Ay’ın Karanlık Yüzü 1 – Amazon’un Varlığı Pek İyi Bilinmeyen 11 Acımasız Bölgesi

Ay’ın Karanlık Yüzü 1 – Amazon’un Varlığı Pek İyi Bilinmeyen 11 Acımasız Bölgesi


En başarılı Amazon satıcılarının bile pek fazla dile getirmediği, genellikle sevimsiz zaman dilimlerini barındıran ve ancak satışa başlandıktan sonra deneyimlenebilecek, en heyecanlı girişimcileri bile canından bezdirecek birçok zorlayıcı nokta bulunuyor. 

Daha önce en sık yapılan 10 hata ve Amazon’da Hayatta Kalma kurallarını sizlerle paylaşmış, bunun ne kadar meşakkatli bir yol olduğunu anlatmaya çalışmıştık. İki bölümden oluşacak bu yazımızda sizinle, Amazon’un pek bilinmeyen karanlık, ıssız ve korkutucu yüzünü paylaşacağız. Hazırsanız, derin bir nefes alıp başlayalım.

1- Zaman

Amazon’da satışa başlayarak hem ekonomik hem de zamansal açıdan bağımsız olacağınızı düşünmüştünüz değil mi? Bir süredir satışa başlamış olduğunuzdan, uykusuz varılan sabahlarda artık işin bu kadar kolay olmadığı gerçeği ile çoktan yüzleşmişiniz demektir.


Kendinizi bir yandan satışa sunduğunuz ürünün verilerini iyileştirmeye çalışıp, diğer yandan yerli ve yabancı forumlarda sizinle benzer noktalarda bulunan girişimcilerin mesajlarını okuyarak çıkış yolu ararken, yani işi planlarken farkında bile olmadığınız sayısız konu ile boğuşurken bulduğunuzda, zamanın bu kadar hızlı geçeceğini hiç düşünmediğinizi fark ediyor olacaksınız.


Amazon’u, mevcut işinin yanında yarı zamanlı yapanların işi daha da zor. Bu noktada “uykunuzu kaçıran” nedenleri patronunuza sıralamanız, hiçbir işe yaramayacağı gibi sadece işsiz kalmanızı hızlandıracaktır.


Ama yine de gözünüz korkmasın. Bu dönemde “bu ürünü seçmeseydim”, “giveway’leri öyle dağıtmasaydım” keşke’lerinizin üzerine biraz da “primeday” veya “son çeyrekte satışlar daha iyi olur” belki’lerini eklediğinizde, bu vadiyi de yavaş yavaş geçtiğinizi fark edeceksiniz.

2- Tek Gözlü, Kancalı Korsanlar

Tam işleri yoluna koyduğunuzu düşündüğünüz anda, en beklenmedik zamanda ve muhtemelen satışlarınızın en yüksek seviyesinde onlarla tanışırsınız. 


Ürünlerinizi satın alma sayısının en üst seviyesinde sipariş edip eline ulaştığı an ambalaj ve barkodlarını imha ettikten sonra iade edenlerden, gelmiş geçmiş en kötü ürününün sizin ürününüz olduğunu tane tane yazdıkları sahte yorumlara, aynı ürün bile olmamasına rağmen buybox’ınızı alanlardan sizi hak ihlali nedeni ile Amazon’a şikayet ederek listenizin askıya alınmasına yol açanlara hatta PPC bütçenizin anında tükenmesine kadar farklı tiplerde birçok saldırıyı göğüslemeniz, bunu gerçekleştirirken de düştüğünüz çukurdan çıkabilmenizin yegane dayanağı olan motivasyonunuzu canlı tutmanız gerekecek.

3- Ürün İadeleri

Eklediğiniz o kadar resime, yazdığınız 350 karakterli 5 bullet point’e, tüm detayları döktürdüğünüz Product Description’a rağmen, ne demek “Product is not as described on website?, hayır, umduğun neyi bulamadın acaba!” diye bağırırken kendinizi buluyorsanız, ay’ın karanlık bölgesindeki ürün iadeleri vadisine girmişsiniz demektir.


Sahte olmayan yorumlardan edindiğiniz bilgilere dayanarak tedarikçiniz ile ürün iadeleri ve kalite sorunları hakkında uzun uzun yazışacak, bunları sözleşme maddesi haline getirecek, cezai şartları belirleyecek ve tüm bunları stoklarınız tamamen erimeden önce sonuçlandırmanız gerekecek.


