Çin Yeni Yılı

Çin Yeni Yılı


Çin Yeni Yılı, Çinliler için en önemli ve en uzun tatil. Kaos içerisinde geçen ve stres yüklü bu dönem, lojistik de dahil tüm Çin endüstrisinin bir ay boyunca kapalı olduğu bir periyot. Bu dönemde uzunca bir süre duran üretimin etkileri Çin ekonomisinin çok ötesinde küresel sonuçlara sahip.

Bu yılki tatil resmi olarak 3-10 Şubat tarihleri arasında. Ancak tatil, çalışanların ailelerinin bulunduğu bölgelere zamanında ulaşabilmeleri için bir hafta öncesinden başlıyor. Çinlilerin bayramı olarak niteleyebileceğimiz yeni yıl normalinde15 gün boyunca kutlansa da, çalışanlar aileleriyle 7-8 gün geçirdikten sonra fabrikalara geri dönüş yapıyorlar. Çalışanlar fabrikada 21 gün boyunca uzak kalsa da (bir hafta ailelerine ulaşmak, bir hafta onlarla geçirmek, bir hafta geri dönüş yapabilmek için) bu sürenin etkileri 35 ila 40 gün sürüyor. Neden mi? Açıklayalım.

Detaylı Çin Tatil Takvimi'ne buradan ulaşabilirsiniz.

 

Dünyanın En Büyük İnsan Göçü

Başta bahsettiğimiz gibi bu dönem Çinliler için en önemli tatil ve tüm aileler bu dönemde bir araya geliyor. Çinli çalışanlar katetmeleri gereken mesafe ne olursa olsun bu dönemi aileleri ile birlikte geçirebilmek için yola koyuluyorlar. Birçok Çinli çalışan için bu ebeveynlerini ve hatta çocuklarını görebilecekleri yegane dönem. Birçok çalışanın çocuklarını geride bıraktıklarını ve kırsal bölgedeki akrabaları tarafından büyütüldüğünü hatırlatalım.    

Çin’in endüstriyel bölgelerinde istihdam edilen birçok çalışan endüstrinin gelişmediği kırsal bölgelerden geliyor.

Ülkenin devasa büyüklüğü sebebiyle birçok çalışan ailesinden 5000 km kadar uzakta çalışıyor. Mesafe böyle olunca ucuz ulaşım olan otobüs ve trenler ile yapılan yolculuklar her bir istikamette 4-5 günü bulabiliyor.  Bunun sadece ulaşım süresi olduğunu ve doğru zamanda bilet bulabildiğinizde gerçekleştiğini not edelim. Ancak gerçekte tren ve otobüs istasyonları on binlerce insanla dolup taşıyor ve buralardaki bekleme süreleri günleri bulabiliyor. Kalkış ve varış saatlerinin net olmadığı, düzen sağlanabilmesi için binlerce polis ve askerin görev yaptığı kaos dolu bir süreç.  

Artık tatilin neden bu kadar erken başladığını biliyorsunuz. Bu yıl içerisinde dünya üzerinde gerçekleşen en büyük insan göçü.

 

İşe Dönüş

Gidiş ve dönüşlerdeki tüm bu sıkıntılara rağmen çalışanlar ve aileleri bu dönemi iple çekiyor. Yılda bir kere gerçekleşen bu bir araya geliş önemli bir geleneksel değer taşıyor.  

Yakın yıllarda gelenekleşen bir uygulama ile Yeni Yıl Tatili dönüşleri çalışanlar ve patronlar arasında gelecek yılın ücret pazarlıklarının yapıldığı bir döneme dönüşmüş durumda. Üretimin durduğu ve talebin biriktiği bu dönemde fabrikalar çalışanlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor ve bu da çalışanların pazarlık gücünü artırıyor.

Bu yeni geleneğe göre birçok çalışan tatil sonuna doğru fabrikayı aynı maaşla çalışmaya devam etmeyecekleri şeklinde bilgilendiriyor. Bu üretimi duraklatan bir diğer faktör. Tatil dönüşü pazarlıkların yaşandığı ve üretimin devam etmediği bir döneme dönüşüyor.  

Yeni yıl tatili, çalışanların aile üyeleri ve çocukluk arkadaşlarıyla bir araya geldikleri, maaş düzeyleri ve yeni iş fırsatları konusunda bilgi alışverişinde bulundukları da bir dönem.

Tüm bu sebeplerle birçok fabrika tatil dönüşü önemli sayıda çalışan kaybediyor.Bu fabrika sahipleri için hem yeni işçi istihdamı hem de bu işçileri yetiştirmek için zaman harcamak anlamına geliyor. Tatil dönüşü üretime tam gaz başlanmasına rağmen üretim çıktılarında önemli bir düşüş meydana geliyor. Müşteriler tatil öncesinde ya da sırasında bir sipariş vermiş olsalar dahi fabrikaların söz verdikleri zaman zarfında üretim tamamlamaları oldukça zorlaşıyor.  

