Amazon’un Manipülasyon Politikasını İhlal Etmeden Yorum Alma

Amazon’un Manipülasyon Politikasını İhlal Etmeden Yorum Alma


Amazon “yorumları manipüle eden herhangi bir girişimi” yasaklayan politikasını güncellemesi üzerinden bir yıl geçti ama birçok satıcının hesapları review manipulation (yorum manipülasyonu) sebebiyle hala askıya alınıyor ve yasaklanıyor.

Hesabınızın itibarını korumak için Amazon’un neleri ürünlerinize yorum almak için manipülasyon olarak değerlendirdiğini anlamak önemlidir.

Yorum manipülasyonu nedir?

Amazon’a göre, “doğrudan yada dolaylı olarak yanlış, yanıltıcı veya sahte olan ve yorumları manipüle eden herhangi bir girişim kesinlikle yasaktır.”

Amazon “review manipulation” (yorum manipülasyonu) derken neyi kasteder?

Amazon’un yorum manipülasyonu politikasına ve bu politikanın uygulandığı durumlara bakıldığında, müşterileri belirli bir biçimde yorum yazmaya teşvik eden her teşebbüs yorum manipülasyonu olarak değerlendirilebilir.

Yorum manipülasyonunun en yaygın biçimi satıcıların müşterilere ürün listesine ürün yazma ve yollama karşılığında indirim uygulaması veya hediye vermesidir. Yorumun olumlu veya olumsuz olması durumu değiştirmez – önemli olan satıcı tarafından müşteriyi yorum yazmaya yönlendiren bir rüşvet girişiminin olup olmadığıdır.

Neden yorum manipülasyonu kuralları mevcut?

Amazon’da süregelen sahte yorum problemi son zamanlarda giderek artınca, Amazon bu ilerlemeyi durdurmak için çevik bir hamle yaptı. Amazon müşterilerine kendi platformuna mümkün olduğunca çok güven duymalarını sağlamak için çalışıyor. Tüketici yorum bütünlüğünü korumak Amazon’un bir e-ticaret markası olarak güvenirliliğinin önemli bir parçası.

Diğer bir deyişle, Amazon’da alışveriş yaptığınızda, site size ürün listelerindeki yorumların mümkün olduğunca gerçek olduğunu ve bunlara güvenebileceğinizi bilmenizi istiyor.

Amazon neyi ihlal olarak görür?

İhtiyacınız olan yorumları almak için Amazon’un açıklarını bulmak sizin için cezbedici bir durum olabilir. Fakat, Amazon’un giderek daha sıkı önlemler almasıyla birlikte, karşılaşılan risk sadece hesabınızın askıya alınması değildir, aynı zamanda listelerinizin kalıcı olarak kaldırılabileceği veya Amazon’dan atılabileceğinizi içermektedir.

Amazon’un yorum manipülasyon politikasını ihlal etmemek için bazı öneriler:

Yorum karşılığında indirimli veya ücretsiz ürün teklif etmeyin.

Müşterilere yorum önerileri vermeyin.

Müşterileri ürününüze yorum yazmak için mail yağmuruna tutmayın.

Arkadaşlarınızdan, ailenizden, çalışanlarınızdan veya ücretli tuttuğunuz kişilerden yorum istemeyin.

Müşterilerinize yorum karşılığında “teşekkür hediyeleri” teklif etmeyin.

Birçok kişinin olumlu yorum yazdığı izlemini vermek için birden fazla hesap kullanmayın.

Amazon’la problem yaşamadan nasıl yorum alabilirsiniz?

Amazon’un yorum manipülasyonu politikalarını ihlal etmeden yorum almanın en önemli yollarından bir tanesi müşterilerinize mükemmel bir müşteri hizmeti sağlamaktır. Bu çok basit bir yol gibi görünse de arkasında mantıklı bir düşünce bulunmakta.

Örneğin, satışın gerçekleşmesinden sonra müşterilere birkaç doğrulama, süreci tamamlayıcı emailler atmak mükemmel bir müşteri servisi biçimidir. Bu emailler müşterilerinizi memnun etmek ve markanızı ön plana çıkarmak için mükemmel bir fırsat sağlamazlar, aynı zamanda müşterilerinize yorum yazmaları konusunda isteklendirirler.

Müşterilerden belirli bir biçimde yorum isteyemeyeceğinizi biliyoruz ama onlardan dolaylı yollarla yorum yazmalarını isteyebilirsiniz. Müşterilerden yorum yazmalarını istemenin etkili bir yolu da satışlarının ardından onlara geri bildirimde bulunmalarını rica eden olumlu mesajlar yollamaktır.

Aşağıdaki prensipleri aklınızda bulundurarak şimdiki ve gelecekteki müşterilerinize iyi bir satın alma tecrübesi sunabilirsiniz:

  • İletişimde bulunmak için bir sipariş doğrulama emaili yollayın.
  • Mesajınızı yorum alma üzerine değil kusursuz müşteri servisine odaklanarak hazırlayın.
  • Müşterilere onların vaktini takdir ettiğinizi bildirin ve mesajın sonuna doğru yorum yazmalarını rica edin.
  • Müşterilerinize yorum yazmaları için iyi bir neden sunun, örneğin, yorumların kendilerini gibi müşterilere daha iyi hizmet verme imkanı sunduğunu söyleyin.
  • Müşterilerden olumlu yorum istemediğinizden emin olun. Amazon mesajınızı bir manipülasyon girişimi gibi görebilir.

Amazon satıcılardan politikalarını anlamalarını ve bunlara uymalarını bekler. Ürününüzü ön plana çıkarmak için yorumları manipüle ederken yakalanırsanız işinize ciddi zarar verebilir ve siteden atılabilirsiniz. Kısa dönemde elde ettiğiniz kazançlar uzun dönemde elde edeceğiniz sonuçlardan daha önemli değildir. Bu yüzden çabalarınızı ürün kalitesine ve müşterilerin elde edecekleri olumlu deneyime odaklayın ki bunlar size yorum olarak geri dönebilsin.


Popüler Yazılar