Amazon Kendisi Satıcı Olamayacak (Hindistan)

Amazon Kendisi Satıcı Olamayacak (Hindistan)


(Reuters) — Hindistan hükümenin aldığı karara göre Amazon ve Flipkart gibi e-ticaret platformları, kendileri satıcı olarak platformlarından ürün satamayacak. 


Daha önce Almanya’da Amazon’un müşterilerin verilerini haksız olarak kullanarak karlı ürünleri tespit ettiği ve bu ürünlerde satıcılara rakip olduğuna dair inceleme başlatılmıştı. Satıcılardan bir çok kesinti yapan Amazon, kendisi de aynı bir satıcı gibi satış yapabiliyor ve kesintilerden muaf olduğu için yarışa bir sıfır önden başlamış oluyor. Ayrıca üretici firmalarla yaptığı yüklü alım anlaşmaları sayesinde düşük fiyattan alımlar  yapan dev ticaret firmaları ile rekabet etmek imkansızlaşıyor. 


Örneğin yorumlar konusunda aşırı derecede titiz olan ve kesinlikle inisiyatifli yorum alınmasına izin vermeyen Amazon, konu kendi ürünlerinin satışları olduğunda ürünlere yorum yapılması karşılığında hediye kartı dağıtabiliyor, fakat bunu diğer satıcılar yaptığında ise ciddi yaptırımlar uyguluyor.


Buna ek olarak kimi dev markalarla özel anlaşmalar yapan dev ticaret siteleri, bu firmaların satışlarından daha düşük kesinti alıyor ya da özel reklam fırsatları sunuyor. Bu tarz özel uygulamalar, orta ve küçük boyutlu satıcıların büyük satıcılar ile rekabet etmesini imkansız hale getiriyor.


Aynı zamanda Hindistan hükümetinin aldığı karara göre, e-ticaret platformları markalar ile özel anlaşma yaparak özel haklar sunamayacak. 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek bu karar ile birlikte satıcılar arasında eşit rekabet koşulları sağlanması hedefleniyor. 
Hindistan ticaret bakanı  “E-ticaret piyasası kuruluşu veya grup şirketleri tarafından özsermaye katılımına sahip olan veya e-ticaret piyasası kuruluşu veya grup şirketleri tarafından envanterini kontrol eden bir kuruluşun, ürünlerini bu pazar kuruluşu tarafından işletilen platformda satmasına izin verilmeyecektir.” şeklinde açıklama yaptı.


Hindistanda’ki yeni uygulamanın yürürlüğe girmesindeki en büyük sebep olarak orta ve küçük ölçekli satıcıların adil bir rekabet ortamı istemeleri gösterildi. 
 


Popüler Yazılar