Black Friday Yaklaşıyor

Black Friday Yaklaşıyor


Yılın en çok satış gerçekleştirilen tarihlerinden Black Friday ve Cyber Monday, 29 Kasım ve 2 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek.

Ülkemizde de satıcılar ve tüketiciler tarafından oldukça önemsenen bir gün haline dönüşen Black Friday’in yıllardır olduğu gibi bu Cuma günü de tüm dünyada bir alışveriş çılgınlığına yol açacağı tahmin ediliyor. ABD özelinde satıcılar açısından tatil sezonunun da (holiday season) başlangıcı manasına gelen Black Friday, Noel tarihine kadar süren ve satışların muazzam derecede yükseldiği bir dönemin de başlangıç noktası. Bu sebeple ABD’de faaliyet gösteren büyük perakendeciler yıllık reklam bütçelerinin çok önemli bir kısmını Black Friday hazırlıklarına harcıyor.

Amazon özelinde konuşacak olursak, geçtiğimiz yıllarda muhtelif anketlere katılan satıcıların Black Friday’de satışlarında önemli bir sıçrama gerçekleştirdikleri, ancak 22 Aralık tarihini de içine alacak şekilde, takip eden ay içerisinde birçok noktada Black Friday performanslarının üzerinde bir satış hacmine ulaştıkları anlaşılıyor. Black Friday haftasonu ve ardından gelen Cyber Monday’i takip eden dönem tüm tatil sezonundaki satışların %90’ını oluşturuyor.

Özel olarak Black Friday ve geniş anlamda tatil sezonu ürünlerin görüntülenme değerlerinde bir yükselişe neden oldukları gibi dönüşüm oranlarında da oldukça büyük bir sıçramaya yol açıyor. Hatırlatmak gerekirse dönüşüm oranı bir ürün sayfasını görüntüleyen ziyaretçilerin yüzde kaçının müşteriye dönüştüğünü gösteren önemli bir e-ticaret metriği. Dönem içerisinde tüketicilerin satın alım yapma ihtimalleri yılın geri kalanına göre 2 ila 3 kat daha fazla.        

Tüm bu koşullar özellikle küçük satıcıların reklam stratejilerinin ne olması gerektiği konusunda önemli birkaç ipucu sağlıyor. Öncelikle Black Friday haftasonunda PPC (yani tıklama başına ödeme gerçekleştirilen reklamların) maliyetleri artmakla birlikte artan dönüşüm oranları bu maliyetleri katlanabilir hale getiriyor. İkincil olarak reklam bütçelerinin önemli bir bölümünü Cuma günü öncesinde harcamış olan büyük perakendeciler Black Friday ve tatil sezonunun geri kalan bölümü için önemli reklam fırsatlarını küçük satıcılara devrediyor. 


Popüler Yazılar