Amazon’da Uluslararası Listeler Oluşturma

Amazon’da Uluslararası Listeler Oluşturma


 

Amazon, satıcıların uluslararası satış gerçekleştirmelerini kolaylaştıran ve “Build International Listings” adını verdiği bir aracı kullanıma sunuyor. Bir pazar yerinde listelediğiniz ürünü zahmetsiz bir şekilde farklı bir dilin konuşulduğu hedef bir pazar yerine taşıyabilmenize yarayan araç, listeler üzerinde tam kontrol sahibi olamama gibi handikapları da barındırıyor.

BIL olarak kısaltacabileceğimiz Uluslararası Liste Oluşturma Aracı, ürününüzü dakikalar içerisinde bir başka pazar yerinde otomatik olarak listelemenize yardımcı oluyor.  Bu yazımızda BIL’in artılarından ve eksilerinden bahsedeceğiz.

Avantajlar

Hızlı ve kolay – Araç ile ana pazar yerinizde satışını gerçekleştirdiğiniz ve uluslararası satışa açmak istediğiniz ürünlerden hedef pazar yerinde de var olanlara hızlıca teklif verebiliyorsunuz. Örneğin Almanya’da satışını gerçekleştirdiğiniz ve tanınan bir markaya ait kamera aynı ürün kodu (ASIN) ile İngiltere pazar yerinde de bulunuyorsa, İngiltere’deki ürüne hızlı bir şekilde teklif verebiliyorsunuz. Şayet satışını gerçekleştirdiğiniz ürün diğer pazar yerinde yoksa (örneğin sizin markanıza ait yeni bir ürünse) Amazon’un sağladığı otomatik tercüme ile ürünü hedef ülkede de listeleyebiliyorsunuz. Hedef pazar yerinde oluşacak fiyatlar ise sizin girişini yaptığınız ayarlara ve güncel döviz kuruna göre belirleniyor. Bu ürünlerinizi aynı anda çok sayıda pazar yerinde listeleyebilmek için hızlı, kolay ve ucuz bir yol.

Dezavantajlar

Yeni ürün girişleri daha zor – Hedef pazar yerinin kataloguna tanımlanmamış ürünlerin açılışı varolan ürünlere teklif verme işlemine göre daha zahmetli olabiliyor.

Yanlış tercüme olasılığı – Birçok satıcı listelerinin BIL aracı tarafından yanlış bir şekilde tercüme edildiğinden yakınıyor. Bu yeni bir pazar yerine giriş yaparken en son isteyeceğiniz şeylerden biri. Farklı bir dili konuşan alıcılar yanlış ya da anlaşılmayan bir tercüme ile karşı karşıya kaldıklarında, bu satışların düşmesine ve genel itibariyle markanızın/mağazanızın saygınlığını yitirmesine sebep olabiliyor.

Her ne kadar otomatik tercüme günümüzde epey yol kat etmiş olsa da, listelerin lokalizasyonu “elle müdahale” gerektiren bir süreç. Yalnızca hedef pazar yerinde kullanılan dili anadili seviyesinde konuşan ve buranın kültürüne aşina biri ürününüzü bu kişilere en etkili bir şekilde tanıtabilir.  

Giyim kategorisindeki ürünler üzerinden bir senaryo inceleyecek olursak, birbirine komşu olan İtalya ve Fransa’da dahi farklı ölçü birimlerinden yararlanılıyor. İngiltere’deki ölçü birimlerine göre üretim gerçekleştirdiğinizi ve diğer Avrupa pazar yerlerine açılmayı hedeflediğinizi varsayalım. Bu farklı ölçülerde ürünler üretmenizi gerektireceği gibi Amazon’un otomatik olarak çevirdiği ölçülerle müşteriye yanlış bilgi vermenize de yol açabilecek bir süreç. Amazon bu doğrultuda ürününüzü hedef pazar yeri ölçü birimlerine çevirse de bu konuda hata ihtimali oldukça yüksek. Bu durum olumsuz müşteri yorumlarına ve iadelere sebebiyet verebiliyor.  

Hedef pazar yeri için farklı bir fiyat stratejisi gerekli – BIL aracı ana pazar yerindeki ücretinizi ve döviz kurunu hesaba katarak hedef pazar yerinde bir fiyat belirlese de ürününüzü en karlı bir şekilde satabilmeniz için aktif bir şekilde mesai harcamanız ya da bir otomatik fiyatlandırma aracından yararlanmanız gerekiyor.

Çeviri kalitesi ve optimal olmayan ürün fiyatları farklı ülkelere düşük maliyetlerle açılırken göz ardı edilebilecek unsurlar olsa da, orta ve uzun vadede markanızın sürdürülebilirliğini etkileyecek temel parametreler. BIL aracından yararlanırken kısa vadeli getiriler kadar aracın uzun vadede neler kazandırıp neler kaybettirebileceğini hesaba katmak gerekiyor.

Bir sonraki yazımızda uluslararası liste oluşturmak için izleyeceğimiz adımları anlatıyor olacağız. 

 


Popüler Yazılar