Amazon’da Şirket Hesabı Açmak

Amazon’da Şirket Hesabı Açmak


Blogumuzda yer alan bir diğer yazıda kişiler için Amazon’da mağaza açılışı işlemlerini anlatmıştık. Bu yazımızda ABD’de şirket kuran kişilerin satıcı hesabı açmak için izleyeceği adımların üzerinden geçeceğiz.

ABD’de yerleşik bir firmanız varsa aşağıdaki adımları izleyerek amazon.com üzerinde bir şirket hesabı oluşturabilirsiniz. Hesap açılış işlemlerinde gerekli bilgilerin girişinin yapıldığı Amazon.com panelleri sürekli bir şekilde güncellenmektedir. Aşağıda belirtilen adımlar en güncel olduğu tespit edilen sıralamayla sunulmakla birlikte, paneldeki adımlarda işlemlerin yapılacağı tarihe göre minör değişikliklerle karşılaşılabilir.

Başlamadan önce önemli bir not; işlemlerin yapılacağı bilgisayar, girişi yapılacak e-posta adresi ve kullanılacak kredi kartı daha önce başka bir hesap açılış işleminde kullanılmamış olmalıdır.    

 

ADIM 1 – MAĞAZA AÇMA SAYFASINA GİDİN  

https://services.amazon.com/content/sell-on-amazon.htm adresine giderek sitenin sağ üst tarafında yer alan pazar yeri sekmesinden ABD’yi işaretleyerek ‘Start Selling” butonuna tıklayın.

Burada açılan sayfada, alt bölümde yer alan “Create your Amazon Account” butonuna tıklayın.


Açılan ekranda daha sonra Amazon’la iletişimde kullanılacak ana e-posta adresinin ve kullanılacak parolanın girişini yapıp, “Create a New Account” seçeneğini işaretleyerek devam edin.

Bu noktada 5 sekme/aşamadan oluşan kayıt paneline giriş yapılacaktır.  

 

ADIM 2 – KAYIT PANELİNDEKİ SEKMELERİ TAKİP EDİN  

1. sekme olan Seller Agreement’ta Legal Name bölümüne şirket tam adını girin (Örn: XYZ, LLC.) Bu satırın altındaki ‘tick box’ı işaretleyerek Amazon’da satış koşullarını kabul ettiğinizi beyan edin ve ‘Next’ butonu ile bir sonraki aşamaya geçin.


 

 

ADIM 3 – SATICI BİLGİLERİ

2. sekme olan Seller Information bölümünde şirket adres bilgilerinin posta kodu ile birlikte tam girişini yapın. Bu aşamada sağlanacak adres bilgisinin daha sonra sağlanacak kredi kartına ait ‘billing address’ (fatura adresi) ile aynı olduğuna dikkat edin.

Business Display Name bölümüne Amazon’da müşterilerce görüntülenecek mağaza adınızın girişini yapın (Örn: XYZ, LLC. yahut XYZ).  

Bir alt satırdaki opsiyonel işlemde şirketinizin İngilizce web sayfasının girişini yapın.  

Bir alt satırda SMS seçeneğini işaretleyerek ilerleyen dönemde şifre değişikliği gibi işlemlerde kullanacağınız ve ulaşılabilir olması gereken bir cep telefonu numarasının girişini yapın. Bu telefonun daha önce müşteri yahut satıcı, herhangi bir Amazon hesabında tanımlanmamış olmasına özen gösterin.  

“Text me now” butonuna tıklayarak gelen pin kodun girişini yapın. Doğrulama işlemi tamamlandığında ‘Next’ butonu ile bir sonraki aşamaya geçin.

 

ADIM 4 – ÖDEME BİLGİLERİ

3. sekme olan Billing/Deposit aşamasında üst bölümde Billing Method alt bölümde ise Deposit Method kısımlarını göreceksiniz.

Billing Method bölümünde aylık satıcı abonelik bedelinin ve satış döneminde oluşabilecek reklam, depolama gideri gibi masrafların çekileceği, online alışverişe açık olduğundan emin olduğunuz bir kredi kartının bilgilerinin girişini yapın. LLC’ler için açılan hesaplarda bu kredi kartının şirket üzerine olması önem taşımaktadır.    

Deposit Method bölümünde şirketin ABD’de yer alan banka hesabına ait bilgilerin girişini yapın. Burada gereken başlıca bilgiler Banka Lokasyonu (ABD), ‘Routing Number’ ve ‘Account Number’dır.  

Bilgilerin girişini yaptıktan sonra ‘Next’ butonu ile bir sonraki aşamaya geçin.

