Beklenen Oldu, Amazon'a Hindistan Yasağı!

Beklenen Oldu, Amazon'a Hindistan Yasağı!


Amazon Kendi Ürünlerini Satamıyor

Daha önce Hindistan’ın Amazon’a yaptırımlar uygulayacağını ve 2019 senesinden itibaren, e-ticaret satış platformlarının kendi platformlarında ürün satmasının yasaklayacağını paylaşmıştık. 2019’un gelmesiyle alınan kararlar uygulamaya konuldu ve Amazon’un kendi platformlarındaki satışı durduruldu.

Amazon sahip olduğu Cloudtail, Appario Retail Private LTD, Amazon Retail ve Shoppers Stop Limited firmalarının Amazon pazaryerindeki ürünlerin çekilmesi zorunlu kılınmasının ardından yüzbinlerce ürün satıştan kaldırıldı.  Amazon Echo, Amazonbasics ve Solimo private label ürünleri gibi bilindik Amazon markalarının satışına artık Amazon üzerinden izin verilmiyor.

Pazaryerinde Ciddi Küçülme Görüldü

Marketpulse’un araştırmasına göre bir çok satıcı Hindistan’ın aldığı karardan sonra Amazon katoloğundan ürünlerini kaldırdı. Bu satıcıların herhangi bir şekilde Amazon ile ilişkili olduğuna dair (Amazon’dan toptan ürün alma ya da kar ortaklığı) kesin bir bilgi olmasa da söylentiler bu yönde.

Aşağıdaki grafikte görülebildiği üzere kararın yürüre konulduğu Şubat 1 itibariyle Amazon kataloğundaki ürün sayısında ciddi bir düşüş oldu.

Number of Listed Products on Amazon India

Kaynak:https://www.marketplacepulse.com/articles/india-undoing-amazon

Yasaktan Walmart da Etkilendi

Analizlere göre Amazon ve bu karardan etkilenen diğer bir firma olan Walmart iştiraki Flipkart, satışlarının yarısından fazlasını Cloudtail ve Appario ve obsolete WS gibi direkt ya da endirekt olarak ilişkili firmalar üzerinden sağlıyordu.

Amazon Wholesale ve Flipkart Hindistan, RetailNet, SuperComNet, India Flash Mart, Omnitech Retail and Trunet Commerce gibi firmalara direkt tedarikçi olarak çalışıyordu. Yeni karar ile birlikte Amazon ya da Flipkart’ta satış yapan satıcıların üründe en fazla %25 kar payı eklemesine izin veriliyor, bu kararla birlikte listeleme fiyatlarında ciddi düşüşler görüldü.

Birincilik Hala Amazon'da

2019 senesinde Amazon Hindistan’ın satıcı sayısını 500.000’e çıkarması bekleniyor, bu rakam 2018 Eylül itibariyle 400.000 olarak açıklanmıştı. Ancak platform üzerindeki satışların büyük bir bölümü Amazon iştirakleri olan Cloudtail ve Appario tarafından sağlanmaktaydı, dolayısıyla pazaryerinde Amazon’un dolaylı bir egemenliği söz konusuydu. Yeni uygulamayla birlikte ufak ve orta çaplı satıcıların platformda daha fazla söz sahibi olması bekleniyor.

Hindistan’da yaşadıkları tüm problemlere rağmen Amazon ve Flipkart’ın ülkedeki büyümelerine hız kesmeden devam etmeleri bekleniyor. Gittikçe büyüyen internet kullanımıyla birlikte Bloomberg’in tahminlere göre Amazon 7.5 Milyar dolar ile pazar lideri, Flipkart ise 6.2 Milyar dolar ile pazar ikincisi konumunda, Flipkart’a iştirak firmaları olan Myntra ve Jabong eklendiğinde ise Flipkart’ın pazar payının Amazon’u neredeyse yakaladığı görülüyor.


 


Popüler Yazılar