Tedarikçilere Güvenli Ödeme Yapmak.

Tedarikçilere Güvenli Ödeme Yapmak.


Tedarikçilere Western Union ile Ödeme Yapma Rehberi

Western Union ile yapılan ödemelerde, özellikle daha önce çalışmadığınız bir tedarikçiye ödeme yapıyorsanız, dolandırılma riskiniz her zaman olacaktır. Western Union bir şirket olarak oldukça itibarlı olsa da, bir ödeme yöntemi olarak bakıldığında aynı banka transferi gibi parayı gönderdiğinizde elinizde geri alabilmek için herhangi bir teminat olmadığı için büyük risk taşır. Ayrıca Western Union’ın kuruluş ve ana kullanım amacı Çinli tedarikçilere para göndermek değildir.
Bu makalemizde Western Union kullanırken dikkat etmeniz gereken noktaları ve dolandırıcıların Western Union ile ürün almak isteyen kişileri hangi yöntemleri izleyerek dolandırdığını işleyeceğiz. Ayrıca Western Union’a alternatif olarak hangi ödeme yöntemlerini kullanabileceğinizin üzerinden geçeceğiz.


Western Union Kullanmanın Avantajları Nedir?

Western Union global bir ödeme ağı olarak bireylerin ya da firmaların birbirleri arasında para gönderimi yapmalarına olanak sağlar. Günümüzde Payoneer, PayPal, TransferWise gibi firmalar anlık olarak gönderim yapıyor olsa da bundan bir kaç sene öncesine kadar hızlı gönderim sağlayan firmaların başında Western Union geliyordu. Genelde 4-5 gün süren banka gönderim süresi ile vakit kaybetmek istemeyen kullanıcılar için iyi bir alternatif olan Western Union sektörde liderdi. Hala günümüzde Western Union’ın Payoneer ve PayPal gönderimlerine göre avantajları bulunmaktadır, bunlara bir kaç örnek vermemiz gerekirse, Payoneer ile gönderim yapabilmeniz için karşınızdaki kişinin de Payoneer hesabı olması gerekir ve siz Payoneer hesabınıza bankanızdan para gönderemezsiniz (paranın mutlaka Payoneer’in anlaşmalı olduğu ödeme platformlarından gelmesi gerekir, örn Amazon). Western Union’da ise böyle bir kısıtlama yoktur, direkt olarak gönderim yapmak istediğiniz kişinin bilgileri ile gönderim yapabilirsiniz. 
Artık bir çok alternatifi olmasına rağmen, hala Western Union bank kartını kaybetmiş ve yurt dışında bulunan bir yakınınıza para gönderimi yapabileceğiniz en hızlı yöntemdir, fakat yazının ilerleyen bölümlerinde de işleyeceğimiz gibi Çin’li tedarikçilere Western Union ile ödeme yaparken son derece dikkatli olmalısınız.

Western Union Ödemeleri Nasıl Çalışır?

Para gönderecek olan kişi Western Union servis noktasına (Türkiye’de bir çok banka şubesi bu hizmeti sağlamaktadır, yurt dışındaki bir çok ülkede marketler ve eczaneler dahi bu hizmeti sağlamaktadır) giderek ya da online olarak transfer sürecisini başlatır. Daha sonra Western Union Money Transger Control Number (MTCN) numarası tanımlayacaktır, bu numarayı kullanan karşıdaki alıcı gönderilen parayı bir kaç saat içerisinde Western Union servisi sağlayan bir noktadan çekebilir. 

Gönderilen Paranın Çekilebilir Duruma Gelmesi Ne Kadar Sürer?

Western Union ile anında transfer ya da ertesi gün transfer seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Anında transferi seçerseniz gönderim bir kaç saat içerisinde tamamlanacaktır. Parayı alacak olan kişi MTCN numarası ile çekim işlemini yapabilir.

Çinli Tedarikçilere Western Union ile Ödeme Yapmak Güvenli Midir?

Parayı çekecek olan kişinin tek ihtiyacı 10 Hanelik MTCN numarası ve kimlikleridir. Para çekimi işlemi tamamlandıktan sonra arada herhangi bir bağ kalmaz. Eğer ödemenizi bu şekilde yaptıysanız ürünlerin gönderimi tedarikçinin iyi niyetine ve aranızdaki ilişkiye kalmış olacaktır. Bu yüzden bir çok dolandırıcı ödemeyi sadece Western Union ile almayı tercih eder.
Western Union’a harhangi bir dolandırılma şikayeti yapıldığında, PayPal’da olduğu gibi bir incelemenin ardından ödemenin çekilmesi gibi bir olanak bulunmamaktadır. Western Union ödemeyi yaparken sadece MTCN numarasının ve kimliğin ödemeyi alacak olan kişinin yanında olmasını ister. 
Western Union kendisi sadece tanıdığınız kişilere Western Union kullanarak para göndermenizi tavsiye eder. Western Union hiç bir zaman iş ödemelerini yapmak için dizayn edilmiş bir sistem olmamıştır.

 

Çinli Tedarikliler Arasında Western Union Yaygın Mıdır?

İşini kitabına göre ve kurallara uygun yapan bir tedarikçi asla sizden diğer yöntemler çalışmadıkça Western Union ile ödeme yapmanızı istemeyecektir. Bunun sebebi yasal olarak KDV’lerini tahsil edebilmeleri için (%17) yabancılardan gelen ödemelerin banka hesaplarına gelmesi gerekliliğidir. Western Union ya da benzer yöntemlerle yapılan ödemeler banka hesabı olarak kabul edilmemektedir.
Özetleyecek olursak kendi vergilerini doğru şekilde ödeyen bir tedarikçi hiç bir zaman Western Union ile ödeme almak istemeyecektir. 

