A’dan Z’ye Amazon’da Vendor Satıcılık - 1

A’dan Z’ye Amazon’da Vendor Satıcılık - 1


Amazon’da mallarımızı iki şekilde satabildiğimizi biliyoruz. Standart satıcı olarak Seller Central üzerinden (üçüncü parti satıcı) veya bu yazının konusu olan Vendor satıcı olarak.

İki satış modelinin de sonuçlarının benzerlikler gösterdiğini söylemek mümkün. Ürünleriniz Amazon’da satışa sunulacaktır. Peki bu iki iş modeli nerede birbirinden ayrılıyor? Aradaki temel farklılıkları bilmek hayati önem taşıyor.

Seller Central ve standart satıcılık hakkında birçok bilgiye ulaşmak mümkünken, Vendor satıcılığın tam olarak nasıl işlediği ile ilgili bilgiye rastlamak oldukça güç. Bu yazıda Amazon’un Vendor tarafıyla alakalı en önemli soruları yanıtlıyor olacağız.

Amazon Vendor Satıcı Kimdir?

Vendor Satıcılık, Amazon’dan davet koşuluyla girilebilen ve işletmelerin mallarını doğrudan olarak Amazon’un kendisine sattığı iş modelidir. Bu bağlamda siz tedarikçi, Amazon ise müşterinizdir. Ana süreci şöyle özetleyebiliriz:

 1. Amazon sizin listelerinizden satın almak istediği ürünleri sipariş eder.
 2. Siz Amazon’a istenilen ürünleri yollarsınız.
 3. Amazon size ödeme yapar.

Bu noktadan sonra ürünler artık Amazon’undur. Siz ürünlerin son tüketiciye satışıyla ilgili sürece dahil olmazsınız.

Vendor Satıcılık birçok kişi için cazip gözükecektir. Bu bir işletmeye müşteriye doğrudan satış zahmetine girmeden mallarını Amazon’da satma olanağı verir. Seller Central’dan daha basit olduğu söylenebilir fakat bu zorlukların olmadığı anlamına gelmiyor. Zorlu sözleşme koşulları, düşük satış fiyatları ve beklenmedik ek maliyetler başarılı bir Vendor olma yolunda aşmanız gereken zorluklardır.

Tüm vendor satıcılık süreci Vendor Central adı verilen panel üzerinden yönetilir. Bu tüm siparişlerinizi kontrol edebildiğiniz, ürün verilerine ulaşabildiğiniz ve ek reklam kampanyaları yürütebildiğiniz bir merkezdir.

Vendor Central ve Seller Central’ın farkı nedir?

Vendor satıcılığı toptan satış yapan, tedarikçi olarak da adlandırmak mümkün. Seller Central’ın aksine son tüketici ürünün direkt olarak Amazon tarafından satıldığını görür ve satın alımı Amazon’dan yapar. Yani Amazon platformunda satış yapan bir dükkân sahibinden değil, doğrudan Amazon’un kendinden alışverişi gerçekleştirir. Vendorlar ürünlerinin fiyatlarını toptan satış fiyatlarıyla listeler. Amazon sizden birkaç ürün alabileceği gibi stok durumunuza bağlı olarak yüzlerce ürünü tek seferde de sipariş edebilir. Seller Central’dan farklı olarak, bu noktadan sonra ürünlerin son tüketiciye satılması, sözleşmenizde özel bir anlaşmaya varılmadıysa ürünlerin dağıtımı ve satış sonrası müşteri desteği kısmını Amazon üstlenir.

Vendor Satıcılığa Nasıl Başlanır?

Bahsettiğimiz gibi Vendor Satıcı olma ayrıcalığı doğrudan Amazon üzerinden gelen bir davetle kazanılabilir ve basit bir başvuru yöntemi bulunmamaktadır.

Amazon Vendorluk davetlerini;

 • Tüketicilerin yüksek talep gösterdiği markalara,
 • Satış yaptıkları alanda kendi ürünleriyle rakiplerinden ayrılacak kadar iyi bir iş yürüten satıcılarına, 
 • Çekici ürünlerle ticaret fuarlarında bulanan çeşitli işletmelere

yolladığını biliyoruz.

