Ay’ın Karanlık Yüzü 2– Amazon’un Varlığı Pek İyi Bilinmeyen 11 Acımasız Bölgesi

Ay’ın Karanlık Yüzü 2– Amazon’un Varlığı Pek İyi Bilinmeyen 11 Acımasız Bölgesi


Ay’ın Karanlık Yüzü başlıklı yazımızın ilk bölümünde, Zaman, Tek Gözlü Kancalı Korsanlar, Ürün İadeleri, Kötü Yorumlar ve Sermaye başlıklarındaki karanlık noktaları sizlerle paylaştık. Dilerseniz zaman kaybetmeden kaldığımız yerden devam edelim.

7- Sales Conversion

Hemen hemen tüm kaynaklar SC’i yükseltmek için gerekli olan belli başlı temel bilgileri verir. Bu başlıklardan en az yer tutan A/B testleri başlığı olsa da, pratikte işler hiç de öyle değil. A/B test sonuçlarının sağlıklı değerlendirilmesi için iki önemli konu var. Birincisi zaman, ikincisi ise değişkenin tekliği. 

Yani yapacağınız A/B testinin size fayda mı yoksa zarar mı getirdiğine karar verebilmeniz için hem yeterli sürede yapmalısınız hem de bu süre içerisinde test sonucunu etkileyecek başka bir değişken ile oynamamalısınız.

Bu, bir A değişkenini bir hafta süresince B ile değiştirerek SC’nin yönelimini tespit etmek istediğinizde, o bir hafta süresince başka hiçbir taşı yerinen oynatamayacağınız anlamına gelir ki, bu da elde edeceğiniz sonuçları yorumlayarak yeni bir test gerçekleştirmek istediğinizde aslında insanoğlunun yaşam süresinin, gerçekleştirmek isteyeceğiniz tüm testleri gerçekleştiremeyecek kadar kısa olduğunu fark edersiniz.

8- ACoS

ACoS’u indirebilmek için bid’i mi düşürmeli, yoksa günlük PPC bütçesini mi sınırlamalı. Anahtar arama kelimesini Phrase mi eklemeli yoksa borad mı? Yüksek bid’li jenerik kelimelere mi yüklenmeli, yoksa alt anahtar kelimelerine mi yatırım yapmalı? Negatif keyword’lere şu çok tıklama almasına rağmen satış getirmeyen kelimeyi eklesem mi?

Boşuna “ACoS adamı vezir de yapar rezil de” demişler. Şaka bir yana, bu süreçte hesapsız ve bilinçsiz harcanan PPC bütçeleri nedeni ile on binlerce eksi Amerikan Doları bakiyeye düşen, Amazon’un yetersiz kredi kartı bakiyesi nedeni ile tahsil edememesi sonucunda listeleri kapatılan çok hesaba şahit olduk.

Ay’ın bu karanlık yüzündeki iklim şartları gerçekten oldukça çetin ve acımasız. İnanın bana; Amazon verirken bir kağnı kadar yavaş, alırken Ferrari kadar hızlı olabiliyor! 

9- Takip

Rakipleri neler yapıyor, ürün tipleri veya fiyat politikalarında bir değişiklik var mı? Ürününüze birisi yorum yazmış, hemen uygun bir cevap yazmalı. Müşterilerden birisi soru sormuş, acil cevaplamalı. Satış hacmi neden (olumlu veya olumsuz yönde) neden bu kadar sert değişti? Her şeyi takip etmeli, her konuda kendinizi güncel tutmalısınız.

Özellikle kuralların son zamanlarda iyice sıkılaştığı Amazon’da çok net bildiğinizi sandığınız bir “doğru”, kısa zamanda “yanlış” haline gelebilir.  Bu nedenle Amazon’nun kendi bilgilendirmeleri başta olmak üzere dijital platformları kapsayan tüm değişiklik ve yenilikleri ile müşteri eğilimlerini yakından takip etmezseniz, bu acımasız coğrafyada kolaylıkla kaybolabilirsiniz. 

Mesela, Amazon’da satışa başlamadan önce mobil Amazon satıcı uygulamasının, gelen satışlar, iadeler veya müşteri değerlendirme ve soruları için herhangi bir sesli uyarı hizmeti sunmadığını söyleseler, muhtemelen inanmazdım. 

Evet, aynen şaka gibi ancak bu uyarıları almak istiyorsanız mutlaka 3. parti ücretli bir yazılım kullanmanız gerekiyor. Bu da demek oluyor ki, aslında “günde sadece 30 dakika çalışarak…” bırakın Amazon’da satış yapmayı, balık bile tutamazsınız!