 

Üreticinin Çin’de vergi verip vermemesinin sizle ilgisi olmadığını düşünebilirsiniz ancak unutmayın devleti dolandıların bir firma sizi hayli hayli dolandıracaktır. Çalıştığınız firmalar sizin ilerideki iş ortaklarınız olacağı düşünüldüğünde, bu firmaların kaliteli olması sizin de kaliteli iş yapma yeteneğinizin büyük bir parçası olacaktır. Western Union teklif eden ve özellikle bunda ısrarcı olan firmaların güvenilirliğinden emin olun. - YIGIT TUNA


Alibaba Üzerindeki Tedarikçilere Ödeme Yapmak İçin Western Union Kullanabilir miyim?

Alibaba.com ve Alibaba Trade Assurance System (ticket garanti systemi), and its Trade Assurance system, sadece banka EFT’lerini, Kredi Kartı ödemelerini ve e-Checking’leri kabul etmektedir. Buna rağmen Alibaba üzerinde tanıştığınız kimi firma ya da satış temsilcileri sizden gene de Western Union ödemesi isteyebilir. Western Union istelemelerinin her akla yatkın bir açıklaması olursa olsun siz sadece Alibaba tarafından tavsiye edilen ödeme yöntemlerini kullanmalısınız.

Hangi Diğer Ödeme Yöntemlerini Kullanabilirim?


Her ödeme yönteminin kendine has artı ve eksileri olsa da kimileri diğerlerine göre güvenli ya da avantajlıdır, aşağıda alternatif yöntemleri inceleyebilirsiniz.

a. Telegraphic transfer (T/T) (Banka Ödemeleri)


Telegraphic transfer (or wire transfer) payments ödemeleri direkt olarak internet bankacılığınızdan yönetilebilir. Uluslar arası kullanımda genellikle TT ya da Bank Transfer olarak geçen bu yöntem Türkiye’de genellikle SWIFT ödemeleri olarak adlandırılmaktadır. Banka transferi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta gönderimi yaptığınız hesabın adının ürünleri aldığınız firma ile aynı olması ve kişisel hesaba para göndermediğinizdir Banka hesap transferleri de aynı Western Union gibi gönderimin ardından takip özelliği sunmamaktadır ve para hesabınızdan çıktıktan sonra geri almak çoğunlukla mümkün olmayacaktır. Buna rağmen bir çok alıcı uzun süredir çalıştığı tedarikçilerine küçük ve orta meblalı gönderim için banka transferi metodunu kullanmaktadır.

 

Örnek Tablo


b. PayPal

Banka transferiniz gerçekleştikten sonra paranın iadesi hemen hemen imkansızdır, ancak yukarıdaki tablodan anlaşılacağı üzere kendiniz ufak incelemeler riskleri minimize edebilirsiniz. Çin’deki ve özellikle Alibaba’daki üreticiler arasından dolandırıcılık işlemleri sık olan bir durum değildir ancak her halükarda kendinizi garantiye almanız sadece dolandırılmamanız için değil ürünlerle ilgili herhangi bir sorun olduğunda tedarikçiyi ödemeniz için iade isteyebileceğinizi belirterek sıkıştırabilmeniz için de önemli bir konudur. Ayrıca önceden çalıştığınız firmalar dahi olsa her zaman ödemenin %100’ünü değil, önden %30’unu ve üretimin tamamlanmasının ardından yapılan inspection (denetim) sonrasında %70’ini ödemeniz faydanıza olacaktır.

PayPal Çin’deki tedarkiçilere yapılan ödemelerde, özellikle son yıllarda ve küçük - orta boyutlu ödemelerde gittikçe yaygınlaşan bir yöntemdir. Ayrıca PayPal ile yapılan Business ödemelerinde herhangi bir sorunla karşılaştığınızda iade alabilirsiniz. Her ne kadar ülkemizden PayPal’a erişim bulunmasa da, eğer PayPal’a erişim olan bir ülkede yaşıyorsanız ödemelerinizi PayPal ile yapmanız tavsiye edilen bir yöntemdir. Ayrıca numune ödemelerinde de PayPal oldukça hızlı ve güvenilir bir yöntemdir.pay for product samples and courier fees


c. Letter of Credit (L/C) (Akreditif)

Akreditif sayesinde bankanızı aracı olarak kullanabilir ve tedarikçi yasal dökümanları sağladığında ödemenin tedarikçi tarafına geçmesini sağlayabilirsiniz, diğer bir deyişle bankanız sizin için garantör olmaktadır. Akreditifin tamamlanması mutlaka aşağıdaki dökümanlar onaylanmalıdır:

  • Approved quality inspection report (Onaylı Kalite Denetim Raporu)
  • Approved lab test report (if applicable) (Onaylı Labratuar Test Raporu - Eğer uygulanabilir ise)
  • Bill of lading (Konşimento)

Özet


Western Union tatil ya da iş gezisi sırasında cüzdanınızı kaybederseniz acil bir şekilde para almanız için iyi bir yöntem olabilir ancak belirtmemiz gerekir ki Western Union tedarikçilere ödeme yapmak için kurulmuş bir platform değildir ve bu şekilde yapılan ödemeler belirli riskler içerir. Tüm bunlarla beraber bir firma olarak Western Union güvenilir bir firmadır.
Western Union’ın kendi tavsiyeleri sadece tanıdığınız insanlara gönderim yapmak için Western Union’ın kullanılmasıdır, buna tedarikçiler dahil değildir.


Popüler Yazılar