Bu vadide bir de zamanında Amazon’da satışı deneyerek başarısız olan veya “başarı” ya ulaşmak için geçireceği süreye yeterince sabrı olmadığını fark edip değişik bir kazanç kapısı aralamaya karar vermiş, Amazon’da satıcıyı bağlayan tüm eşik değerlerin son derece farkında olan “profesyonel Amazon müşterileri” ile karşılaşacaksınız. Bunlar ürününüzü satın alacak ancak bir süre sonra sizinle bir şekilde iletişime geçerek üründen memnun olmadığını, iade etmek ve bu kötü deneyimini diğer müşteriler ile paylaşacaklarını söyleyerek aba altından sopa gösterip, sizin “durun ben size paranızı iade edeyim, ürün de sizde kalsın, siz iade etmeyin, olumsuz yorum da yapmayın yeter ki” demenizi bekleyecektir.

4- Kötü Yorumlar

Ürüne veya Amazon mağazanıza kötü yorumlar rakiplerden veya gerçek müşteriden gelebilir. Bir taraftan memnuniyetsiz gerçek müşterilerinizi mutlu etmeye çalışırken, diğer taraftan sahte tek yıldızlı yorumların sahiplerinin izlerini özellikle satışa başladığınız ilk zamanlardaki kısıtlı 5 yıldız rezerviniz nedeni ile adeta bir dedektif gibi iz sürerek bulmaya çalışacak, Amazon ile iletişime geçerek “neden kaldırılması gerektiğini” anlatacaksınız.


Kaldırmak istediğiniz yorumu Amazon’a bildirdiğinizde size “müşteri değerlendirmesini inceleyeceğiz, bunun sonucunda yorumu kaldırsak da kaldırmasak da sonuç hakkında size geri dönüş yapmayacağız” anlamında otomatik bir mail gelecek. Sonuç alamazsanız başka temellere dayandırarak aynı yorumun kaldırılması için tekrar tekrar iletişime geçecek olmanız, uykusuz günler ve gergin sinirler ile çevrenizden yöneltilen “satışlar nasıl gidiyor” sorusuna sakin cevap vermenizi güçleştirecektir.


Tüm bunların yanında bir de 10$’lık ürününüzü, piyasadaki en iyi 150$lık markalı ürün ile kıyaslayarak yorum yapanlara hiç değinmeyelim artık isterseniz…

5- Sermaye

Tamam satış oldu, hatta neredeyse stok sayınız bile kritik seviyelere indi ancak tedarikçinize yeni siparişi geçmek için neden gözleriniz payoneer’in arayüzündeki bakiye kısmına takılı kaldı değil mi?


Siz zaten çoktan fark ettiniz ancak, biz henüz fark etmemiş olanlar için söyleyelim; ürün satıldı, Amazon kendi payını aldı ve kalan tutarı balance olarak hesabınıza kayıt etti. Ya sonra


Siz her şeyin buraya kadar olacağını planlamıştınız, oysa geri kalan kısımdan iadeler, reklam giderleri, promo rebates’ler, shipping & gift wrap credits’ler, subscription fees, other’lar, depo dağıtım beledi gibi FBA fees’ler de düştüğünde, artık geriye kalan tutarın sizin olduğunu mu sandınız? 
Maalesef bu kadar değil, çünkü henüz Payoneer aktarılan bakiyenin içinden kendi payını almadı. Son olarak parayı çekeceğiniz ATM’nin bankasına da gerekli komisyonu ödedikten sonraki aşamada tahsil edilen gelir vergisinden arda kalan kısmı Amazon’da sabahladığınız günlerin, bilgisayar ekranı ile bütünleştiğiniz saatlerin sonucunda attığınız taşın kaç kurbağayı ürküttüğünü somut olarak görmüş olacaksınız. 


Buraya kadar olan bölümde ay’ın karanlık yüzündeki bölgelerden beşini anlatmaya çalıştık. Yazımızın ikinci bölümünde Sales Conversion, ACoS, Takip, Dış Kaynak Kullanımı, Muhasebe ve Amazon bölgelerinde dolaşacağız.


Popüler Yazılar