Ailenizi yılda yalnızca bir kere görmenize müsaade eden bir iş pek tabii yaşam kalitenizi artıran, tatmin edici bir iş değildir. Bunun farkında olan Çin hükümeti, üretimi sahil kenarındaki endüstriyel bölgelerden iç kırsal kesimlere taşımak için oldukça büyük teşvikler veriyor. Bu yeni iş fırsatları endüstriyel bölgelerdeki fabrikalar için işgücü teminini oldukça zorlaştırıyor.  

 

Üretim ve Sevkiyat

Tüm bu koşullar fabrikaların aldıkları siparişleri tatilden en az 10 gün önce bitirmeye zorluyor. Ancak tatilin yaklaştığını bilen perakendeciler ve diğer müşteriler bu dönem yüksek sipariş adetleri ile talebi çok fazla şişirdiğinden bu hedefler de kolay kolay tutturulamıyor.

Artan talebin yarattığı baskı ve ayrılan işçiler çoğu zaman fabrikaların kalite kontrolüne ve talep edilen ürün spesifikasyonlarına uyumlu üretime daha az önem vermesine yol açıyor. Üretim hattındaki yöneticilerin de tatilden epey önce yola çıktıklarını ve tatile giden süreçte üretimin başında donanımlı kimselerin kalmadığını da not edelim.  

Tüm bunlara ek olarak fabrikalar kendi tedarik zincirlerinde ciddi problemler yaşıyor. İhtiyaç duyulan hammadde ve malzemeleri bulmak oldukça güçleşiyor. Siparişlerin tamamlanabilmesi için bu maddelerin tatilde çok önce stoklanmış olması gerekiyor. Çok fazla bileşenden oluşan ürünlerin zamanında üretimi birçok fabrika için imkansız bir hal alıyor.

Tabii bu noktada Çin’de yer alan fabrikaların epey değişkenlik gösterdiğini, bir bölüm fabrikanın diğerlerine göre daha iyi ve efektif bir şekilde yönetildiğini belirtmek gerekir. Ciddi hammadde stoklarıyla çalışan, ortalamanın üzerinde maaşlar veren fabrikalar bu dönemde de kalite seviyelerini korumayı başarıyorlar. Tabii bu fabrikalarda üretilen mallar aynı ürünleri üreten diğer fabrikalara göre daha pahalı oluyor.  

Bu dönemde Çinli fabrikalarla iş yaparken Üretim, Satış ve Yönetim birimlerinin birbirinden ayrı departmanlar olduğunu akılda tutmak gerekiyor. Birçok fabrikada satış departmanı dönem içerisinde internet üzerinden her zamanki gibi sipariş almaya devam ediyor. Bu departmanlarda çalışan kişiler üretim hattından bihaber olabiliyor ve gerçekçi olmayan üretim süreleri için sözler verebiliyorlar. Bu durum siparişlerin yetiştirilebilmesi için daha küçük fabrikalara taşere edilmesine ve kalite kaybına yol açabiliyor.

 

Lojistik

Fabrikalar tüm bu kaosun içinde üretimi tamamladıkları noktada lojistik, gümrük ve sevkiyata ilişkin bir süreç başlıyor.

Çin limanlarında yer alan gümrük birimleri 3 gün haricinde tüm tatil boyunca çalışıyor. Ancak bu dönemde gümrük çalışanları “tatil prosedürüne” göre daha ufak ekiplerle ve daha rahat bir şekilde çalışıyor. Küçük limanlar tamamen kapanıyor ve işler büyük limanlara yığılıyor. Bu dönemde sevkiyatçı firmaların da iki hafta tatil yaptıklarını hatırlatalım.  

Tatil döneminde Çin içindeki kara taşımacılığı ücretleri bu dönemde çalışmaya gönüllü işçilerin sayısı azaldığı ve ücretleri yükseldiği oldukça artıyor. Kendi filoları olduğunu iddia eden ve zamanında nakliye sözü veren sevkiyat firmalarına karşı daha şüpheci yaklaşılması gerekiyor. Yine bu dönemde limanlar ve havalimanları bir sonraki gemiyi ya da uçağı yakalamaya çalışan konteynerler ile dolup taşıyor ve fiyatlar yıl ortalamasının oldukça üzerine çıkıyor.

Bu makale sizi korkutmak için değil özellikle bu dönem içerisinde envanter planlamanızı ve stok yönetiminizi çok dikkatli bir şekilde yapmanızı teşvik etmek amacıyla hazırlandı. Envanterinizi efektif bir şekilde yöneterek bu dönemde yaşanabilecek gecikmeleri ya da ek maliyetleri baypas edebileceğinizi unutmayın. Fabrikanız ve diğer çözüm ortaklarınız ile kuracağınız iyi ilişkilerin, kalite kontrolü için çalışacağınız kişi ya da kuruluşların önemini en fazla hissedeceğiniz bu döneme gerçekten hazırlıklı olmanız gerekiyor.  


Popüler Yazılar