Amazon’da Tıklama ve Dönüşüm 2

Amazon’da Tıklama ve Dönüşüm 2


Bir önceki yazımızda e-ticaret işiniz için oldukça önemli göstergeler olan tıklama ve dönüşümün Amazon’da nasıl ölçüldüğünü işledik. Bu yazımızda CTR (Tıklama Oranı), Conversion Rate (Dönüşüm Oranı), Click Share (Tıklama Payı) ve Conversion Share (Dönüşüm Payı) göstergelerine nasıl ulaşabileceğinizi göstereceğiz.

Tüketicilere gösterimi yapılan ürünün, gören kişilerin ne kadarı tarafından tıklandığını gösteren bir parametre olan Tıklama Oranı (ya da Amazon’da belirtildiği şekliyle Click-through Rate) verilerine yalnızca reklamlar özelinde ulaşabiliyoruz. Yani organik aramalarda çıkan ürünümüze tıklayanların oranını göremiyor, bu veriyi yalnızca PPC gibi reklam araçları özelinde inceleyebiliyoruz.

PPC reklamları özelinde Tıklama Oranı’na ulaşmamız için yapmamız gereken reklam oluşturduğumuz sayfa olan bölüme gitmek. Bunun için Seller Central panelinde yer alan ‘Advertising’ sekmesinde ‘Campaign Manager’ linkine tıklıyoruz. Burada grafiğin hemen altında yer alan satırda ‘Columns’ butonundan ‘Customize columns’ seçeneğini tıklayarak ‘Clickthrough rate (CTR)’ seçeneğini işaretlememiz ve ‘Apply’ butonuna tıklamamız gerekiyor.

Bu sayede her bir kampanyamız için Tıklama Oranı verisini panel üzerinden inceleyebiliyoruz.

Ürün listemize giriş yapan tekil kullanıcıların ne kadarının ürünümüzü satın aldığını belirten bir gösterge olan Conversion Rate (Dönüşüm Oranı) ise Seller Central’da yer alan ‘Reports’ sekmesinin altındaki ‘Business Reports’ bölümünde yer alıyor. Buraya tıkladığımızda açılacak tabloda sol banttan ‘Detail Page Sales and Traffic by Child Item’ seçeneğine tıklamamız gerekiyor.

 

Açılacak tabloda yer alan ‘Unit Session Percentage’ sütunu her bir ürünümüz için Dönüşüm Oranı verisini sağlamaktadır. Sağ üst tarafta yer alan tarih aralığını değiştirerek farklı dönemlerdeki Dönüşüm Oranı verilerimize ulaşabiliyoruz.

Geçtiğimiz yazımızda üzerinde durdurduğumuz ve Amazon’a has birer veri olan Click Share (Tıklama Payı) ve Conversion Share (Dönüşüm Payı) göstergelerine yukarıdaki iki verinin aksine yalnızca Brand Registry yani marka kaydı programına kaydolan ve Brand Analytics isimli modülü açtıran satıcılar ulaşabiliyor.

Belirli bir kelime öbeği (keyword) ile arama yapan müşterilerin ne kadarının bizim ne kadarının başka ürünlere tıkladığını gösteren Click Share yani Tıklama Payı ile yine belirli bir kelime öbeği ile arama yapan ve ardından satın alım gerçekleştiren kişilerin ne kadarının bizim ürünümüzü aldığını gösteren Conversion Share yani Dönüşüm Payı bu modül üzerinde yer alıyor.

Brand Registry kaydı yapıldıktan sonra başvuru ile açtırabildiğimiz Brand Analytics modülü Seller Central üzerinde Reports sekmesinin altında yer alıyor. Bir başka yazımızda detaylıca işleyeceğimiz bu modülde günlük, haftalık, aylık ya da üç aylık olarak seçeceğimiz tarih aralığında ürünümüzün sahip olduğu  Tıklama Payı ve Dönüşüm Payı verilerine ulaşabiliyoruz. Bunun için yapmamız gereken modül içerisinde yer alan ‘Enter ASINs or Products’ bölümüne ürünümüze ait Amazon kimlik numarasının (ASIN) girişini yapmak. Bu sayede ürünümüzün Tıklama Payı kapsamında şampiyon olduğu (ilk 3 sıra içerisinde yer aldığı) tüm kelime öbeklerini ve bu kelimelerdeki performansını inceleyebiliyoruz.

 

Önümüzdeki haftalarda Brand Analytics konusunun detaylarını incelemeye devam edeceğiz.


Popüler Yazılar