Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?


 

Dijital pazarlama bir ürünün,markanın ya da hizmetin Tv, radyo, bilgisayar, mobil ya da yeni medya aracılığıyla pazarlanmasıdır.

Günümüzde bir markanın, ürünün ve hizmetin pazarlanması; geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama olmak üzere iki ana kola ayrılmıştır.

Geleneksel pazarlama kullanıcıların dijital ortamda yoğunlaşmasıyla git gide etkinliğini kaybetmektedir.

Dijital pazarın büyümesiyle geleneksel pazarlama verimliliğini yitirmiştir.

Geleneksel pazarlamanın verimini kaybetmeye başlaması ile birlikte artık markaların dijital pazarda ürünleri için hedef kitlesine ulaşabilmesi ve rekabet edebilmesi için güçlü kampanyalara ve sosyal ağa sahip olmaları zorunlu hale gelmiştir.

Girişimcilerin, ürün ya da hizmetlerini geniş kitlelere tanıtabilmek ve girişimlerini büyütebilmek için dijital pazarlama alanını yakından takip etmesi gerekmektedir.

Bu alanda çok duyacağınız iki terim; Inbound ve Outbound  terimleridir.

Inbound, kullanıcı çekmek anlamına gelir.

Inbound ile yapılan çalışmalar müşteriyi çekerek trafik oluşturmak ile ilgilidir. Buna içerik pazarlaması, SEO, sosyal medya çalışmalarını örnek verebiliriz.

Outbound, ise müşteriye ulaşmak anlamındadır.

Outbound müşteriye bir şekilde ulaşmak için yapılan çalışmaları içermektedir.Mail pazarlaması, arama motoru reklamları ve outbound çalışmalara örnektir.

 

 

 

 

           DİJİTAL PAZARLAMA TÜRLERİ NELERDİR?

 

1. E- Mail Marketing - E- Mail ile Pazarlama

 

Global olarak neredeyse tüm markalar satın alım sırasında müşterilerin iletişim bilgileri gibi e-posta adreslerini de almaktadır. Sonra bunları databaselerinde toplayarak sadık bir müşteri kitlesi oluşturabilmek için e mail kanalıyla bu müşterilere kampanya ve promosyonlar göndermektedir

 

En etkili olan pazarlama yöntemlerinden biri e-mail pazarlama yöntemidir.

 

2. PPC Advertising - Tıklama Başına Reklam

Pay Per Click kelimelerinin baş harflerinden oluşan PPC’nin anlamı “Tıklama Başı Ödeme” dir.

Hedef kitleye çok kısa sürede ulaşılabilen bu dijital pazarlama yöntemi hemen sonuç alınabildiği için sıklıkla tercih edilmektedir.

Bunu reklamları yöneten neredeyse herkes tarafından bilinen Google’ın Adwords hizmetinden daha önceki yazımızda bahsetmiştik. 

 

3. SEO - Arama Motoru Optimizasyonu

SEO, İngilizce Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.

Arama motorlarının sonuç sayfalarında ürünle ilgili anahtar kelimeler arandığında üst sıralarda çıkarak organik ziyaretçi çekmek amacıyla gerçekleştirilir.

Arama motorlarının ana prensibi, SEO çalışmalarıyla ilgili web sayfasını arama motoru algoritmasına en uygun hale getirmektir.

 

4. Display Advertising - Görüntülü Reklamcılık 

Daha çok insanın ilgisini çekebilmek adına oluşturulmuş bannerlar, etkileşimli reklamlar, video ve geçiş reklamları ile reklam yaparlar. Dijital pazarlama uzmanları görüntülenmesi fazla web sitelere görüntülü reklam vererek potansiyel müşterilere ulaşmayı hedefler.

 

 5. Sosyal Medya Pazarlaması

Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya platformları üzerinden tanıtım yapmak hem görünürlüğü arttırmakta hem de müşterilerden hızlı dönüş almak için fayda sağlamaktadır.

Sosyal medya mecralarının kullanıcı sayısı her geçen gün arttığı için sosyal medyada reklam yapmak oldukça önemli.

6. Content Marketing - İçerik Pazarlama

Ürünle ilgili kaliteli içerik üretmek, web sitesine yüksek çözünürlüklü farklı açılardan çekilmiş fotoğraflar koymak ve hedef kitlenize göre güçlü bir ürün açıklaması yazmak gelen müşterinin etkilenip satın alım yapması için gereklidir.

Reklama çok masraf yapsanız bile içeriğiniz kaliteli değilse sayfanıza gelen kullanıcıyı maalesef müşteriye çeviremezsiniz.

7. Affiliate Marketing - Satış Ortaklığı

Sizin hedef kitlenizin takip ettiği biriyle satış ortaklığı yapmak PPC yöntemine göre çok daha verimli bir yöntemdir. Bu yöntem ile pazarlama yapmak istediğinizde bir satış komisyonu belirlersiniz ve reklamınızı satış ortağınızın ağlarında yayınlarsınız.

 

8. Online PR - Online Halkla İlişkiler

Bu pazarlama yöntemi doğrudan reklamla değil, marka bilinci oluşturmaya yönelik yapılan sponsorluk gibi çalışmaları kapsar.

 

9. Growth Hacking

Growth Hacking, bir proje tanıtılmadan önce en doğru ve verimli analizler ile birlikte projenden en kısa sürede en yüksek performansı almaya yönelik yapılan çalışmalardır.

Müşteri davranışlarının değerlendirilebilmesi için etkili bir strateji ve operasyon için growth hacking teknikleri oldukça önemlidir. Kullanıcı davranışlarının doğru analiz edebilmek ve reklamları bu verilere göre düzenlemek pazarlama stratejisini ve ürün hizmetini daha efektif hale getirecektir.

  • Markanızı, hizmetinizi ya da ürünlerinizi dijital pazarlama otomasyonları ile büyütmek istiyorsanız, yeni medyada yükselen trendleri, kişiselleştirilmiş reklam  stratejilerini, videolu ve görüntülü ürün yerleştirmeleri tekniklerini bilmeli ve yakından takip etmelisiniz.

 


Popüler Yazılar