Amazon’da Ne Satmalı: Müşterilerinizin Seveceği Ürünler Satın

Amazon’da Ne Satmalı: Müşterilerinizin Seveceği Ürünler Satın


Şimdiye kadar bir çok şeyden bahsettik: maliyetten, kardan, dönüşüm oranlarından, reklamlardan… Bugün daha farklı bir şeyden sevgi ve ilgiden bahsedeceğiz.

Amazon’da ne satmalı: İki metod

Mantık metodu

İlk metodumuz mantık tabanlı satış. Bu metotta Amazon’da satacak ürün ararken sadece belirli kriterlere uyan ürünlere bakılmakta: yüksek satış hacimli (ayda 250-400 birim ürün), düşük rekabet (100’den az yorum), $25-$35 arası satış fiyatı, iyi brüt kar marjı, düşük sezonsallık, hukuki meselelerden bağımsız, hafif ve geliştirebilir.

Mantık metodunu seçen satıcılar bu tür ürünleri hakkında bilgisi veya ilgili olmamasına rağmen bu ürünlere yönelirler. Eğer ürünler için bilgileri ve ilgileri de varsa süper ilgi ve bilgi hiçbir zaman birinci öncelik olmaz. Diğer bir deyişle bu metodun tüm olayı Amazon’da satılacak ürün bulmaktır.

İlgi Metodu

Diğer taraftan ilgi metodunu seçen kişiler mantık metoduyla ürün seçen kişilerin tam tersidir. Amazon’da satacak ürün bulmak için rakamlara yoğunlaşmak yerine hali hazırda bilgilerinin olduğu ve sevdiği kategorilere yönelirler. Daha sonra buldukları kategorilerden karlı ürünler arayıp bulmaya çalışırlar.

Hangisi daha iyi?

Amazon’da satacak ürün ararken hangi metodun daha iyi hangisinin kötü olduğunu söylemek oldukça zor. Her iki metodun da kendi artıları ve eksileri var ve bu karar tamamen kişilerin tercihlerine bağlı. Aşağıda Amazon’da satılacak ürün satma yönteminizi seçmeden önce düşünmeniz gereken birkaç şey mevcut:

Mantık Metoduyla satış yapmanın artıları

Daha çok rakamlara dayandığı için kar elde etmek daha kolaydır.
Amazon satıcıları için tasarlanan birçok araç Mantık Metodunu kullananlar için tasarlanmıştır.
Mantık Metodunu kullanan satıcılar araştırdığı ürün hakkında çok fazla fikir sahibi olmasa bile bu ürünler hakkında bilgi edinmek kolaydır.
Ürünle duygusal bağ kurmamak riskin ve sabit masraf yanılgılarının azaltmaya yardımcı olur.

Mantık Metoduyla satış yapmanın eksileri

Bilmediğiniz ve ilgilenmediğiniz ürünler hakkında listelemek yapmak ve pazarlama yapmak zordur.
Bir marka oluşturmak daha zordur çünkü ana ürünle bağlantılı diğer ürünler bu ürün kadar karlı olmayabilir.
Belirlediğiniz kriterlere örtüşen sonuçlar bulamazsanız, ürün seçmek zor olabilir.
Ürün açıklamaları ve pazarlama yöntemleri alakasız ve yapay olabilir.

İlgi Metoduyla satış yapmanın artıları

Bildiğiniz ve sevdiğiniz ürünler hakkında yazmak ve pazarlama yapmak kolaydır.
Üründen yola çıkarak bir marka yaratmak ve ürün bandını doğal olarak geliştirmek daha kolaydır.
Bir niş veya etkileyici bir websitesi oluşturarak ürünlerinizi kendi email listenizle pazarlama potansiyeliniz bulunmaktadır.
Ürün açıklamaları ve pazarlama yöntemleri doğal ve alakalıdır çünkü satıcı müşterisi için bir prototip oluşturur.

İlgi Metoduyla satış yapmanın eksileri

Genellikle satışı keyifli ürünlerde kar ikinci plandadır. Bu daha yavaş ve uzun dönemli bir büyüme anlamına gelebilir.
Bir takım eğlenceli ürünlerin satışı daha fazla rekabet içerebilir. 
Ürünlere olan duygusal bağlılık daha fazla risk ve sabit fiyat yanılgılarına sebep olabilir.
Yanılgılar ve sezgiler satıcıları konu hakkında kendi bilgilerinin üzerine çıkmaya yarayacak bilgileri öğrenmekte engel teşkil edebilir.

Amazon’da ne satmalı: Sevdiğiniz şeyi satın

Tabii ki iki metotta da rakamlar bulunmakta. Fakat ilgi duyduğunuz şeyi satarken müşterilerinizin ilgisini uyandırmak oldukça kolaydır.

5 kolay adımda ilgili olduğunuz ürünü nasıl yaratacaksınız?

Birinci Adım: Sevdiğiniz/ilgi duyduğunuz şeyler hakkında beyin fırtınası yapın

Bu adımda yapmanız gereken ilk şey kendinizi bir kişi olarak düşünmek. Siz kimsiniz? Ne sever ne bilirsiniz? Hakkında saatlerce düşündüğünüz veya konuştuğunuz şeyler neler? Örneğin, köpekleri seviyorsunuz, motora binmekten büyük zevk alıyorsunuz ve su sporları hakkında konuşmaktan hoşlanıyorsunuz.