Bu süreç genellikle Amazon’dan alınan, sizin ürünlerinizi satmak istediklerini belirten bir email ile başlamaktadır. Sizden olumlu geri dönüş aldıklarında, Amazon Vendor platformu hakkında sizi bilgilendirecek ve iş şartlarını sizinle paylaşacaktır.

Amazon’un şartlarının müzakereye açık olduğu bilinse de bu firmanızın büyüklüğü ile, markanızın piyasaya etkisi ile derinden ilişkilidir. Şartlar üzerinde anlaşıldığı takdirde Amazon sizin için Vendor hesabınızı oluşturacaktır. Sonrasında ürünleriniz ve maliyetlerinizle ilgili olarak Amazon’u bilgilendirmeye başlayabilirsiniz.

Vendor Central’da Neler Yapabiliriz?

Vendor Central, Amazon’la etkileşiminizi yaptığımız bir merkezdir. Bu ayrıcalığı elde ettiğinizde, içerisinde size sunulacak birçok önemli özelliği şöyle özetleyebiliriz:

Ürünler

Ürün bilgilerinizi sunabilir, ürün fotoğrafları yükleyebilir, maliyetleri düzenleyebilirsiniz.

Siparişler

Vendorlar Amazon tarafından gelen siparişleri görebilir ve bu ürünlerin ulaştırılması hakkındaki bilgiler sağlayabilir.

Pazarlama

Ürünlerinin pazarlanması hakkında ayarlamalarda bulunabilir, Amazon Vine ve A+ ürün içeriği üretimi gibi özelliklere erişim sağlayabilirsiniz.

Ödemeler

Faturalara, gelir ve giderlere ulaşabilirsiniz.

Reklam

‘’Advertising Console’’ üzerinden ürünlerizın reklam kampanyalarını yürütebilirsiniz.

Raporlar

İşletmenizin nasıl bir iş çıkardığı hakkında birçok rapora erişim olanağınız olacaktır. Bazı raporlara doğrudan Vendor Central üzerinden diğerlerine ise ‘’Amazon Retail Analytics’’ kısacası ‘’ARA’’ üzerinden ulaşabilirsiniz.

Vendor Satıcı Olarak Ne Sıklıkla Sipariş Alacaksınız?

Vendor olarak işletmenizi kurduğunuzda size gelecek olan siparişler genellikle haftalıktır. Siparişlerin normalde pazartesi günleri olduğunu kabul etmek yanlış olmaz fakat ürünlerinize talepte bir yükseliş olursa Amazon’un işletmenizden siparişlerinin sıklaşacağını bilmelisiniz.

Amazon’un sizden mal satın alma politikası, depolama maliyetlerini minimumda tutmayı da gözetir. Dolayısıyla satın alımlar tek seferde, çok yüksek miktarda siparişlerdense sıklıkla ve az azdır.

Amazon Ürünlerinizi Hemen Sipariş Edecek mi?

Ürünlerinizi listelemiş olmanız Amazon’un hemen sizden mal tedarik etmek isteyeceği anlamına gelmez. Amazon için satın alma süreci bir sistemle otomatikleştirilmiştir. Bu sistem satış geçmişi, o andaki talep gibi farklı parametreleri göz önünde bulundurarak ürün alımı yapıp yapmayacağına karar verir.

Bu durum başlarda Vendorların beklentilerinin altında sipariş almasına yol açabilmektedir. Bir momentum yakalanması gerektiğini ve taleplerin yükselmesiyle sipariş adetlerinin ve sıklığının git gide artacağını unutmamak gerek.

Stoklarınız İstenilen Siparişi Karşılamazsa Ne Olacak?

Bir siparişin karşılanamaması durumunda iki opsiyon bulunur. Siparişi tamamen iptal edebiliriz veya buna yetkimiz var ise ‘’backorder’’ olarak adlandırılan malların belirli bir süre sonrasında temin edilebileceği hakkında Amazon’u bilgilendirebiliriz.

