Amazon’da Uluslararası Listeler Oluşturma - 2

Amazon’da Uluslararası Listeler Oluşturma - 2


Bir önceki yazımızda Amazon’un Build International Listings (BIL) adını verdiği uluslararası liste oluşturma aracının avantaj ve dezavantajlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda kendi markanıza ait ürünleri diğer pazar yerlerinde otomatik olarak listelerken izlenecek teknik adımların üzerinden geçeceğiz.

Halihazırda bir Amazon hesabınız varsa uluslararası liste işlemleri oldukça kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanabiliyor. Öncelikle Amazon satıcı paneline (seller central) girerek burada ‘Manage Inventory’ sekmesine tıklamanız buradaki seçeneklerden ‘Sell Globally’ linkine tıklamanız gerekiyor.

Açılacak sayfada Build International Listings sekmesine tıklayarak burada sayfanın sağ alt bölümünde yer alan Get Started butonuna tıklıyoruz.

Açılacak 4 aşamalı ekrandaki ilk bölümde satış yapmak istediğimiz ülkeleri belirliyoruz. Burada ‘Source Marketplace’ olarak belirtilen alanda halihazırda listelediğimiz/teklif verdiğimiz ürünlerin bulunduğu pazar yerini seçiyoruz. Eğer bir adet pazar yerinde satış yapıyorsak yalnızca bu ülke seçenekler arasında yer alacaktır.

Aşağı bölümde ürünlerimizi otomatik olarak listelemek istediğimiz pazar yerlerini işaretliyoruz ve bir sonraki adıma geçiyoruz.

Bu aşamada seçtiğimiz yeni pazar yerinde otomatik olarak listelenmesini istediğimiz ürünlerin seçimini yapıyoruz. Yalnızca FBA olarak sattığımız ya da yalnızca FBM olarak sattığımız ürünleri listeleyebileceğimiz gibi spesifik ürünleri de SKU girişlerini yaparak listeleyebiliyoruz. 'All Offers' tercihi ile ilerlediğimizde envanterimizde aktif bir şekilde yer alan ürünlerin tamamı yeni pazar yerinde listeleniyor.

 

Bir sonraki aşamada fiyatlandırma kurallarını belirliyoruz. Burada ana pazar yerindeki fiyatları esas alabileceğimiz gibi bu fiyatları hedef pazar yerinde istediğimiz yüzdeliklerde artırabiliyor ya da indirim yapabiliyoruz. Yine bu aşamada ürünleri gruplandırarak her biri için farklı fiyatlandırma kuralları oluşturabiliyoruz.

Son aşamada girişini yaptığımız tüm bilgilerin kontrolünü sağlıyor ve bir hata tespit etmememiz halinde ‘Save and Continue’ butonu ile ilerliyoruz. Bu noktadan itibaren listelerimiz 4 saat içerisinde otomatik olarak oluşturuluyor ve tarafımıza konuyla ilgili bir e-posta oluşturuluyor.

BIL aracından yararlanmadan önce bir önceki yazımızı incelemenizi ve artılarını/eksilerini değerlendirmenizi öneririz. 


Popüler Yazılar