Bunlar sizi heyecanlandıran ve iyi hissettiren şeylerse bu konular hakkında yazmak veya bir video bunlar hakkında bahsetmek sizin için zor olmayacak çünkü sizin ürününüzü sadece satış hacmi büyük ve kar oranı yüksek diye seçmediniz, sevdiğiniz ve ilgilendiğiniz için seçtiniz.

Sevdiğiniz birkaç farklı şey düşünmeye çalışın. 5-10 geniş kategori başlangıç için yeterlidir. Ve mümkünse spesifik bir niş bulmaya çalışın. Eğer herhangi bir şekilde yasal şekilde satma yolunu bilmiyorsanız spesifik markalardan uzak durmanızı öneririz. Örneğim Star Wars hayranısınız ama Star Wars’la ilgili ürünleri kolaylıkla satamazsınız çünkü bu tescilli bir marka.

İkinci adım: İlgi alanınıza göre Amazon’da ne satacağınıza karar verin

Hangi kategoriler hakkında ilginiz olduğunu tespit ettiğinize göre sıra bu kategorilerde ne tür ürünlerle çalışabileceğinize geldi. Eğer ürün fikri bulmakta zorlanıyorsanız, aşağıda ürün fikri bulmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu bulunmakta:

Belirlediğiniz kategorilerde olan ve günlük kullandığınız ürünler hakkında düşünün. Örneğin köpeğiniz var ve köpeğiniz için yatak, maması için kap, oynaması için oyuncak, tüylerini düzeltmek için tarak buna örnek olabilir. İsterseniz ilgi duyduğunuz kategorilerde ürün bulmak için teknik araçlardan da faydalanabilirsiniz.

Normal bir günde sahip olduğunuz ürünleri kullanırken size kullanışlı gelmeyen özellikleri, keşke şöyle bir özelliği olsaydı dediğiniz şeyleri tespit etmeye çalışın. Bu şekilde satış yapmak istediğiniz her kategoriden 4-5 ürün bulmaya çalışın. Böylece araştırmaya başlayabileceğiniz 20-40 ürün fikriniz olacak.

Üçüncü adım: Ürün araştırma araçlarını kullanarak nokta atışı yapın

Ürün fikirlerinizi tespit ettikten sonra ürün araştırma araçlarını kullanarak bu tür ürünlerin Amazon’daki satış performansına bakın.

Bir ürünü ne kadar çok severseniz sevin ürünün verilerine dikkatlice bakıp yorumladığınızdan emin olun. Amazon’da satacak ürün bulmak için ilgi metodunu kullandığınızda, ödün vermek ve hayati ölçütleri göz ardı etmek oldukça kolaydır. Kötü satış yapan ürünleri listenizden çıkarmaktan korkmayın. İlerleyen zamanlarda bu daha zayıf fırsatlar sunan ürünler markanızı genişletirken size lazım olabilir ama kesinlikle başlangıçta bunlara ihtiyacınız olmayacak. Kesinlikle süper bir ürünle başlayarak işleri ve satışları hızlandırmak isteyeceksinizdir.

Dördüncü adım: Yenilikçi yöntemler bulun/varyasyonlar yaratın

Şimdiye kadar size açıkça kar ettirecek ürünleri görmeye başlamanız lazım. Bu aşamadan sonra kendi ürününüzü yaratma hakkında düşünmeye başlamanız gerekmekte. Ürünleri kullanırken baş ağrısı yaratan noktaları tekrar düşünün. Kullandığınız ürünlerde iyileştirilebilecek özellik veya varyasyonlar neler? Ve diğer insanların bu konudaki görüşleri neler?

Marketin geri kalanının ne düşündüğü ve ne istediğini öğrenmenin en iyi yolu müşterilerin benzer ürünlere yazdığı yorumları özellikler 3-4 yıldızlı yorumları okumaktır. Bu yorumlar üründen hoşlanan ama birkaç nedenden dolayı tamamen sevemeyen insanlar tarafından yazılmakta.

Kartlarınızı size bariz görünen bazı özellikler – örneğin hiç kullanılmamış renkler veya eksik aksesuarlar -  üzerine oynamanız önerilir. Sonuçta ürün baktığınız kategoriyle oldukça ilgilisiniz ve marketteki eksiğin ne olduğuna dair güçlü sezgileriniz var.

Beşinci adım – Ana ürün üzerinden genişleme yollarını planlayın

Amazon’da ne satacağınıza karar verdiğinizde bir sonraki aşama ürünü tedarik etmek, yollatmak ve bir Amazon satıcısı olarak satışa başlamak olacak. Bu sırada ana ürününüz üzerinden markanızı genişletme yollarını da düşünmenizi öneririz.

Amazon’da satacak ürün düşünürken bu ürüne entegre edebileceğiniz bariz fırsatları göz ardı etmeyin. İkinci veya üçüncü ürünleriniz bireysel olarak büyük başarıları kaydetmeseler bile Amazon’da ilgili olduğunuz alanda güçlü bir marka yaratmanıza yardımcı olabilirler.

Sevdiğiniz şeyi yapın

İlgi Metodunun en iyi yanı markanızı öne çıkarmak ve pazarlamak oldukça kolay olacaktır. Amazon’un da günün sonunda istediği şey satıcıların birkaç hile kullanarak iyi satan ürünleri satmaları değil, markalaşma. Amazon’da son dönemde meydana gelen değişikliklere baktığınızda çoğu bu konuya işaret ediyor.

Amazon’un FBA vizyonuyla ilgili parametrelerle uyumlu çalıştığınız sürece sevdiğiniz şeyi yapmakta hiçbir sakınca yok.


Popüler Yazılar