Amazon’da Yorum Kazanma Yöntemleri

Amazon’da Yorum Kazanma Yöntemleri


Amazon’da işlerinizi ileri taşımak istiyorsanız cevaplandırmanız gereken iki soru mevcut: 1 - Müşterileriniz ürününüz hakkında ne düşünüyor? 2 - Ürününüze yorum kazandırmak için yapılabilecek iyi uygulamalar nelerdir? Bugün üstünde duracağımız kilit kelime ise; geri bildirim.

İnsanlar ürünleriniz hakkında geri bildirim yapmadığı takdirde şunları açıklığa kavuşturamayacaksınız:

 • Ürününüze insanlar tarafından nasıl değer biçildiği.
 • Ürününüzün satışını doğrudan etkileyecek defoların bulunup bulunmadığı.
 • Alanınızda güven duyulan bir marka olup olmadığınız.
 • Sizin kendi ürününüzü nasıl algıladığınız ve bunun paralelinde ürününüz üzerinde geliştirmeler yapıp yapamayacağınız.

Tüketicilerin yüzde doksan yedisi Amazon ürün yorumlarının tercihlerini doğrudan etkilediğini söylüyor. Amazon'da satış yaparken bazı etmenler göz ardı edilebilir - ama ürün yorumları asla bu etmenlerden biri değildir.

Amazon'dan alışveriş yapacak müşteriler en temelde üç şeyi dikkate alır:

 1. Fiyat
 2. Prime (ücretsiz, hızlı nakliye) rozeti
 3. Ürün hakkında yapılan yorum sayısı

Tüketicinin aklında şöyle bir düşünce vardır: ürün hakkında ne kadar yorum yapılmışsa onu satın almak o kadar güvenlidir. Bununla beraber, 'bu ürünü satın alan bu kadar kişi varsa, ürün kötü değildir' düşüncesi de hakimdir. Bu noktada kesinlikle insanlara hakim birkaç düşünce bulunmaktadır.

Bir ürüne dair çok yorum bulunması her zaman ürünün iyi olduğu anlamına mı gelmektedir? Hayır. Bir ürüne dair çok yorum bulunması daha fazla güven yaratmakta mıdır? Evet.

Covid 19

Dikkat çekilmesi gereken başka bir nokta ise dünyanın içinde bulunduğu güncel durumdur. Koronavirüsünün yayılması sebebiyle Amazon daha önce hiç olmadığı kadar rağbet görmüş ve insanların sıklıkla tercih ettiği markalar stok dışı kalmış, kargo süresinin uzaması gibi sıkıntılar yaşanmıştır. Bu durum tüketicilerinin ürün yorumları hakkında ne kadar dikkatli olabileceklerine dair önemli bir örnek teşkil etmektedir. Bu durum hem FBM hem FBA yöntemiyle satış gerçekleştiren satıcıları etkilemektedir.

Amazon yorumları neden önemlidir?

 • Tüketici talep ve ilgisini daha iyi anlamanızı sağlar.
 • Popülaritenizi arttırır.
 • Daha fazla yorum almak sizi dolaylı bir şekilde sıralamalarda yukarı çıkartır.
 • Müthiş bir pazarlama aracıdır.
 • Size artan güven, kazandığınız itibar ve tabii ki satış oranlarındaki artış.

İyi Amazon yorumları nasıl kazanılır?

 1. İşinizde dürüst olun ve müşterilerinize mükemmel bir danışma servisi sağlayın. Çoğu negatif yorum müşterinin beklentisinin karşılanmamasından dolayı yazılmaktadır. Ürününüzü tanıtırken kullandığınız dilin sade ve anlaşılır olmasına dikkat edin.
 2. Müşterilerinize karşı satış sonrası ilginizi kesmeyin, ürününüze dair iyi ve kötü yorumlarını öğrenin.
 3. Ürün tanıtım kartları yeniden önemli rol kazandı, siparişlerinizin içine bilgilerinizin bulunduğu kartlardan hazırlatıp koyabilirsiniz! Bu kartlar müşterinizin sizi daha iyi tanımasına ve aklında daha kalıcı yer tutmasına vesile olacaktır.
 4. Tüketicilerle aktif iletişimde bulunun, onların problemlerine her zaman yardım etmek için hazır ve ulaşılabilir olun.
 5. Yaratıcı olun, fikirlerinizle diğer satıcılardan ayrılır ve öne çıkarsanız satışlarınız artmakla kalmaz, sektörde daha kalıcı olursunuz.


Popüler Yazılar