Amazon’da Tıklama ve Dönüşüm

Amazon’da Tıklama ve Dönüşüm


Impression (Gösterim) ve Session (Oturum) terimleri yalnızca Amazon’da değil aynı zamanda tüm e-perakende platformlarında büyük önem arz eden veriler. Bu yazımızda bu veriler ışığında hesaplanan ve tüm e-ticaret platformlarını ilgilendiren CTR (Tıklama Oranı) ve Conversion Rate (Dönüşüm Oranı) ile Amazon’a has birer performans göstergesi olan Click Share (Tıklama Payı) ve Conversion Share (Dönüşüm Payı) terimlerini inceleyeceğiz.

Gösterim ürün sayfanıza ait reklamların arama sayfaları ve rakip ürün sayfaları başta olmak üzere reklam verdiğiniz alanlarda kaç kişi tarafından görüldüğünü belirtir. Tüm etkin reklam kampanyalarının temelinde daha az maliyet ile daha fazla gösterim sayısı elde etme anlayışı yer alır.

Tıklama Oranı ya da Amazon’da belirtildiği şekliyle ‘Click-through Rate’ reklamlarda yahut organik aramalarda tüketicilere gösterimi yapılan ürünün, gören kişilerin ne kadarı tarafından tıklandığına işaret eder. Örneğin PPC kampanyası ile 100 farklı kişiye gösterilen bir ürüne 15 farklı kişi tıklar ve ürün sayfasına giderse %15 oranında bir Tıklama Oranı elde edilecektir.

Arama sayfalarında gösterilen PPC reklamlarını ve organik sıralama sonuçlarını göz önüne aldığımızda Tıklama Oranı üzerinde etki eden faktörler burada ürüne ilişkin görünen indikatörler olacaktır: Fiyat, ürün ana imajı, reyting, yorum sayısı, kupon ve diğer olası kampanyalar.

Verdiğimiz reklamlar ya da organik sıralama sonuçları üzerinden tıklama gerçekleştirerek ürün listemize giriş yapan tekil kullanıcılar birer Oturum (Session) oluştururlar. Amazon’da Conversion Rate yani Dönüşüm Oranı olarak ifade edilen değer oturum oluşturan kullanıcıların ne kadarının ürünümüzü satın aldığına işaret eder.

Örneğin ürün sayfamıza 1 gün içerisinde 40 farklı kullanıcı giriş yapıp, bunlardan 10’u 1’er ürünün satın alımını gerçekleştirirse Dönüşüm Oranı %25 olarak hesaplanacaktır. Dönüşüm Oranı temel olarak ürün sayfamızı ziyaret eden kişilerin ne kadarını müşteriye dönüştürdüğümüzü göstermektedir.

Dönüşüm Oranı üzerinde etki eden temel faktörler Tıklanma Oranı’na etki eden faktörlerle benzerlik taşımaktadır; fiyat, ürün ana imajı ve diğer imajlar, ürün/satıcı puanları, bullet points isimli bölüm ve ürün tanımı (A+ içerik bu aşamada önem kazanacaktır) ve sayfada satın alıma etki edebilecek tüm diğer unsurlar.

Amazon’a has olarak niteleyebileceğimiz iki parametre A9 algoritması üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bunlardan ilki olan Click Share yani Tıklama Payı, tıklama oranından farklı olarak bizim ürünümüzü gören kişilerin ne kadarının ürüne tıkladığını değil, belirli bir kelime öbeği (keyword) ile arama yapan müşterilerin ne kadarının bizim ne kadarının başka ürünlere tıkladığını gösterir. Yani CTR bir nevi kendi kendimize verdiğimiz bir yarışken, tıklama payı bir arama sonucunda tıklanan tüm ürünlerin pay edindiği bir hesaplama yöntemidir. Belli bir kelime öbeği ile arama yapan kullanıcıların en çok tıkladığı ürünler görünürlük kazanmak açısından büyük bir avantaj elde ederler.

Amazon’a has bir diğer parametre olan Dönüşüm Payı ise belirli bir kelime öbeği (keyword) ile arama yapan ve ardından satın alım gerçekleştiren müşterileri temel alır. Arama sonucunda yapılan satın alımların ne kadarının bize ait olduğu dönüşüm payımızı gösterir. Tıklama payında olduğu gibi dönüşüm payı da A9 algoritmasının oldukça önemsediği ve görünürlüğümüz üzerinde etki eden bir unsurdur.

Önümüzdeki yazılarda Tıklama Oranı, Dönüşüm Oranı, Tıklama Oranı ve Tıklama Payı verilerine nasıl ulaşabileceğimizi ve bu verileri nasıl değerlendirmemiz gerektiğini işliyor olacağız. 


Popüler Yazılar