Stoklarınızda azalma olduğu durumlarda önleminizi almalı ve ürününüzü belirli bir süreyle veya tamamıyla stoklardan kaldırmalısınız. Aksi takdirde Amazon’un belirli beklentilerini karşılayamadığınız ve yüksek iptal oranlarına ulaştığınız durumlarda, kesintilerle yüzleşebilirsiniz.

Vendor Satıcılar Ürünlerini Nasıl Fiyatlandırıyor?

Vendor Satıcılar ürün listelerini oluştururken fiyatları toptan satış fiyatı olarak belirler. Amazon karşılaştığı fiyattan memnun kaldığı takdirde sizin ürünlerinizi sipariş edecektir.

Eğer Amazon ürün fiyatlandırmanız hakkında memnun değilse, sizden bazı ürünlerde maliyet iyileştirmeleri isteyebilir. Bu durumu Vendor Central’dan takip edip Amazon’un sizden ürün satın almaktan mutlu olacağı fiyatları görebilirsiniz.

Amazon Minimum Satış Fiyatınıza Uyacak mı?

Amazon ve firmalar tarafından belirlenen minimum satış fiyatları oldukça farklı bir dengededir. Amazon rekabetçi fiyatları teşvik etmek ister ve bunun kontrolünün kendinde olmasını ister. Firmaların minimum satış fiyatı üzerinden Amazon ile anlaşmaları oldukça güçtür. Bu yüzden sözleşmenizde bunu kabul ettirmeniz pek olası değildir. Amazon aldığını ürünün farklı platformlarda daha ucuza satıldığı durumlarda fiyatlarını eşlemekten çekinmez. Vendor satıcılar, ürünlerinin dağıtımında sıkı kontrol sahibi olarak, Amazon’un ürünün talebinden fazla stok yapmasını engelleyerek veya hibrid satış olarak adlandırılan aynı üründe perakende olarak da satışta bulunarak fiyatlandırma üzerinde etki yaratabilirler.

Vendor Satıcılığın FBA (Fulfillment By Amazon) Satıcılıktan Farkı Nedir?

Satıcılar sıklıkla FBA ve Vendor satıcılığın benzer olduğu kanısına varabilmektedir. Pratikte benzerlikler olduğu doğrudur fakat temelde bambaşka iş türleridir.

Vendor Satıcılar, ürünlerini Amazon’a toptancı oldukları bir ilişkiyle satmaktadır. Amazon perakendeci rolündedir. Amazon mallarınızı sizden aldıktan sonra son tüketiciye satış noktasında tek sorumludur. Bu perakende satış fiyatı hakkında da Amazon’un karar verdiği anlamına gelir.

Diğer tarafta FBA programında satıcılar, sahip olduğu ürünleri Amazon depolarına yollar ve sipariş geldiğinde Amazon onlar için siparişleri paketler ve ulaştırır.

Vendor ve FBA arasındaki başlıca benzerlikler:

 • Ürünleriniz Amazon Prime olarak satışa uygundur.
 • Stoklarınız Amazon depolarında saklanır.
 • Müşteri hizmetleri kısmını Amazon üstlenir.

Vendor ve FBA arasındaki farklılıklar:

 • FBA satıcılıkta, Amazon sadece ürünlerinizin stoklamasını yapar. Vendor satıcılıkta ise Amazon ürünlerinizi sizden satın almıştır ve artık ürünlerin sahibidir.
 • FBA satışta işletmeler sadece sattığı ürünlerin ödemesini alır. Vendorlar ise Amazon’un sipariş ettiği ve başarıyla gönderimi sağlanan tüm ürünlerin ödemesini alır.
 • FBA ile satış fiyatını kendimiz belirleriz ve Amazon’a ödediğimiz komisyonlar vardır. Vendorda ise Amazon nihai satış fiyatını kendi belirler ve biz toptan satış ücretini alırız.
 • FBA yapan işletmelerin son tüketici ile doğrudan bağlantısı vardır ve farklı siparişleri görebilmektedir. Vendor Central ile çalışan işletmeler ise toptan olarak Amazon’a satış yapmıştır. Burada işletmenin müşterisi Amazon’dur.

Bir sonraki yazımızda A'dan Z'ye Amazon'da Vendor Satıcılık serimize devam edeceğiz. 
 


Popüler Yazılar