlerini bulmak için kullanabilirsiniz..

FeedCheck – FeedCheck Sayesinde tüm ürün yorumlarınızı tek bir yerde görebilir, dilerseniz rakiplerinizin ürünlerini takip edebilirsiniz. Özellikle çok ürünü olan dropshipping satıcıları tarafından tercih edilen bir yazılımdır.

Shopify – Shopify'a Amazon'u bir satış kanalı olarak ekleyebilir ve tüm stoğu Shopify üzerinden yönetebilirsiniz. Entegresyon sayesinde Amazon'dan sipariş geldiğinde Shopify da size bildirim yollayacaktır.

Sellery – Sellery sayesinde fiyatlarınızı otomatize edebilir, belirlediğiniz kurallar doğrultusunda otomatik olarak fiyat kırabilir ve yükseltebilirsiniz.

 

 

 

Shopify ve Amazon

 

Amazon hesabınızı kolaylıkla Shopify hesabınıza bağlayabilirsiniz. Shopify hesabınızın sol panelinde bulunan Sales Channel’a gelin + simgesine tıklayın.

Ekranınızda bir pop-up açılacak ve çıkan listede Amazon ilk sırada yer alacaktır, buradan Add Channel’ın üzerine tıklayabilirsiniz.

add amazon sales channel Shopify

Sonrasında Connect to Amazon diyerek devam edin.

add channel amazon

 

Ürün Listelemesi Oluşturmak

Shopify panelinde sol tarafından Amazon sales channel linkine tıklayın ve sonrasında create listing’i seçin. Daha sonra Select Product (ürün seç) dediğinizde iki seçenek göreceksiniz. Bir dropshipping satıcısı olarak farklı markların ürünlerini sattığınız için ikinci seçenek olan This product is made by another brand seçeneğine (bu ürün farklı bir marka tarafından yapılmıştır) tıklayın. Sonraki adımda ürünü aratarak bir teklif verebilirsiniz. Son olarak Publish ederek süreci tamamlamanız gerekir.

 

Shopify Ürün Stok Takibi Yapın

Shopify ile ürünlerin envanter durumlarını takip edin, böylece Amazon’dan sipariş verdiğinde ürünü alacağınız yerde hala stokta olduğundan emin olmuş olursunuz. Kesinlikle stokta olmayan ürünleri satışa sunmayın, aksi halde sipariş iptal oranı yüzünden kısa sürede hesabınız kapanacaktır.

 

Amazon Reklamlarını Öğrenin (PPC)

Başarılı bir dropshipping satıcısı olmak için ürünlerinizi sadece listelemeniz yetmez, aynı zamanda mutlaka optimize edilmiş PPC reklamlarıyla düşük fiyata ürünlerinize nasıl trafik çekileceğini öğrenmelisiniz.

Amazon’dan eBay’e Dropshipping Yapmak

Amazon’dan farklı platformlara dropshipping yapmak uzun süredir yaygın olarak kullanılan bir iş modelidir. Bu iş modelinde Amazon’da uygun fiyatlı ürünler bulunarak eBay’de listelenir ve sipariş geldiğinde ürün bir müşteri gibi Amazon’dan alınarak direkt olarak eBay’deki müşterinin kargo bilgileri girilerek müşteriye kargolattırılır. Ancak unutmayın ki bu durumda eBay’den alışveriş yapmış olan müşteri ürünü Amazon paketi içinde alacaktır. Müşterilerin bir çoğu bunun dropshipping olduğunun farkına vararak ürünü kendileri Amazon’da arayacak ve daha ucuza olduğunu gördüklerinde sizden aldıkları ürünü iade edeceklerdir. Bu durumda iade oranınız hızla yükseleceği için hesap sağlığınız kısa zaman içerisinde tehlikeye girebilir. Amazon’dan eBay’e yapılan dropshipping iş modeli oldukça risklidir.

 

Walmart’tan Alarak Amazon’da Satış Yapmak

Amazon’un dropshippnig kurallarında belirtildiği üzere, dropshipping yaptığınız ürünlerde Amazon müşterisine ürünün Walmart kutusunda gitmesi ve iade olması durumunda ürünü Walmart’a göndererek oradaki müşteri hizmetleri ile iletişime geçme zorunluluğu kesinlikle Amazon kurallarına aykırıdır, fakat bu yöntem kurallara aykırı olmasına rağmen sıklıkla dropshipping satıcıları tarafından kullanılır.

 


Popüler Yazılar