 

ADIM 5 – VERGİ BİLGİLERİ

4. sekme olan “Tax Information” bölümünde “Provide Your Tax Information” yazan sayfayı ‘Start’ butonu ile geçin ve vergi formunu doldurmaya başlayın.

“Who will receive income from Amazon or its subsidiary?” sorusunu “Business” olarak yanıtlayın.  

“For US tax purposes, are you a US person?” sorusunu “Yes” olarak yanıtlayın. ABD’de kurulu şirket gibi tüzel kişilikler “US Person” yani Amerikan vatandaşı olarak değerlendirilmektedirler.  

“Federal Tax Classification” ve “LLC Type” bölümlerinde çoklu seçenekler arasından şirket tipinize göre seçim yapın. ‘Secretary of State’den alınan “Articles of Organization” yahut olası diğer şirket kuruluş belgeleri bu aşamada yol gösterici olacaktır.  

Tax Identity Information bölümünün en üst satırında yer alan “Name” bölümünde şirket şahsa aitse ilgili kişinin şirket evraklarında yer alan tam adının, ortaklık ise şirket tam adının girişini yapın. Şirketçe doldurulan “US Income Tax Return” formunda yer alan isim burada yol gösterici olacaktır.  

Bir alt bölümde şirket adres bilgisinin girişini yapın.

Tax Identification Number (TIN) bölümünde EIN seçeneğini işaretleyerek IRS.gov adresinden alınan EIN numaranızın girişini yapın ve “Continue” butonu ile devam edin.

Karşınıza çıkacak W-9 formundaki bilgilerin doğruluğunu kontrol ederek elektronik imza bölümüne yukarıda “Name” bölümünde girişini yaptığınız ismin girişini yapın ve devam edin.

 

ADIM 6 – ÜRÜN BİLGİLERİ

Açılacak 5. sekme olan “Product Information” bölümünde;

“Do you have UPCs for all your products?” sorusunu “Yes” şeklinde yanıtlayın.

 “Do you manufacture and brand the products you want to sell on Amazon?” sorusunu yine “Yes” şeklinde yanıtlayın.  

“How many different product do you plan to list?” sorusuna Amazon’da satışını gerçekleştireceğiniz ürün adedi doğrultusunda yanıt verin ve “Next” butonuna tıklayın.  

Ürün kategorilerinin seçildiği bir sonraki aşamayı sayfanın üst bölümünde yer alan “Skip for now” linkine tıklayarak geçin.

 

ADIM 7 – KİMLİK DOĞRULAMA  

Açılacak Identity Verification ekranında sizden talep edilecek evrakları (banka beyannamesi) yükleyerek Submit butonuna tıklayın.  

Amazon bu noktadan itibaren mağaza açılış başvurunuza iki iş günü içerisinde yanıt verecektir. Mağaza açılışına ilişkin süreç en başta sağlanılan e-posta adresi ve Amazon panelinden takip edilebilmektedir.

 

ADIM 8 – KAYIT İŞLEMLERİ SONRASI  

Amazon son 1 yıldır izlediği politika kapsamında hesap açılış işlemlerinin ardından ilgili hesabı askıya aldığını belirten e-postalar göndermektedir. Bu durum ABD’de yerleşik firmaların başına nadiren gelmekle birlikte, bu tip durumlarda e-postanın geldiği adres olan seller-performance@amazon.com’a süratle cevap verilmelidir.

Bu tip bir e-posta alınması halinde Satıcı Performans Ekibi’ne şirket banka hesabının yer aldığı bankadan alınacak beyanname (bank statement), kullanılan kredi kartına ait ekstre, şirket kurulum evrakları, şirketin kayıtlı olduğu adrese gelen faturalar (utility bill) gibi evraklarla desteklenen, Amazon platformunda satış için gerekli işlemlerin yapılmasını arz eden bir cevap gönderilmelidir. Bu aşamada sağlanacak dökümanlarda yer alan adres bilgilerinin birbirleri ile tutarlı olması oldukça önemlidir.

 

ADIM 9 – HESABIN AKTİF OLDUĞUNU TEYİT EDİN  

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra hesabın başarılı bir şekilde açıldığının teyidi için panelin sağ üst bölümünde yer alan “Settings” linkine, burada açılacak menüde “Account Info” linkine tıklayın.  

Açılacak sayfanın sol tarafında yer alan “Listing Status” kutucuğunda “Current Status of Listings” bölümünün “Active” olduğundan emin olun.

Teyit için bir diğer adım olan test ürün listelemesini de deneyebilirsiniz. Aktifleştirilmemiş mağazalarda Amazon liste oluşturmanıza müsaade etmeyecektir. 


Popüler Yazılar