10- Dış Kaynak Kullanımı

Amazon’da satış sürecinin bir noktasında mutlaka, uzmanlık gerektiren bir konuda dışarıdan destek arayışına girmeniz gerekecektir. Bu bazen arka planın beyaz olması gereken ana fotoğraf ile ilgili bazen de ürün açıklama ve bullet pont’lerinizin gramer kontrolü için olacak. 

Bu ihtiyacı bionluk.com gibi yerli sitelerin yanında Fiverr.com veya upwork.com gibi global siteler üzerinden alabilmeniz için Amazon’da satış hakkında hiçbir fikri olmayan insanlara talep ettiğiniz hizmeti net olarak tanımlamış olmanız gerekecek.

Tanımı net olarak yapabilen mutlu azınlıktan birisi olduğunuz takdirde de işi alternatifler arasından en iyi uzmana makul fiyatla verdiğinize emin olmak isteyeceksiniz.

11- Muhasebe

İkinci parti stoğunuzu veya ürününüzü Amazon’a gönderene kadar nispeten kolay yürüttüğünüz maliyet, kar, zarar vb. konular bir noktadan sonra iadeler, kayıp veya hasarlanmış ürünler, PPC maliyetleri işin içine girdiğinde kaçınılmaz olarak kontrolünüzden çıkacak.

Oysa daha düne kadar özenle hazırladığınız excel sayfanızdaki o =topla(a1:a5) formülü ile ne kadar da güzel takip ediyordunuz değil mi tüm olan biteni?

Nerede olduğunuzu bilemediğinizde, hedeflediğiniz noktaya uzaklığınızı ölçemeyeceğinizden; bu noktaya dikkat etmezseniz son anda, stok yenileme sırasında henüz yeterli bakiyenin birikmediğini fark edebilir, daha az ürün için daha yüksek kargo masraflarına katlanmanız veya stok sayınız uzun süreye tahammül edemeyeceğinden pahalı olan hava kargoya mecbur kalarak maliyet ve kar oranlarınızın marketin üzerine çıkmasına neden olabilirsiniz.

Amazon

Sizi hayallerinize kavuşturacak Amazon aynı zamanda karanlıkların da efendisi, yani mücadele edeceklerinizin arasında Amazon’un kendisi de yer alıyor. Amazon’la iletişime geçmek, derdinizi anlatmak ve beklediğiniz çözüme ulaştırmak sadece iyi bir İngilizce bilgisine değil, çelik gibi sinirlerle desteklenmiş soğuk kanlı bir mizaca da ihtiyaç duyacağınız anlamına geliyor.

Kahkahalara boğulmanızı sağlayacak kadar komik hikayeler oluşturan müşteri yardım masası diyalogları, sorunu yaşayan kişi siz olduğunuzda inanın bana o kadar da eğlenceli gelmeyecek.

Mesela; satışa başlamadan önce müşteri merkezinden defalarca satışa ve listelemeye engeli olmadığı konusunda teyit aldığınız ürünleriniz bazen depoya girer girmez, bazen de satışa başladığı ilk günlerde birdenbire satışa kapatılacak.

Veya; depoya girmesine rağmen artık envanterinizde “lost” olarak görünen 50 adet kayıp ürününüzün parasını talep ettiğinizde “biz o kayıp 70 ürünü bulduk” cevabı ile karşılaşacak, hocanın doğuran kazanı gibi kayıp olan ürününüzün nasıl 70 olarak bulunabildiğini anlamaya çalışacak, bu sırada sabır taşının ortadan nasıl ikiye yarıldığına şahit olacaksınız.

Bittiğini sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Yeni başlıyoruz, daha; satış yaptığınız kategorinin ilk sayfasında ana resim arka planı beyaz olma şartını ihlal eden onlarca ürün varken, neden henüz 3. sayfaya yükselebilmiş sizin ürününüz ile ilgili uyarı aldığınızı anlamaya çalışırken, iğne ile kuyu kazar gibi topladığınız 5 yıldızlı müşteri yorumlarınızın göz açıp kapayıncaya gaz ve toz bulutuna karıştığına şahit olacaksınız.

En kötüsü mü? En kötüsü, “Yaptığımız değerlendirmede Amazon’da satış yapamayacağınıza karar verdik, bizimle bununla ilgili iletişime geçmeye çalışmayın, hoş geçseniz de cevap vermeyeceğiz” anlamına gelen iletiyi okuduğunuzda yaşadığınız histir. Amazon için boşuna karanlıkların efendisi demedik!


Popüler Yazılar